صفحه اصلي
خواص دارويي
قطره و قرص پروستاتان(prostatan)یكی از شایع‌ترین بیماری‌های اختصاصی مردان، عارضه‌ی ورم خوش‌خیم پروستات (‌BPH) است. این بیماری از دهه‌ی ۴۰ به بعد حادث شده و اكثرا از علائم ناشی از آن مثل تكرر ادرار و بیداری‌های مكرر در طول شب، احساس درد در هنگام دفع ادرار و غالبا ابتلاء به عفونت‌های مجاری ادراری ابراز ناراحتی می‌كنند. به نظر می‌رسد كه علت هیپرپلازی و التهاب پروستات، تغییرات ناشی از افزایش سن در فیزیولوژی هورمون‌های جنسی مردانه باشد. آنزیم۵ـ آلفا ردوكتاز، تبدیل كننده‌ی تستوسترون(T)  به دی هیدروتستوسترون ( DHT) بوده و از آنجایی كه DHT  تمایل بیشتری نسبت به تستوسترون برای اتصال به گیرنده‌های آندروژنی سلول‌های اپی‌تلیال نسج پروستات داشته لذا از طریق افزایش سنتز mRNA هسته‌ی سلول موجب می‌گردد.
از قدیم الایام گیاهانی چون ریشه‌ و برگ
گزنه، تخم كدوی كاغذی، گل بابونه، میوه‌ی آنیسون و خارخاسك از جمله گیاهانی بودند كه جهت كاهش علائم هیپرپلازی پروستات مدنظر قرار می‌گرفتند. تمام این عصاره‌ها بصورت سینرژیستیك، بخصوص گزنه به همراه مقدار زیادی عنصر روی ( Zink) موجود در تخم كدو، در حقیقت با مهارآنزیم۵ـ آلفا ردوكتاز از تبدیل تستوسترون (T) به دی هیدروتستوسترون( DHT) جلوگیری كرده و باكاهش غلظت DHT  در سرم خون، رشد و بزرگی غده‌ی پروستات را متوقف می‌كنند.در عین حال عنصر روی ( Znink) موجود در تخم كدو نیز از تكثیر سلولی پیشگیری می‌نماید كه متعاقب تمام این جریانات، تكرر ادرار و بیداری‌های مكرر در طول شب و احساس درد در هنگام دفع ادرار برطرف خواهند شد. گزنه در متابولیسم تستوسترون مداخله نموده و قدرت پیوند گلبولین به تستوسترون را كاهش می‌دهد. در عین حال سیتوسترول گزنه موجب مهار سنتز پروستاگلاندین خواهد شد كه در كاهش التهاب بافت پروستات تاثیر بسزایی دارد. گل بابونه و میوه‌ی آنیسون، دارای خاصیت ضد التهاب، ضد اسپاسم و ضد میكروب می‌باشند و میوه‌ی خارخاسك نیز دارای خاصیت پیشاب آوری بوده ودر تقویت قوه‌ی جنسی نیز كاملا اثر گذار خواهد بود.
شركت داروسازی گل دارو همگام با پیشرفت صنعت داروسازی، با تكیه برشواهد موجود و مستندات و با استفاده از تجربیات چند ساله‌ی اساتید داروسازی  داخلی و خارجی، قطره و قرص روكش‌دار پروستاتان را كه محتوی عصاره‌های خشك گیاهانی چون ریشه و برگ گزنه، تخم كدوی بدون پوست، گل بابونه، میوه‌ی آنیسونو خارخاسك است را فرمولاسیون كرده و پس از انجام تحقیقات به كلینیك عرضه نموده است. قطره و قرص پروستاتان با دارا بودن فلاونوئیدها و پلی‌ساكارید‌ها دارای خاصیت ضد التهاب و حتی محرك ایمنی بوده، بنابراین  در كاهش التهاب پروستات و درمان علائم ناشی از آن كاملا موثر می‌باشد. لازم به ذكر است كه این دارو ازطریق  مكانیسم‌های فوق الذكر از هیپرپلازی بیشتر و بروز مشكلات بعدی جلوگیری كرده و در دراز مدت موجب كوچكی پروستات نیز خواهد شد. 
دستور مصرف: ۳ نوبت در روز و در هر نوبت 40-30 قطره و یا در هر نوبت 2-1 قرص. ضمنا در صورت امكان می‌توان برای شروع درمان و به جهت تسریع در زمان اثرگذاری دارو و برای مدت زمان حداقل یك ماه، مصرف توام قطره و قرص پروستاتان را توصیه می‌نمایند.
نوین پزشكی