صفحه اصلي
خبرهای دانشگاه
پیام رئيس عالیه‌ی دانشگاه آزاد اسلامی به همایش ملی نكوداشت عطاملك جوینی


   دكتر حمید میرزاده؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به‌مناسبت برگزاری همایش ملی نكوداشت عطاملك جوینی در واحد سبزوار، پیامی به شرح ذیل صادر كرد:

به‌نام خدا

   نام ایران عزیز از دیرباز با چهره‌های ادبی، علمی، تاریخی و فرهنگی كه باعث مباهات و فخر سراسر دنیا شده، پیوند خورده و جاودانه گشته است. امروزه، ارزش و اهمیت نگه‌داشتن این جاودانگی، به پاسداشت مشاهیر و مفاخر و شناساندن آثار ارزشمند و شرح دردها و رنج‌های آنانی است كه قلم به‌دست گرفتند تا بدانند پهنای كار چیست. همان‌هایی كه با خلق آثار سترگشان، گذشته از شأن و جایگاه والای موضوع خود، لطف و تأثیر ادبی و فرهنگی را نیز به خویش همراه كرده‌اند. درست است كه بلندترین و ابتكاری‌ترین اندیشه‌های ناب ایرانی در شعر شاعرانی چون فردوسی، سعدی، مولوی، حافظ و غیره بیان شده، اما عظمت نثر در همه‌ی موضوعات اخلاقی، عرفانی، اجتماعی و حتی تاریخی هم كمتر از آن نیست. امروزه ما با خیل عظیمی از شاهكارهای ادبی، فرهنگی و علمی به زبان فارسی روبه‌رو هستیم. شاهكارهایی كه عظمت‌شان به بلندای تاریخ ایران اسلامی است.

   یكی از مأموریت‌های صاحبان اندیشه و خرد در برپایی نكوداشت شخصیت‌های ادبی و فرهنگی، همانا زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره‌ی شاعران و نویسندگان این مرزوبوم و شناساندن مشاهیر و مفاخر به نسل‌های آینده است. همین امر جوانان امروز را كه بیش از هر كسی، تشنه‌ی یافتن راز و رمز ماندگاری زبان و فرهنگ فارسی و افتخارات ملی، فرهنگی، علمی و ادبی هستند، وادار می‌سازد تا بیشتر از گذشته با تاریخ همراه باشند و آن‌را پاس بدارند. خیل دانشگاهیان می‌دانند كه باید با تاریخ زنده بمانند و با تاریخ مانا گردند و ریشه‌ها و هویت فرهنگی عمیق خود را با شناخت مشاهیر ایران باز شناسند.

   دیار بیهق و سربداران به داشتن چهره‌های ادبی و علمی نظیر ابوالفضل بیهقی، عطاملك جوینی، ملاواعظ كاشفی، حاج ملاهادی سبزواری و نیز عالمان و مجتهدان بی‌مانندی همچن آیت‌الله‌العظمی سید عبدالعلی سبزواری به‌عنوان یكی از مناطق ادب‌خیز و ادیب‌پرور شناخته شده است كه بدون شك بركشیدن و بزرگ نشان دادن آن‌ها می‌تواند بر عظمت افتخار و سربلندی زبان و فرهنگ شیرین فارسی بیفزاید.

   یكی از مشاهیر و چهره‌های ادبی و تاریخی سده‌ي هفتم دیار سربداران، عطاملك جوینی مورخ و نویسنده‌ی شهیر قرن هفتم، صاحب اثر عظیم «تاریخ جهانگشا»ست كه امروز همایش نكوداشت آن به‌همت و تلاش دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار برپا شده است.

   از مسئولان و دست‌اندركاران همایش ملی نكوداشت عطاملك جوینی به‌خاطر این حركت و جنبش فرهنگی و ادبی، تشكر می‌كنم و برای همگان از دادار غیب‌دان، توفیق در خدمت و موفقیت در جاویدان نگه‌داشتن توانمندی‌های فرهنگی و علمی ایران مسألت می‌نمایم.

دكتر حمید میرزاده
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی


   همایش ملی نكوداشت عطاملك جوینی با حمایت مالی و معنوی اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جوین و با حضور مهمانان كشوری، جمعی از مسئولان شهرستان و استادان و پژوهشگران علوم انسانی در سالن همایش‌های شهید عباسپور دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار برگزار شد.  /ه.د


منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار