صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
9 استراتژی مدیریت جدید دانشگاه


دكتر علی محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم سی و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه و پنجمین جشنواره فرهیختگان ضمن تشریح 9 استراتژی مدیریت جدید دانشگاه، تاكید كرد: شناسایی و جذب نخبگان، حمایت مادی و معنوی از آنان، تخصیص بورس تحصیلی به افراد شاخص علمی و فاقد تمكن مالی، توسعه مراكز تحقیقاتی و علمی و آماده سازی زیرساخت ها و ابزارهای مورد نیاز جهت فعالیتهای علمی و پژوهشی، استراتژی های اصلی دوره مدیریت جدید دانشگاه هستند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر علی محمد نوریان گفت: خداوند را شاكرم كه فرصتی به بنده عطا فرمود تا در میان جامعه و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، سالهای خدمت خود را در مسیر پیشرفت علم سپری كنم. از آقای دكتر ولایتی نیز تشكر می كنم كه فرصت این خدمت را برای بنده فراهم كرد.

دانشگاه آزاد اسلامی یكی از موثرترین و گسترده ترین نهادهای انقلاب اسلامی است

وی با تاكید بر اینكه امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی كسانی بودند كه در 35 سال گذشته برای تاسیس و پیشرفت دانشگاه آزاد اسلامی نقش آفرینی كرده اند، گفت: بر همین اساس و با زحمات این بزرگواران، امروز دانشگاه آزاد اسلامی یكی از موثرترین و گسترده ترین نهادهای انقلاب اسلامی است.

دكتر نوریان با بیان اینكه دكتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی از دانشمندان برجسته كشور و جزو 30 نفری است كه به عنوان استاد برتر شناخته شده اند و همچنین شخصیتی سرآمد در سطح منطقه و بین المللی است، ابراز امیدواری كرد: با عنایت و توجهی كه مقام معظم رهبری به دانشگاه آزاد اسلامی دارند و با انتصاب دكتر ولایتی به عنوان رئیس هیات موسس و هیات امنای این دانشگاه، بتوانیم در راستای اهداف بلند مقام معظم رهبری گام برداشته و این دانشگاه را در مسیر آنچه شایسته انقلاب اسلامی است، قرار دهیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با شادباش و تهنیت به پیشگاه مقام معظم رهبری و ملت عظیم الشأن ایران برای پیروزی و مشاركت چشمگیر آنان در انتخابات اخیر،گفت: ملت بزرگ ایران پشتوانه انقلاب اسلامی است و ما می توانیم به پشتوانه این ملت، راست قامتانه بایستیم.

وی همچنین با تبریك به دكتر حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور منتخب دوره جدید و همچنین انتخاب مهندس محسن هاشمی به عنوان نفر اول منتخب مردم تهران در شورای شهر، برای آنان آرزوی توفیق و سربلندی كرد.

دكتر نوریان ضمن تبریك سی و پنجمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نهاد علمی انقلاب كه مرهون زحمات افراد بیشماری از جمله دكتر جاسبی است، سالروز فتح خرمشهر، یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.

دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال توسعه مرزهای دانش است

دكتر نوریان در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری پنجمین دوره جشنواره فرهیختگان در دهه چهارم حیات دانشگاه اشاره كرد و گفت: خوشبختانه در 5 سال گذشته سالروز تاسیس دانشگاه با جشنواره فرهیختگان همزمان شده كه این موضوع را به ذهن متبادر می كند كه دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال هدف هایی است كه یادآور عملی كردن ایده ها و دستاوردهای علمی، پژوهشی، فناوری و كارآفرینی، تولید و افزایش ثروت ملی و توسعه مرزهای دانش است و فرصت مغتنمی جهت پرداختن به جایگاه خاص نخبگان علمی ،پژوهشی و فناوری با توجه به تأكیدات ویژه مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به اهداف جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف از برگزاری این جشنواره پرداختن به توانمندسازی روانشناختی نخبگان و فرهیختگان شامل احساس معنی دار بودن، خود تعیینی، اعتماد، تأثیر و مشاركت است. البته حفظ منزلت و جایگاه پژوهشگران بسیار مهم تر از مسائل مادی آنان است و توقع فرهیختگان از حمایت های مالی، مادی و تجهیزاتی صرفاً به منزله ابزارهایی جهت بسیج كردن و به فعلیت درآمدن استعدادها و توانایی های آنهاست.

تكریم جایگاه فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی

دكتر نوریان خاطرنشان كرد: جشنواره فرهیختگان بستر مناسبی جهت تعامل فرهیختگان با مسئولین نظام علم و فناوری كشور، تكریم جایگاه آنان، تشویق درادامه مسیر ارزشمندشان و از خودگذشتگی و تلاش در تحقق اصل زندگی بهتر برای دیگران است.

وی در ادامه با اشاره به مفهوم «افراد جهان مركز و جهان پیرامون» گفت: فرهیختگان و نخبگان كه در جامعه ما به عنوان افراد «جهان مركز» شناخته می شوند، دو و نیم درصد جامعه را تشكیل می دهند كه در تعالی، رفاه، تكامل و رشد بقیه مردم با عنوان اعضای «جهان پیرامون» تأثیرگذار هستند. این موضوع می تواند یكی از شاخص های تاثیرگذاری مدیران باشد. یعنی اینكه هر مدیری در پایان سال توانسته چند نفر را به نیروی جهان مركز اضافه و از مهاجرت آنان به كشورهای دیگر جلوگیری كند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی به استراتژی های دوره جدید مدیریت دانشگاه اشاره كرد و گفت: شناسایی و جذب نخبگان، حمایت مادی و معنوی از آنان، تخصیص بورس تحصیلی به افراد شاخص علمی و فاقد تمكن مالی، توسعه مراكز تحقیقاتی و علمی و آماده سازی زیرساخت ها و ابزارهای مورد نیاز جهت فعالیتهای علمی و پژوهشی، استراتژی های اصلی دانشگاه هستند.

ایجاد شبكه علمی پژوهشگران و فرهیختگان در دانشگاه آزاد اسلامی

دكتر نوریان در توضیح استراتژی اول دانشگاه مبنی بر شناسایی و جذب نخبگان خاطرنشان كرد: دانشگاه در این زمینه به ایجاد شبكه علمی پژوهشگران و فرهیختگان، ایجاد شبكه علمی بین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد شبكه علمی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه های كشور و ایجاد شبكه علمی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاههای خارجی اقدام عملی خواهد كرد.

راه اندازی و گسترش قطبهای علمی و گروههای تحقیقاتی مأموریت گرا در دانشگاه آزاد اسلامی

وی به تشریح استراتژی دوم دانشگاه مبنی بر حمایت مادی و معنوی از نخبگان پرداخت و گفت: همكاری با صنایع مهم و استراتژیك كشور و برقراری ارتباط با دستگاههای دولتی و خدماتی از ابتكارات مهم ما در این زمینه خواهد بود. البته از ابتكارات عملی در این حوزه راه اندازی و گسترش قطبهای علمی و گروههای تحقیقاتی مأموریت گراست.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه توسعه فناوری، تجاری سازی یافته های تحقیقاتی و تبدیل علم به ثروت، زیرمجموعه استراتژی سوم دانشگاه (تخصیص بورس تحصیلی به افراد شاخص علمی و فاقد تمكن مالی) است، اظهار داشت: از ابتكارات عملی در این حوزه گسترش پارك های علم و فناوری در استان های مختلف، تأسیس دفاتر تجاری سازی، توسعه دفاتر كارآفرینی و گسترش شركت های دانش بنیان است كه مورد تاكید جدی مقام معظم رهبری است.

توسعه تحصیلات تكمیلی در راستای برنامه توسعه كشور

دكتر نوریان در ادامه با تبیین استراتژی چهارم دانشگاه مبنی بر توسعه مراكز تحقیقاتی و علمی خاطرنشان كرد: در این زمینه توسعه تحصیلات تكمیلی در راستای برنامه توسعه كشور، همراهی با سند آمایش آموزش عالی و تهیه سند آمایش دانشگاه آزاد اسلامی و رعایت استانداردهای آموزشی و پژوهشی و توسعه رشته های متناسب با فرصتها و ظرفیت های منطقه ای در دستوركار قرار گرفته است. همچنین از ابتكارات عملی در این حوزه می توان به تعامل ارگانیك با صنایع و مسئولان سازمان های دولتی منطقه و توجه به رشته های نیازمحور اشاره كرد.

