صفحه اصلي
خبرهای دانشگاه
او نمونه‌ كم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستمشاهی بود/ چه دشواری ها و تنگناها كه در این دهها سال بر ما گذشت
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی:


   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین انقلاب و امام راحل را تسلیت گفتند. 

مقام معظم رهبری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفتند. 

پیام رهبر انقلاب به این شرح است؛ 

بسم الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون 

با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همكار نزدیك سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اكبر هاشمی رفسنجانی را دریافت كردم. فقدان همرزم و همگامی كه سابقه‌ی همكاری و آغاز همدلی و همكاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانكاه است. 

چه دشواریها و تنگناها كه در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفكریها و همدلیها كه در برهه‌های زیادی ما را با یكدیگر در راهی مشترك به تلاش و تحمل و خطرپذیری كشانید. هوش وافر و صمیمیت كم‌نظیر او در آن سالها، تكیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی كسانی كه با وی همكار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را كه سرآغاز آن در بین‌الحرمین كربلای معلّی بود به كلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی كه در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. 

او نمونه‌ی كم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود. 

سال ها زندان و تحمل شكنجه های ساواك و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است. 

با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم كه تجربه ای مشترك و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم. 

اكنون این مبارز كهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است. 

غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌كنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میكنم.
 
غفرالله لنا و له
سید علی خامنه ای
۱۹ دیماه ۱۳۹۵

منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار