صفحه اصلي
وبلاگ‌هاي مرتبط با كتابخانه
خبرهاي كتابخانه
صفارهرندي: رفاقت مردم باكتاب و كتابخواني، هنر كتابداران است
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عصرشنبه در يازدهمين گردهمايي مديران كل كتابخانه‌هاي عمومي كشور در محل مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كودكان و نوجوانان گفت: رفاقت مردم با كتب و كتابخواني هنر كتابداران است
محمد حسين صفار هرندي با بيان اين مطلب افزود: اگر كتابدار ما بتواند ‪۵‬ كتابخوان را در حوزه خودش بپرورد كار بسيار مهمي كرده است.

وي تصريح كرد: ما بايد مراكزي را كه مردم براي دسترسي براي بدست آوردن كتاب به آن پناه مي‌آورند تجهيز و مهياكنيم و اين كار را با اين نگاه كه به حد مطلوب‌ترين شكل باشد، بايد انجام دهيم.

وزير ارشاد ادامه داد: ما به دنبال آن هستيم كه مدارس كل كشور حداقل از يك كتابخانه كوچك برخوردار باشد، كما اينكه اين كار در اغلب مدارس انجام شده است.

صفارهرندي با اشاره به قرارداد اخير فيمابين وزارت ارشاد و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در استان هرمزگان، در خصوص اختصاص يك اتاق از خانه بهداشت يه كتابخانه‌هاي عمومي، اظهارداشت: بايد با غني‌سازي كتابخانه ها، آنها را سرشار از كتابهايي با موضوعات مهم و از همه نوع جنس كتاب نماييم وي با انتقاد از نبود برخي كتابها در برخي از كتابخانه‌هاي عمومي كشور، مانند كتابهاي استاد شهيد مطهري ،كتاب‌هاي ‪۸‬سال دفاع مقدس و...اظهار اميدواري كرد اين موارد نيز توسط كتابداران انجام شود تا جاي خالي اينگونه كتابها نيز در قفسه‌هاي كتابخانه‌ها ديده نشود.

صفارهرندي تاكيد كرد: كتابي كه به كتابخانه برود و خوانده نشود، به مانند آزاده‌اي است كه به بند كشيده شده است.

وزير ارشاد درادامه با اشاره به برخي از آمارهاي موجود درخصوص خريدكتاب توسط مردم اظهار داشت: تنها امسال رقمي حدود ‪ ۵‬ميليون جلد كتاب به ارزش ‪ ۱۰‬ميلياردتومان از نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران توسط علاقه مندان كتاب خريداري شده است كه اين آمار و ارقام خود پاسخي است براي افرادي كه مي گفتند در سال ‪ ۷‬ميليارد تومان كتاب هم خريداري نمي‌شود.

صفارهرندي خاطر نشان كرد: بحمدالله نگاه مسئولان فرهنگي كشور به فرهنگ كتاب و كتابخواني نگاهي مثبت و مطلوب است، بعنوان مثال بودجه نهاد كتابخانه‌ها يك رشد ‪ ۵۰‬درصدي داشته است.

وي در پايان خطاب به مديران كل كتابخانه‌هاي عمومي كشور تصريح كرد:
اميدوارم در اين ‪ ۹‬ماه باقي مانده سال بويژه در فصل تابستان در خصوص كتاب و كتابخواني طوري عمل كنيم كه در پايان سال كارنامه‌اي درخشان از خود بجاي گذاشته و به تبع آن سال آينده با ديد مثبت تري به اين مقوله نگريسته شود.

يازدهمين گردهمايي مديران كل كتابخانه‌هاي عمومي كشور روزهاي ‪۸‬و‪ ۹‬تيرماه (امروزوفردا) درمحل مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كودكان ونوجوانان برگزار مي‌شود.