وی افزود: تأكید بر شیوه های نوین آموزشی، بازنگری محتوایی دروس و تدوین برنامه های بین رشته ای مورد نیاز كشور و مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای، زمینه های رسیدن به استراتژی پنجم دانشگاه مبنی بر آماده سازی زیرساخت ها و ابزارهای موردنیاز جهت فعالیت های علمی و پژوهشی را فراهم می كند. از ابتكارات عملی در این حوزه، حركت درجهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای است و دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است به عنوان اولین تشكیلاتی كه به این خواسته رهبر معظم انقلاب لبیك گفته، اعلام آمادگی كند كه مراكز سما را در جهت مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای بسیج می كند.

دكتر نوریان، استراتژی بعدی دانشگاه را شامل تعامل و هماهنگی با دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: از ابتكارات عملی دراین حوزه، همكاری پویا و سازنده با مسئولین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی، وزارت آموزش پرورش، معاون علمی و فناوری رئیس جمهو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی افزود: خوشبختانه امروز با تعامل مثبت دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم، شاهد آن هستیم كه تمامی رشته های دانشگاه در دفترچه انتخاب رشته كنكور دارای مجوز است. ما این همكاری پویا و سازنده را با تمامی وزارتخانه ها ادامه خواهیم داد.

گسترش و تعمیق مطالعات درحوزه علوم انسانی

دكتر نوریان با تشریح استراتژی هفتم دانشگاه، گفت: تأكید بر گسترش و تعمیق مطالعات درحوزه علوم انسانی، پرداختن به پژوهش های بنیادی در این حوزه و گسترش نظریه پردازی در حوزه های دینی ، فرهنگی و اجتماعی از اصول اصلی مدیریت جدید دانشگاه خواهد بود و از ابتكارات عملی دراین حوزه تشویق اعضاء هیأت علمی به نگارش كتاب، مقاله و انجام طرح های تحقیقاتی مربوط است.

وی در تشریح و تبیین استراتژی هشتم دانشگاه، خاطرنشان كرد: بین المللی سازی دانشگاه آزاد اسلامی از طریق توجه به دیپلماسی علم و فناوری، برقراری ارتباط و بهره گیری از پتانسیل های كشورهای دوست، مسلمان و همسو، هم افزایی و توسعه دستاوردهای علمی و پژوهشی بین كشور ها از طریق پروژه های مشترك تحقیقاتی و مبادله استاد و دانشجو و ترویج تمدن و فرهنگ ایرانی – اسلامی زیربناهای استراتژی هشتم دانشگاه است و از ابتكارات عملی دراین حوزه می توان به حضور در ساختارهای دولتی منطقه ای و بین المللی و سازمان های مردم نهاد بین دانشگاهی اشاره كرد.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس آسایهل 2017 در روزهای اخیر گفت: خوشبختانه در زمان مدیریت دكتر میرزاده كه بر خود واجب می دانم از زحمات ایشان تشكر كنم دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست انجمن آسایهل كه 256 دانشگاه برتر دنیا در آن عضویت دارند، درآمد. این انجمن در چند روز گذشته در كشور اندونزی برگزار شد و دكتر موسی خانی به عنوان نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در این اجلاس شركت كرد.

وی افزود: بنده به عنوان كسی كه 16 سال تجربه كار بین المللی در سازمان بین المللی هواشناسی WMO داشته ام، مطمئنم كه دانشگاه آزاد اسلامی دارای پتانسیل زیادی است كه بتواند در حوزه های بین المللی شناخته شود.

واگذاری اختیارات بیشتر به ساختارهای منطقه ای و استانی دانشگاه آزاد اسلامی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در نهایت با اشاره به استراتژی نهم دانشگاه گفت: ساماندهی و مهندسی مجدد ساختار دانشگاه در راستای چابك سازی، واگذاری اختیارات بیشتر به ساختارهای منطقه ای و استانی، تفكیك ساختارآموزشی و پژوهشی و فناوری از ساختارهای اقتصادی برای افزایش نقش درآمدهای غیر شهریه ای و توجه ویژه به رشته پزشكی از طریق ایجاد سازمان علوم پزشكی آزاد اسلامی در دستوركار قرار دارد. از ابتكارات عملی دراین حوزه تشكیل كمیته های تخصصی برای پرداختن به امور فوق است.

وی در ادامه تاكید كرد: ساماندهی و مهندسی مجدد ساختار دانشگاه در راستای چابك سازی است و با برنامه ریزی های صورت گرفته زمانی كه ساختارآموزشی و پژوهشی و فناوری از ساختار اقتصادی( برای افزایش نقش درآمدهای غیر شهریه ای) تفكیك شود، افراد مازاد می توانند در ساختار اقتصادی مشغول فعالیت شوند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینكه در ابتدای ورودم به دانشگاه 146 واحد این دانشگاه زیان‌ده بودند، ابراز امیدواری كرد: طی سه سال آینده در ساختار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، با یك برنامه ریزی متناسب و همكاری مجموعه و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، هیچ واحد زیان دهی وجود نداشته باشد و بتوانیم با همكاری همه خانواده دانشگاه، به جایگاهی شایسته نظام جمهوری اسلامی برسیم.

وی گفت: مدیری كه موفق است و كار خود را به درستی انجام می دهد، لزومی به تغییر آن نیست. اما اگر عملكرد مدیری ناموفق باشد ولو اینكه ممكن است آن مدیر انسان وارسته و والایی باشد، باید تغییر كند.

استقرار نظام شایسته سالاری

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان كرد: نقش آفرینی در موضوعات یادشده با روش هایی نظیر استقرار نظام شایسته سالاری، ایجاد انظباط و شفافیت مالی، تغییر مأموریت مراكز سما به مركز مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای، فراهم كردن بسترهای پژوهش هدفمند و كارآمد در راستای اقتصاد مقاومتی، افزایش خلاقیت و نوآوری پژوهشگران و دانشجویان، حمایت از دانشجویان نخبه و با استعداد و جذب اساتید، نخبگان و فرهیختگان خواد بود.

دكتر نوریان با بیان اینكه دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از نظر كمیت، گام های محكمی را بسوی دانشگاه نسل سوم برداشته و جهت گیری برای قرار گرفتن در بین صد دانشگاه برتر جهان به عنوان یك دانشگاه نسل چهارم را در دستور كار دارد، گفت: در جهت تحقق گام های فوق، بودجه تحقیقاتی دانشگاه در سال جاری از 600 میلیارد تومان به 1000 میلیارد تومان اصلاح شده است.

توانمندسازی و رشد علمی اعضاء هیأت علمی

وی خاطرنشان كرد: مصمم هستیم با توانمندسازی و رشد علمی اعضاء هیأت علمی و كاركنان و بسیج تمامی استعدادهای درخشان دانشجویان در كنار ایجاد زیر ساخت های لازم و متكی بر آینده پژوهی در شكل دهی جامعه فردایمان نقش مناسب و در خوری را برعهده گیریم.

دكتر نوریان گفت: در راستای تحقق اهداف، مدیریت جدید دانشگاه و معاون پژوهشی ملاقات هایی با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی و معاونان وزرای علوم تحقیقات و فناوری ، وزارت كار ، رفاه و امور اجتماعی ، وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكی انجام شده است. در این ملاقات ها تفاهم های اولیه برای توسعه همكاری های علمی و پژوهشی صورت پذیرفته كه از جمله آنها مشاركت در طرح های كلان و ملی معاونت علمی و فناوری و سایر وزارتخانه های فوق الذكر است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با بیان اینكه از صمیم قلب برای همه فرهیختگان، اساتید، نخبگان، دانشجویان و كاركنان عزیز آرزوی توفیق خدمتگزاری صادقانه و مورد قبول درگاه ذات اقدس احدیت را مسئلت دارم، افزود: از همه بزرگواران و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی دعوت می كنم با ارسال پیشنهادات خود برای تعالی دانشگاه و تحقق شعار نقش آفرینی در تحقق شعار سال ، اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال ما را در انجام وظیفه خطیری كه برعهده داریم، یاری نمایند.


منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار