صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه حضوری دنیا خارجی‌ها را شگفت‌زده كرده است


   محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، یكی از اقدام های بسیار مفید در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری دنیا، خارجی ها را شگفت زده كرده است. 

   به نقل از آنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه نشریه های دانشجویی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های كشور، اظهار كرد: هم من و هم خیلی های دیگر معتقدیم كه یكی از اقدام های بسیار مفید در سال های پس از انقلاب اسلامی ، تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی بود ؛ یك دانشگاه مردمی با نزدیك به یك میلیون و 700 هزار دانشجو و پنج و نیم میلیون فارغ التحصیل. 

   نعمت زاده افزود: دولت همیشه محدودیت بودجه داشته اما دانشگاه آزاد اسلامی توانسته بدون استفاده از بودجه دولت و حتی در طول جنگ تحمیلی، بعد از جنگ و در شرایط تحریم به فعالیت خود ادامه دهد. دانشگاه آزاد اسلامی یك فعالیت علمی مردمی و الگوی بسیار مناسب در سیستم آموزش كشور است. 

   او ادامه داد: ما گاهی كه به خارجی ها می گوییم در دانشگاه آزاد اسلامی یك میلیون و هفتصد هزار دانشجو تحصیل می كنند آنان با شگفتی می گویند این غیر ممكن است. البته شاید بعضی نارسایی ها هم در این دانشگاه وجود داشته كه مسوولان مربوط درصدد رفع آنها هستند. 

   وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: بعضی ها ایراد می گیرند كه كیفیت كار پایین است. ما اعتقاد داریم كه برای شروع یك كار، ابتدا باید روی كمیت كار كرد بعد روی كیفیت. نمی شود كه كار را كیفی شروع كنیم ؛ اصلا كار شروع نمی شود. 

   وزیر صنعت: دولت همیشه محدودیت بودجه داشته اما دانشگاه آزاد اسلامی توانسته بدون استفاده از بودجه دولت و حتی در طول جنگ تحمیلی، بعد از جنگ و در شرایط تحریم به فعالیت خود ادامه دهد. 

   نعمت زاده اضافه كرد: مثلا دانشگاه ها را بی دلیل به نام انقلاب فرهنگی تعطیل كردیم كه بچه ها آواره شدند و هیچ چیز هم حاصل نشد. آخر سر فهمیدیم كه باید برگردیم و دوباره دانشگاه ها را راه بندازیم. 

   او تصریح كرد: برخی آمدند گفتند دوره چهار ساله دانشگاه را به پنج سال افزایش دهیم و واحدها را بیشتر كنیم اما بعد دوباره برگشتیم. در صنعت هم همینطور است. ما اعتقاد داریم اگر تولید خودرو را افزایش ندهیم نمی توانیم كیفیت را بالا ببریم. البته می شود كه یك خودرو دستی كوچك را خیلی شیك تولید كرد اما این دیگر صنعت نیست.
 
   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توصیه می كنم دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر روی كاربردی كردن درسها تلاش كند تا دانشجویانی كه پس از فارغ التحصیلی وارد جامعه می شوند كارایی لازم را داشته باشند. 

   نعمت زاده اذعان داشت: ما آماده هستیم برنامه های جدی كارورزی برای فارغ التحصیلان دانشگاه ارایه دهیم. در این برنامه، فارغ التحصیلان می توانند 9 ماه در صنایع كار كنند و درآمد مختصری هم داشته باشند. همچنین این افراد می توانند در همان صنایع ، كارشان را ادامه دهند یا در جای دیگری مشغول شوند. 

   او افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت ، اجرای طرح كارورزی و كارآموزی (فاجد) را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نهایی كرده است كه امیدواریم ظرف یك ماه آینده امضا شود و در قالب این طرح ، افراد تحصیلكرده در صنایع مشغول شوند. من فكر می كنم این اقدام بسیار مفید و موثر خواهد بود. 

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان بازدید از غرفه معاونت دانشجویی و فرهنگی، یك گلدان كوچك به نشانه علاقه مندی به دانشگاه آزاد اسلامی اهدا كرد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه آزاد اسلامی