صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
دكتر طهرانچی در جلسه شورای دانشگاه آزاد استان تهران:
اقتصاد دانش‌بنیان در دنیا با اتكا به آموزش عالی پیگیری می‌شود


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ایجاد معاونت‌های تخصصی در سازمان مركزی نشان از برنامه‌ریزی این دانشگاه در سطح عالی دارد كه واحدها باید متناسب با این ساختار حركت كنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران عصر روز گذشته (شنبه چهارم خردادماه) به ریاست دكتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه و با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، روسای واحدهای استان تهران و سایر اعضا به میزبانی واحد رودهن برگزار شد.

دكتر طهرانچی در ابتدای این نشست با تسلیت ایام شهادت مولای متقیان، امام علی (ع) و آرزوی بهره‌مندی از بركات شب‌های قدر، از دكتر محمدرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برای فراهم كردن برگزاری جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی و شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران قدردانی كرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به لحاظ دارا بودن بیش از 300 هزار دانشجو كه حدود یك چهارم كل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را شامل می‌شود و واحدهای آن به صورت بهم پیوسته در پایتخت قرار دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است كه ضروری است این جلسات به منظور پیش برد اهداف دانشگاه آزاد اسلامی به صورت منظم برگزار شود.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دوران فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، اظهارداشت: دانشگاه آزاد اسلامی تاكنون دوران مختلفی چون شكل‌گیری، جذب دانشجویان كارشناسی، ورود به حوزه تحصیلات تكمیلی و جذب گسترده دانشجویان تحصیلات تكمیلی را پشت سر گذاشته است. این دانشگاه در دوره‌ای بدون در نظر گرفتن ملاحظات جمعیتی، برنامه جذب دو میلیون دانشجو تا سال 1400 را در دستور كار خود قرار داد و بر این مبنا واحدها برنامه‌های توسعه‌ای را دنبال كردند كه برخلاف این برنامه‌ریزی‌ها، كشور با روند كاهش دانشجو مواجه شد، به‌طوری كه جمعیت دانشجویی كشور از 48 درصد به 43 درصد كاهش یافت.

دكتر طهرانچی با بیان اینكه اقتصاد دانش‌بنیان در دنیا با اتكا به آموزش عالی پیگیری می‌شود، اما در ایران بیكاری فارغ‌التحصیلان را با كاهش جمعیت دانشجویی جبران كردند، ادامه داد: كاهش جمعیت دانشجویی در ایران در حالی اتفاق افتاد كه آمار جمعیت آموزش عالی جهان در طی 10 سال گذشته از 65 میلیون نفر به 170 میلیون نفر رسیده است، اما در ایران به دلیل سیاست‌های انضباطی و با شعار اشتغال جوانان تحصیل كرده، جمعیت دانشجویی 22 درصد كاهش یافت.

منبع: سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی