صفحه اصلي
خبرهای دانشگاه
چرا بهتر است برخی داوطلبان، دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب كنند؟

   در كنار برخی دانشگاه‌های دولتی به‌خصوص پردیس‌های پولی غیرانتفاعی، علمی-كاربردی و پیام نور باید جایگاه ویژه‌ای برای دانشگاه آزاد اسلامی در انتخاب‌ رشته لحاظ كرد.

   به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار و به نقل از روزنامه فرهیختگان، بعد از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه كنكور سراسری 97، داوطلبان مرحله مهم و حساس انتخاب رشته را پیش رو دارند. داوطلبانی كه مجاز به انتخاب رشته كنكور 97 شدند در زمان انتخاب رشته از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org می‌توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام كنند. در این بازه زمانی، داوطلبان با توجه به توضیحات كارنامه كنكور سراسری خود می‌توانند 150 رشته از دانشگاه‌های دولتی (روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان)، دانشگاه پیام‌نور یا دانشگاه غیرانتفاعی انتخاب كنند و نكته حائز اهمیت این است كه انتخاب رشته كنكور 97 به‌صورت مجزا از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود.
   داوطلبان در این انتخاب رشته به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ داوطلبانی كه رتبه‌های برتر نام می‌گیرند معمولا انتخاب‌های خود را بررسی كرده و بر سر دانشگاه و رشته‌های یك كشور تردید دارند كه آن‌هم با مشاوره‌های متفاوت به نتیجه خواهند رسید.
   اما افراد زیادی نیز هستند كه در دسته دوم جای می‌گیرند. آنها رتبه‌های بالاتری را كسب كرده‌اند و باید برای انتخاب دانشگاه و رشته‌های مختلف تحقیق كنند. در روزهایی كه هر لحظه نرخ انواع و اقسام محصولات زندگی و امكانات رفاهی و مسكن تغییر می‌كند؛ تخمین قیمت چهار سال كارشناسی‌خواندن كمی سخت است و سخت‌تر از آن حضور فرد در دانشگاهی در استانی دور یا نزدیك برای ادامه تحصیل است كه بدون تحقیق آن را انتخاب كرده و به خیالش در دانشگاه سراسری دوره شبانه یا پردیس خودگردان و بین‌الملل درس می‌خواند، اما وقتی وارد عرصه زندگی دانشجویی می‌شود و هزینه‌های شهریه، مسكن، خوراك و پروژه‌ها را در هم جمع می‌كند اصلا به‌صرفه نیست و فرد را دچار یأس و ناامیدی می‌كند.دانش‌آموزان از دانشگاه و حضور در آن تصورات غیرواقعی نسازند .
   حسین عبدا...زاده، كارشناس تحصیلی و معلم دبیرستان می‌گوید: « انتخاب دانشگاه برای تحصیل كارشناسی بسیار مهم است و داوطلب باید سرانه فضای رفاهی، امكانات آموزشی از قبیل آزمایشگاه و كارگاه، نسبت استاد به دانشجو و شاخص‌های دیگری را در نظر بگیرد، معمولا در این مرحله داوطلب باید میان دانشگاه‌های غیر‌انتفاعی، پیام‌نور، علمی-كاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی یكی را انتخاب كند و در شهر خود بماند و دوران چهارساله كارشناسی را سپری كند كه اگر به هر دلیلی نخواهد در محل سكونت خود تحصیل كند باید چهارسالی را به خیال اینكه در دانشگاه سراسری درس می‌خواند با انواع سختی سپری كند تا شاید موفق شود مدرك كارشناسی را دریافت كند آن‌هم اگر بعد از فارغ‌التحصیلی سختی پیدا كردن كار نداشته باشد.با این حال می‌توان انتخاب رشته را آزمون دیگری دانست كه شاید اهمیت آن به همان اندازه روز كنكور باشد و نیاز به دقت و تامل فراوانی دارد؛ چه‌بسا داوطلبی رتبه درخوری كسب كرده باشد ولی به‌دلیل ساده‌انگارانه فرض كردن انتخاب رشته، سرنوشت خود، آینده شغلی‌ و حتی ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را به مخاطره بیندازد.»
   عبدا...زاده ادامه می‌دهد: «یكی از سوالات مهمی كه فرد را معمولا درگیر انتخاب رشته غلط می‌كند، انتخاب رشته محبوب یا یك دانشگاه مشهور در شهر دیگری است كه آیا نبود در كنار خانواده ارزش این مسافرت چهارساله را دارد یا خیر؟ شاید بهتر است به این دسته از داوطلبان توصیه كنم ضمن اینكه لازم است به علایق و ترجیحات خود هنگام انتخاب رشته توجه كنند، در عین حال از تحصیل در دانشگاه و حضور در آن برای خود تصورات غیرواقعی در ذهن نسازند و به‌سادگی از كنار مسائل عبور نكنند. برای مثال ممكن است داوطلبی به امید اینكه در دوره روزانه دانشگاه قبول شده و با تصور اینكه نیازی به دادن شهریه و مخارج تحصیلی نیست، اقدام به انتخاب یك دانشگاه در شهری غیر از شهر خودش ‌كند. این گروه از داوطلبان باید توجه داشته باشند كه مساله به این سادگی‌ها نیست و انتخاب رشته باید واقع‌بینانه‌تر و هشیارانه‌تر انجام شود؛ چراكه معضلات تحصیل در یك شهر دیگر كه فرد هیچ شناختی از آن ندارد، تنها به مسائل اقتصادی خلاصه نمی‌شود و معضلات اجتماعی و فرهنگی آن به‌مراتب آثار تخریب‌كننده بیشتری دارد
   طبق اعلام مراكز معتبر آماری، اطلاعاتی و طی یك نظرسنجی از مراكز آموزش عالی مشكلات آموزشی دانشگاه‌ها از قبیل مشروطی، اخراجی و افت تحصیلی دانشجویان از یك‌سو و عدم‌دسترسی به حداقل امكانات رفاهی، فشار روانی پذیرفته‌شدن در مكانی دور از محل زندگی و خانواده از سوی دیگر باعث افت تحصیلی دانشجویان شده است.
   حتی اگر تنها نقص تحصیل در یك دانشگاه شهر غریب را ازجمله مشكلات اقتصادی بدانیم، بازهم می‌توان حدس زد داوطلبان كنكور سراسری كه تا پیش از این دانش‌آموز بوده‌اند و غیر از شهریه مدرسه هزینه عمده دیگری نداشته‌اند، نگاه درستی به مسائل اقتصادی دوران تحصیل ندارند. یكی از مشكلات دانشجویان شاغل به تحصیل در شهر غیربومی، موضوع اسكان است. بسیاری از دانشگاه‌های كشور این روزها با معضل كمبود خوابگاه مواجه هستند.
    طبق گفته‌های سال گذشته رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، 50 هزار نفر از دانشجویان متقاضی خوابگاه بر اثر كمبود فضا، پشت در خوابگاه‌ها ‌ماندند و در سال آینده نیز كمبود 200 فضای خوابگاهی وجود خواهد داشت، از طرفی هم ظرفیت اتاق‌های خوابگاه‌های موجود كاهش یافته و دانشجویان ناگزیرند برای تامین محل اسكان به خانه‌های دانشجویی هجوم بیاورند كه در آنجا نیز مشكلات بیشتری به وجود خواهد آمد.
   حال كه معضلات حضور در شهر دیگری برای دانشجو شدن را مطرح كردیم، در این شرایط داوطلب باید در میان دانشگاه‌های غیر‌انتفاعی، پیام‌نور، علمی- كاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی یكی را انتخاب كند و در شهر خود بماند. در سند آمایش مجموعه‌های آموزش عالی میزان سرانه فضای آموزشی استاندارد برای هر دانشجو در دانشگاه‌های دولتی 12 متر، دانشگاه آزاد اسلامی 10 متر و دانشگاه‌های علمی-كاربردی، پیام‌نور و غیرانتفاعی به‌طور میانگین 2.5 متر است. سرانه فضای ورزشی (مسقف و غیرمسقف) نیز در دانشگاه‌های دولتی و آزاد به میزان 70 سانتی‌متر برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است كه دانشگاه پیام‌نور 16 سانتی‌متر را توانسته برای دانشجویان خود فراهم كند و با توجه به اینكه این سرانه در كل كشور 68 سانتی‌متر است می‌توان آن را قابل‌قبول دانست، البته این فضا در دنیا 2.5 متر‌مربع است كه تا رسیدن به آن باید زیرساخت‌ها كمی بیشتر تغییر كند. این در حالی است كه دانشگاه آزاد اسلامی براساس رتبه‌بندی موسسه «تامسون‌رویترز»، در چهار شاخه مهندسی، شیمی، علم مواد و ریاضی رتبه نخست را بین دانشگاه‌های كشور كسب كرده است كه این رتبه‌بندی با توجه به تعداد واحدهای این دانشگاه قابل پیش‌بینی است.
