صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
راه اندازی شبكه محققان دانشگاه آزاد اسلامی طی دو ماه آینده


نایب رئیس پنجمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف این است كه با توسعه فعالیت های پژوهشی، پدیده مهاجرت معكوس نخبگان را رقم زده و انگیزه حضور پژوهشگران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از كشور را فراهم سازیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر موسی خانی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و نایب رئیس جشنواره در ابتدای مراسم سالگرد تاسیس دانشگاه و پنجمین جشنواره فرهیختگان گفت: این جشنواره در مسیر تحقق آرمان های امام راحل، شهدا و برمبنای تحقق منویات مقام معظم رهبری و سیاست های رئیس و اعضای هیات موسس و هیات امنا برگزار شده است.

وی درخصوص اهداف برگزاری این جشنواره گفت: تكریم اندیشمندان و نخبگان عرصه علم و فناوری و همكاری علمی بین پژوهشگران، شناسایی و معرفی فناوران، نوآوران و مدیران برتر حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه، ارتقای انگیزه مخترعان، مبتكران، نوآوران، فن آفرینان، طراحان كسب و كار و پژوهشگران دانشگاه و آشنایی با استعدادها و توانمندی های كشور از جمله اهداف برگزاری جشنواره فرهیختگان در دانشگاه آزاد اسلامی است.

موسی خانی با اشاره به بخش ها و محورهای پنجمین جشنواره فرهیختگان گفت: در این جشنواره به دو پژوهشگر نشان ویژه امام خمینی (ره) اهدا می شود. همچنین از 7 كتاب برتر، 7 مقاله برتر، 2 مجله برتر، 9 مجله كه در سال گذشته مجوز ISI گرفته اند، 6 پژوهشگر برتر در گروه های آموزشی، 3 طرح پژوهشی برون دانشگاهی، یك مركز تحقیقاتی، 3 مركز رشد، 4 واحد فناور، 4 محصول تجاری شده، 4 پایان نامه كارشناسی ارشد و 3 رساله دكترای منتخب و یك انجمن علمی ادبی و هنری تقدیر می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در این جشنواره 3 واحد دانشگاهی برتر، 3 واحد دانشگاهی در تداوم برتری، یك آموزشكده سما، یك مدرسه، 3 باشگاه پژوهشگران جوان، یك مجتمع آزمایشگاهی برتر، یك آزمایشگاه برتر، یك كارشناس برتر آزمایشگاه، 3 كارآفرین برتر، یك طرح ساهای منتخب، 2 واحد دانشگاهی برتر در كسب مقام مسابقات جهانی رباتیك 2016 آلمان، یك معاون پژوهش و فناوری برتر و 3 اختراع برتر مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

موسی خانی گفت: یكی از نكات ویژه این جشنواره، انتخاب دو طرح شهدای مدافع حرم است كه در حوزه سرآمدان علم مورد تقدیر قرار می گیرند.

وی خاطرنشان كرد: هدف ما این است كه با توسعه فعالیت های پژوهشی، پدیده مهاجرت معكوس نخبگان را رقم زده و انگیزه حضور پژوهشگران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از كشور را فراهم سازیم.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری ضمن تقدیر از حمایت های ویژه دكتر نوریان از پژوهشگران، گفت: حمایت از پژوهشگران یكی از دغدغه های اصلی سرپرست دانشگاه به شمار می رود، از این رو ایشان پیشنهاد دادند جوایز بهتری برای دوره بعدی جشنواره فرهیختگان در نظر گرفته شود.

موسی خانی با بیان اینكه شبكه محققان دانشگاه آزاد اسلامی طی دو ماه آینده راه اندازی می شود، درخصوص دیگر برنامه های در دست اجرای حوزه پژوهش و فناوری گفت: احداث پردیس های پارك علم و فناوری، توسعه شركت های دانش بنیان و هسته های فن آور با تمركز بر تجاری سازی و ورود شركت ها به بازارهای تجاری در شركت های دانش بنیان، اصلاح ساختار و كاهش فرآیند ها با تفویض اختیار به استان ها به منظور چابك سازی حوزه پژوهش وفناوری، ارائه اولویت های پژوهشی و تمركز بر پژوهش های كاربردی، تعامل گسترده با صنایع مادر و كلیدی بزرگ و سازمان های بزرگ اداری و خدماتی، ارتقای جایگاه و منزلت پژوهشگران ، مخترعین و نخبگان و حمایت ویژه از برترین های حوزه پژوهش وفناوری، تمركز بر توسعه فناوری، توسعه قطب ها ومراكز تحقیقاتی، تشكیل كنسرسیوم های تحقیقاتی پژوهشی و توسعه آزمایشگاه ها و زیر ساخت های پژوهشی و... از دیگر برنامه های این حوزه در آینده نزدیك خواهد بود.


منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار