صفحه اصلي
ساير وب‌گاه‌ها
موسسه تحقیقات ، درمان و آموزش سرطان
URL: http://www.ncii.ir
Email:

خطر ابتلا به سرطان در جهان امروز

سرطان يكی از عوامل اصلی بروز مرگ و مير در جهان امروز است.  سرطان بعد از بیماری‌های قلبی عروقی دومین عامل شایع مرگ و میر در كشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در كشورهای كمتر توسعه‌یافته است و به‌تنهایی بیش از بیماری‌های سل،‌ایدز و مالاریا افراد را به كام مرگ می‌كشاند. به‌طوری كه اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نشود در 10 سال آینده شاهد مرگ و میر بیش از 85 میلیون نفر در جهان خواهیم بود. در حال حاضر سرطان عامل 12 درصد مرگ و میرها در سراسر جهان است. پیش‌بینی‌ها  نشانگر آن است كه این نرخ در كل جهان تا 45 درصد تا سال 1409 خورشیدی افزایش خواهد داشت (به بیان دیگر تعداد قربانیان این بیماری از 9/7 میلیون به 12 میلیون مرگ و میر می‌رسد). در دهه 1340 نزدیك به 25 درصد مبتلایان بیماری‌های سرطانی در كشورهای با درآمد متوسط و پایین گزارش شده بود كه در سال 1389 این نرخ به 55درصد و در سال 1399 به 70 درصد به میزان بروزی نزدیك به 20 میلیون نفر می‌رسد و بیشترین تأثیر را نیز در ساختار جمعیتی، فرهنگی و اجتماعی این كشورها خواهد داشت. چراكه با افزایش جمعیت جهان و بالا رفتن متوسط سنی آن و افزایش امید به زندگی و بهبود وضعیت بهداشت و كنترل نسبی بیماری‌های واگیر و به‌ویژه كنترل عوامل خطر محیطی، با افزایش بروز سرطان‌ها روبرو خواهیم بود. با توجه به نرخ رشد فعلی بروز سرطان اینگونه به نظر می‌رسد كه تا سال 1409 خورشیدی سالیانه 13 میلیون مرگ و میر ناشی از سرطان خواهیم داشت كه حداقل 9 میلیون مورد آن در كشورهای در حال توسعه و كمتر توسعه‌یافته خواهند بود و امكان ابتلا به سرطان برای هر فرد در سال 1429 خورشیدی بین 50 تا 60 درصد خواهد بود.
در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر است و سالانه بیش از 30000 نفر از مردم در اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند كه با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت كشور، پیشرفت علم و فناوری پزشكی و دور شدن سبك زندگی از محیط پاك و بدون آلاینده‌های سرطان‌زای صنعتی انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در دو دهه آینده به دو برابر افزایش یابد. بنابر پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی بروز سرطان در ایران در سال 1399 خورشیدی به حدود 86000 مورد در كل جمعیت و میزان مرگ و میر ناشی از سرطان به حدود 63000 مورد خواهد رسید و ماحصل این آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد كه توجه ویژه‌ای باید به این موضوع مبذول داشت.

ما كه هستيم:

مؤسسه تحقيقات، آموزش و پیشگیری سرطان تحت پوشش بنياد بيماری‌هاي خاص ولی با اساسنامه‌ای مستقل فعاليت خود را از سال 1388 شروع نموده است.

مأموريت:

مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيری سرطان مجموعه‌ای است متشكل از نيروهای متخصص و همچنين نيروهای داوطلب در سطح ملی كه با همكاری ارگان‌ها و سازمان‌های ذيربط و با هدف پيشگيری، كمك به حفظ سلامتی و كاهش خطر ابتلا به سرطان و عوارض ناشي از آن، از طريق برنامه‌ريزی، تحقيق، آموزش و پيشگيري و ارائه خدمات اطلاع‌رسانی به مردم، با سرطان و عوارض آن در كشور مقابله می‌كند.