   همان‌طور كه پیشتر نیز به آن اشاره كردیم وجود خوابگاه در انتخاب دانشگاه بسیار تاثیر‌گذار است و داوطلب باید قبل از انتخاب تحقیقات خود را انجام دهد، دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به این كه در مجموعه دانشگاه غیردولتی فعالیت می‌كند، در سال 95 با دارابودن 361 خوابگاه، 293 خوابگاه ملكی، 40 خوابگاه استیجاری و 28 خوابگاه خودگران توانسته این مشكل را به نحو مطلوبی حل كند كه در سال تحصیلی 98-97 این تعداد قطعا افزایش پیدا خواهند كرد.صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر هوای دانشجو را دارد
  اما وجود یك صندوق حمایتی در دانشگاه می‌تواند تا حدودی خرج‌های دانشجویی را جبران كند. معمولا دانشجویان در طول دوران تحصیل در دانشگاه‌ها با مشكل مالی روبه‌رو می‌شوند خصوصا اگر در شهر محل سكونت خود نباشند، این مشكل تقریبا هفتگی به وجود خواهد آمد. در این راستا صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم وام‌هایی را در نظر گرفته است. دانشگاه آزاد اسلامی نیز همین تسهیلات را با نرخ‌های بیشتر در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. به‌طور مثال در سال تحصیلی 95-94 وام شهریه در مقطع كاردانی و كارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی 500 هزار تومان بوده كه صندوق رفاه در مقابل 300 تا 400 هزار تومان پرداخت می‌كرد. همچنین مبلغ وام ضروری دانشگاه آزاد اسلامی 000/200/1 تومان پرداخت می‌شد. از طرفی دانشگاه آزاد اسلامی تسهیلاتی نظیر وام ازدواج به مبلغ یك‌میلیون و 500 هزار تومان، وام ودیعه مسكن مجردان 500 هزار و متاهلان 700 هزار تومان و وام بلندمدت حداكثر تا 50 درصد كل شهریه را نیز به دانشجویان خود پرداخت می‌كند.
دست باز برای انتخاب دانشگاه آزاد
   اگر به تعداد كل دانشجویان موجود در كشور نگاه كنیم و پس از آن تفكیك هركدام را به‌طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد كه میزان علاقه‌مندی حضور دانش‌آموزان در دانشگاه‌ها متفاوت است. در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی با 37 درصد كل جمعیت دانشجویان كشور، یك‌میلیون و 620 هزار نفر را در سال تحصیلی به خود اختصاص داده است، اما وضعیت در دانشگاه پیام‌نور 16 درصد (818 هزار و 147 نفر)، دانشگاه دولتی۱۶ درصد (817 هزار و 196 نفر)، دانشگاه جامع علمی-كاربردی 11 درصد (420 هزار نفر)، دانشگاه فنی و حرفه‌ای پنج درصد، دانشگاه فرهنگیان دو درصد و سایر دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی 13 درصد است.
اما طبق آمار سرپرست مركز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی كه برای سال 96 در دسترس است، تعداد پذیرش دانشجو در رشته‌محل‌ها در دكتری تخصصی 2300 رشته‌محل، در دكتری حرفه‌ای 32 رشته‌محل، كاردانی پیوسته 4004 رشته‌محل، كاردانی ناپیوسته 3621 رشته‌محل، كارشناسی‌ارشد 7400 رشته‌محل، كارشناسی پیوسته 3261 رشته‌محل و در كارشناسی ناپیوسته در 3550 رشته‌محل دانشجو پذیرش شده‌اند كه آمار رشته‌های پرتقاضای دانشگاهی برمبنای اطلاعات سال ۹۵ در حوزه ریاضی و فنی، رشته‌های پرطرفدار به ترتیب برق با 3680 نفر ظرفیت پذیرش 9 درصد، مكانیك با 4600 نفر ظرفیت پذیرش 11 درصد، صنایع 3150 نفر با 7.7 درصد، عمران 10689 نفر 26.3 درصد و مهندسی كامپیوتر گرایش نرم‌افزار نیز با 3666 نفر 9 درصد كل متقاضیان را شامل می‌شود. این در حالی است كه تعداد پذیرش در رشته‌های پرطرفدار حوزه پزشكی 658 نفر در كل واحدهای دانشگاهی است، یعنی دندانپزشكی 335 نفر و داروسازی 300 نفر است كه 2.3 درصد ظرفیت علوم تجربی درواقع مربوط به رشته‌های پزشكی است با این حال دندانپزشكی 1.2 درصد، داروسازی یك‌درصد، پرستاری حدود 13 درصد كل ظرفیت، رشته مامایی 5.4 درصد، هوشبری 0.7 درصد و علوم تغذیه 0.6 درصد است اما در رشته‌های پرطرفدار در علوم انسانی روانشناسی 15 درصد، حقوق 34 درصد، مدیریت هفت درصد و حسابداری 14 درصد كل پذیرفته‌شدگان این زیرگروه آزمایشی دارا بوده‌اند.
   البته بیش از ۱۰ هزار دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی نیز تحصیل می‌كنند كه اكثر آنها در مقاطع كارشناسی‌ارشد و دكتری هستند.
   از طرفی هم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم رتبه نخست را در میان دانشگاه‌های كل كشور داراست. بعد از آن دانشگاه تهران در جایگاه دوم و دانشگاه علوم پزشكی تهران در جایگاه سوم قرار دارند.