صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
پیام رئيس دانشگاه آزاد اسلامی به‌مناسبت فرارسیدن سالگرد تأسیس این دانشگاه


دكتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی فرارسیدن سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به اساتید، كارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریك گفت.

در متن پیام دكتر طهرانچی آمده است:

بسمه تعالی

با حمد و ستایش به محضر باری تعالی و درود بر پیامبر خاتم(ص) و اهل بیت كرامش كه چراغ راه بشریت‌‏اند
فرارسیدن سی و نهمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و ورود به چهل سالگی این دانشگاه را به اعضای این خانواده بزرگ و خدمتگزار به عرصه علم و دانش تبریك می گویم.

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مولود انقلاب، مجموعه بی‌‏نظیری است كه با كمك پربركت امام راحل، هدایت مدبرانه مقام معظم رهبری و تلاش دست اندركارانش در جمهوری اسلامی ایران معنا پیدا كرد و امروز به قطب بزرگ علم و فناوری تبدیل گردیده و در حال حاضر نیمی از بار آموزش عالی كشور را برعهده دارد. به واقع گام اول حركت دانشگاه آزاد اسلامی به بركت انقلاب اسلامی موجب توسعه كمی دانشگاه بود تا به مطالبه تحصیل در مقاطع عالی در سراسر كشور پاسخ داده شود.

به واقع دستاوردها و موفقیت های بزرگی كه در این دانشگاه رقم می خورد، به دلیل مشاركت و تعامل همه بخش‌های دانشگاه است. جا دارد از زحمات همه اعضای هیات علمی پرتلاش و دلسوز و كارمندان خدوم تشكر و قدردانی كنم كه با پشتكار و جدیت موجب پیشرفت این دانشگاه شده‌اند. امیدوارم در ماه های پیش رو با فراگیری واكسیناسیون اقشار مختلف و به ویژه جامعه دانشگاهی، شاهد برگزاری كلاس‌های حضوری در دانشگاه‌ها باشیم.

در یك سال اخیر به دلیل تداوم شیوع ویروس كرونا امكان آموزش حضوری در دانشگاه فراهم نبود و در این مدت تمامی همكاران در واحدهای دانشگاهی به ویژه بخش فناوری اطلاعات كوشیدند بستر مناسبی برای ارائه خدمات غیرحضوری ایجاد شود كه این امر پس از یكپارچگی شبكه دانشگاه‌، نسبت به گذشته ملموس‌تر بود. امیدوارم با تقویت نقاط قوت و رفع برخی نواقص، سطح كیفی خدمات شبكه‌ای دانشگاه در حوزه‌های مختلف ارتقا یابد.

امروز در دانشگاه آزاد اسلامی به تأسی از اندیشه‌ها و مكتب امام خمینی(ره) و منویات مقام معظم رهبری به دنبال تحولی كارآمد هستیم. به همین جهت، اجرای برنامه راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی براساس آمایش منطقه‌ای، اجتماعی، اقتصادی و فناوری در استان‌ها در دستور كار قرار گرفته و در این راستا توجه به حوزه دارو، صنایع خلاق و امنیت غذایی را در اولویت برنامه ها قرار داده‌ایم كه با وجود داشتن بزرگترین شبكه دانشگاهی، می توان به هدف تعیین‌شده دست پیدا كرد.

خوشبختانه در یك سال گذشته اقدامات خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است؛ دانشگاه با سامانه «آموزشیار» تقویت و با سامانه «پژوهشیار» به سازمانی پژوهشی تبدیل شد و به دنبال این هستیم كه دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی، كارآمد و توسعه‌یافته داشته باشیم.

به واقع یكی از ویژگی های خاص دانشگاه آزاد اسلامی این است كه تنها نهاد تعلیم و تربیت یكپارچه در كشور به شمار می‌رود و این نظام یكپارچه می‌تواند اثربخش باشد. از این رو امروز دانشگاه آزاد اسلامی یكی از محیط‌های جهاد علمی است كه در تمامی عرصه های علم و فناوری حضوری فعال دارد.

پاسخگو بودن و هوشمندسازی دانشگاه، مسئله‌محوری، ایجاد سراهای نوآوری و اجرای طرح پویش با هدف اشتغال جوانان و توجه به اقتصاد شهرها از جمله برنامه‌های دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری خواهد بود و تلاش می كنیم ساختار سوم دانشگاه را با كمك همه همكاران در دانشگاه كلید بزنیم، به طوری كه سازمانی فناور، خلاق، آموزش و پژوهش‌محور با هدف خلق محصول داشته باشیم.

معتقدم ورود به چهل سالگی و گام دوم دانشگاه باید متفاوت از دوره های قبل باشد؛ لزوم توجه به طرح های نو، توسعه زیرساخت‌ها، ارتقای دانش جمعی، هم‌فكری و هم‌اندیشی استادان و كارمندان دانشگاه آزاد اسلامی از الزامات این تغییر رویكرد است تا بتوانیم در زمینه تولید علم نافع و تربیت نیروی انسانی كارآمد، تحول در این دانشگاه را معنا كنیم و اثرات آن در توسعه پایدار كشور ملموس باشد. به همین دلیل رویكردهای حل مسئله، توانمندسازی نیروی انسانی، تعالی فردی و اجتماعی و تقویت كرامت انسانی را به عنوان برنامه‌های عملیاتی در نظر گرفته‌ایم. توجه به معیشت كارمندان و اعضای هیات علمی یكی دیگر از اولویت های مهم و اثرگذار در این برنامه تحول‌خواه خواهد بود و می‏‌كوشیم در سال 1400 به آن دست پیدا كنیم تا بدین وسیله قدردان زحمات این خانواده شریف باشیم.

در پایان مجدداً سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به اساتید دلسوز، همكاران خدوم و دانشجویان عزیز این خانواده بزرگ تبریك و تهنیت می‏گویم. عزت و توفیق روزافزون همگان را از خداوند متعال خواستارم و امیدوارم در راه خدمت به كشور و مردم شریف ایران اسلامی سربلند باشیم.

محمدمهدی طهرانچی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی