صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
توسعه رشته های دانشگاه آزاد اسلامی برمبنای آمایش سرزمینی

دكتر علی اكبر ولایتی در مراسم سی و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و پنجمین جشنواره فرهیختگان، خواستار تهیه برنامه ای عملی و قاعده مند برای جذب نخبگان كشور شد و هدف از آن را جلوگیری از خالی شدن كشور از نخبگان و كادرسازی برای آینده پژوهشی و آموزشی كشور دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر علی اكبر ولایتی رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ، از حضور تمام افرادی كه در شكل دهی و توسعه كاركرد دانشگاه نقش داشته اند قدردانی كرد.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی(ره) موسس فقید دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: جا دارد در مراسم سی و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی از مدیران سابق این دانشگاه همچون دكتر جاسبی، دكتر دانشجو، دكتر میرزاده و تمامی معاونانی كه طی این سال ها دانشگاه آزاد اسلامی را از صفر به این مرحله رسانده اند، قدردانی كرد.

دكتر ولایتی افزود: قطعا ظرفیت توسعه دانشگاه آزاد اسلامی در كشور وجود داشت، چرا كه مردم ایران در سخت ترین شرایط نیز طالب علم بودند. از سوی دیگر دین اسلام نیز مبنایش بر علم استوار است و با ورود اسلام به ایران، علم خواهی ایرانیان بیشتر شد.

رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینكه اولین سوره های قران كریم نیز با خواندن و نوشتن آغاز شده است، گفت: اولین مدارس و دانشگاه های ایران در مساجد بود یعنی هر جا كه مردم عبادت می كردند جای تعلیم و تعلم بود. در واقع اسلام مردم را به دانایی، پرسش و تحقیق دعوت می كرد.

روحیه علم خواهی ایرانیان باعث استقبال از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی شد

دكتر ولایتی ادامه داد: همین روحیه علم خواهی ایرانیان باعث شد تا تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی با استقبال روبرو شده و گسترش یابد. یكی از اثرات توسعه كمی دانشگاه آزاد اسلامی این است كه امروز با صندلی خالی روبرو هستیم این در حالی است كه در گذشته از هر 10 متقاضی ورود به دانشگاه، تنها یك نفر موفق می شد. البته در دانشگاه های پیشرفته همچنان برای احراز صندلی های خالی رقابت وجود دارد.

وی با اشاره به توسعه كیفی دانشگاه آزاد اسلامی طی سه دهه گذشته، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ كمیت به موقعیت خوبی رسیده اما اینكه می گوییم باید به كیفیت بیشتر توجه شود معنایش این نیست كه كمیت را باید رها كرد. توسعه كمی و زمینه سازی برای ایجاد زیرساخت های آموزشی و پژوهشی كار بسیار بزرگی است كه در دانشگاه آزاد بی سابقه بوده و تلاش مدیران گذشته باعث شده تا امروز دانشگاه آزاد اسلامی به بزرگترین دانشگاه حضوری جهان تبدیل شود.

جذب مغزها در دانشگاه آزاد اسلامی در دستوركار قرار داده شود

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه از دانشگاه آزاد اسلامی چند توقع ملی داریم كه امیدواریم محقق شود، افزود: فرار نخبگان یك پدیده جهانی است، یكی از كارهای فرنگیان سرقت نامشروع و نامحسوس مغزهاست كه همه ما دراین باره نگرانیم، لذا پیشنهاد می كنم در همین ماه های آغازین سال 96، كار جذب مغزها را در دانشگاه آزاد اسلامی در دستوركار قرار داده و بخشی از بودجه دانشگاه آزاد اسلامی را كه امسال با همت هیات امنای دانشگاه تصویب شد، صرف این كار كنیم.

وی ضمن قدردانی از دكتر نوریان و دكتر موسی خانی برای توسعه امور پژوهشی، گفت: از سرپرست محترم دانشگاه می خواهم تا برنامه عملی جذب نخبگان را به زودی ارائه دهند و در این مسیر جذب نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی را در اولویت قرار دهند. هدف از این كار جلوگیری از خروج نخبگان از كشور و كادرسازی برای آینده پژوهشی و آموزشی كشور است.

دكتر ولایتی در ادامه به ارائه پیشنهادهایی برای جذب نخبگان پرداخت و گفت: ارائه تسهیلاتی مانند تخفیف شهریه، كمك هزینه مسكن، تامین شغل، كمك هزینه تحصیل می تواند شرایطی را فراهم كند تا آنان با فراغت بیشتری به امور پژوهشی بپردازند.

قاعده مند كردن جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین خواستار قاعده مند كردن جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی شد و افزود: موضوع دیگری كه باید به آن توجه شود بحث پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی است. آزمایشگاه های دانشگاه آزاد اسلامی باید تجهیز شوند تا افراد آنچه را كه می آموزند بویژه در علوم جدید امتحان كنند. در واقع آزمایش مسائل تئوری باید اساس كار قرار گیرد.

وی با تاكید بر اینكه علم باید پژوهش محور باشد، افزود: پژوهش باید نیازمحور بوده و برای رفع نیازهای كشور در حوزه های مختلف انجام شود. در این مسیر ابتدا باید صورت مسئله را بشناسیم و آن را به عناصر ساده تر تجزیه كنیم.

تعطیلی واحدهای زیان ده به مصلحت نیست

دكتر ولایتی در بخش دیگری از سخنانش به زیانده بودن برخی واحدها اشاره كرد و گفت: هر استان یا بخش باید نیازهای منطقه ای خود را برطرف كند و دانشگاهی كه از شرایط بهتری برخوردار است، می تواند در آن استان توازن بودجه ای ایجاد كند و قطعاً این واحد از امتیازات ویژه ای برخوردار خواهند شد.

وی، تعطیلی واحد های زیان ده را پاك كردن صورت مسئله دانست و گفت:‌ بسیاری از مردم مناطق محروم دلخوشی شان به همین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است كه توانسته امكان تحصیلات عالیه را برای آنها فراهم كند. تعطیلی این واحدها ناامید كردن مردم بوده و به هیچ وجه مصلحت نیست.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، گفت: ‌توسعه مدارس سما و آموزش های مهارت محور، علاوه بر اینكه مشكل كمبود تكنیسین در بخش های مختلف صنایع و خدمات كشور را برطرف می سازد، فرصت های شغلی مناسبی را نیز در اختیار فارغ التحصیلان این مدارس قرار می دهد.

توسعه رشته های دانشگاه آزاد اسلامی برمبنای آمایش سرزمینی

دكتر ولایتی خواستار توسعه رشته های دانشگاه آزاد اسلامی برمبنای آمایش سرزمینی شد و گفت: از مسئولان دانشگاه می خواهم طرح آمایش سرزمینی آموزش و تحقیقات را آماده كرده و برمبنای این سند به توسعه و ایجاد رشته های موردنیاز كشور بپردازند تا به نتایج مثبت تری دست یابیم.

وی در پایان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی جزو افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و امیدوارم هر روزمان بهتر از روز قبل شود و آنچه را مد نظر مقام معظم رهبری بوده و در شعار سال نیز بر آن تاكید داشته اند، در این دانشگاه تحقق بخشیم.

منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار