صفحه اصلي
گفتار
تشخیص بیماری توسط هوش مصنوعی
یك شركت سرویس جدیدی را به نام Zebra AI1 معرفی كرده است كه از الگوریتم‌هایی برای بررسی اسكن پزشكی برای بیمار به ازای یك دلار استفاده می‌كند.یك شركت به نام "Zebra Medical Vision" یك سرویس جدید را به نام "Zebra AI1" معرفی كرده است كه از الگوریتم‌هایی برای بررسی اسكن پزشكی برای بیمار به ازای یك دلار استفاده می‌كند.
موتور یادگیری عمیق می‌تواند سی تی اسكن، ام.آر.آی (MRI) و دیگر اسكن‌ها را بررسی كرده و به طور خودكار بیماری‌های ریوی، كبد، قلب و استخوان را تشخیص دهد.
مسؤولان این شركت می‌گویند: توانایی‌های جدید مانند تشخیص سرطان ریه و سرطان سینه، ترومای مغزی، فشار خون بالا و دیگر موارد به زودی ممكن می‌شود.
نتایج پس از بررسی اسكن‌ها به متخصصان رادیولوژیست منتقل می‌شود. این كار منجر به حذف زمان برای تشخیص و یا درخواست آزمایش بیشتر توسط رادیولوژیست‌ها می‌شود.
"الاد بنجامین"، مدیرعامل و یكی از بنیانگذاران شركت "Zebra-Med در كنفرانس "Hello Tomorrow" در پاریس خبرهای مربوط به اسكن را منتشر كرد.
وی گفت: ما محصولی داریم كه به طور خودكار داده‌های تصویربرداری پزشكی را از سی تی اسكن، اشعه ایكس و غیره، خوانده و تحلیل می‌كند و "AI1" مجموعه‌ای كامل از خدمات را با پایه یك دلار فراهم می‌كند.
سیستم در حال حاضر می‌تواند 11 بیماری مختلف را شناسایی كند و تا پایان سال 2017 نیز می‌تواند 6 بیماری دیگر را شناسایی كند.
این شركت در مجموع 35 محصول تشخیصی دارد كه طی یك سال آینده آنها را عرضه می‌كند. یك نمونه از بیماری‌هایی كه می‌تواند تشخیص دهد، انسداد كلسیمی (كلسیم كرونری) است كه اگر مقدار زیادی از آن در شریان بیمار ایجاد شود، می‌تواند یك حمله قلبی یا سكته مغزی ایجاد كند.
"بنجامین" گفت: ما یك الگوریتم داریم كه می‌تواند به طور خودكار سی تی اسكن سینه را دریافت كند و یك عدد را تعیین می‌كند كه دقیقا اندازه گیری كلسیم كرونری است. این اندازه‌گیری می‌تواند مراقبت بسیار بهتر از آن بیمار را فراهم كند.
یافته‌های الگوریتم Al1 با سیستم‌های اطلاعات رادیولوژی (RIS) و سیستم‌های ارتباطات آرشیو عكس (PACS) كه توسط موسسات پزشكی در ایالات متحده آمریكا، انگلستان و دیگر نقاط دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، یكپارچه شده است.
این امكان اجازه می‌دهد تا رادیولوژیست‌ها به راحتی از نتایج یادداشت‌های Zebra-Med به عنوان بخشی از خواندن و گزارش كار خود، استفاده كنند.
"بنجامین" گفت: یك بیمار به یك مؤسسه می‌آید و یك اسكن می‌گیرد و سپس به تعدادی از رادیولوژیست‌ها منتقل می‌شود. هنگامی كه یك اسكن خاص برای بررسی مورد آزمایش قرار می‌گیرد، دستیار رادیولوژیست ما به طور خودكار به تشخیص درست می‌رسد و نتایج آن را نشان می‌دهد. این نتایج در گزارش نهایی رادیولوژیست‌ها گنجانده می‌شود كه به اطلاع پزشكان نیز می‌رسد تا بتوانند تعیین كنند كه چه مراحل بعدی باید طی شود.
"بنجامین" خاطرنشان می‌كند كه هوش مصنوعی در انجام تحلیل بصری بسیار خوب عمل كرده است، زیرا در سیستم‌های متعدد برای تشخیص چهره و اجسام در برنامه‌های گوشی‌های هوشمند و سایر محصولات استفاده می‌شود.
این موضوع آن را به‌ویژه برای MRI، سی تی اسكن و تجزیه و تحلیل اشعه ایكس مناسب می‌كند. با این حال AI1 برای موثرتر بودن، باید بسیاری از اسكن‌های پزشكی را تجزیه و تحلیل كند.
وی توضیح داد: ما با همكاری بیمارستان‌ها كارمان را شروع كردیم كه دسترسی به میلیون‌ها داده را برای ما فراهم كردند.
بر اساس اعلام این شركت، دو میلیارد نفر در دهه آتی وارد دوران میانسالی خواهند شد، اما تعداد رادیولوژیست‌ها ثابت باقی مانده است. در نتیجه، رادیولوژیست‌های فعلی بدون استفاده از سیستم‌های الگوریتمی، مستاصل می‌شوند.
شركت "Zebra-med" تنها شركتی نیست كه بر روی این سیستم كار می‌كند. IBM نیز در حال آموزش و آماده‌سازی "واتسون" (Watson) برای خواندن اسكن‌های پزشكی است و همچنین از این تكنولوژی برای كمك به تعیین افرادی كه ممكن است به بیماری‌های خاص مبتلا شوند، استفاده می‌كند.
برنامه‌های كاربردی برای تشخیص سرطان پانكراس با بررسی چشمان شما مورد استفاده قرار می‌گیرند و یك سیستم دیگر می‌تواند علائم اولیه بیماری آلزایمر را با بررسی اسكن MRI مغز تشخیص دهد.
"بنجامین" معتقد است ما برای انجام چنین كارهایی، بیش از حد به هوش مصنوعی وابسته نیستیم.
وی می‌گوید: امروزه پزشكان از شدت كار زیاد بسیار تحت فشار قرار گرفته‌اند. من معتقدم كه ابزارهایی مانند "زبرا" می‌تواند به عنوان یك جفت چشم اضافی به رادیولوژیست‌ها كمك كند تا تمام بیماری‌های بالقوه یك فرد را بدون از دست دادن هیچ نكته و احتمالی شناسایی كنند.