صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
حمایت كانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی از جویندگان كار


رئیس مركز آموزش كانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید از جمعیت بیش از 7 میلیون نفر فارغ‌التحصیل، حدود 3 میلیون و 700 هزار نفر دارای شغل هستند، حدود یك میلیون نفر بیكار و حدود 2 میلیون و 300 هزار نفر جزو جمعیت غیرفعال اقتصادی به شمار می‌روند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا، كانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی یكی از زیر مجموعه‌های مهم این دانشگاه به حساب می‌آید كه از سال 79 راه‌اندازی شده است. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، بیش از 5 میلیون فارغ‌التحصیل دارد و در حال حاضر بیش از یك و نیم میلیون دانشجو در مقاطع كاردانی، كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

گفتگوی ما با دكتر ماشاالله تابع جماعت، رئیس مركز آموزش كانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی درباره وظایف و اقدامات این كانون را در ادامه می‌خوانید:

كانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی چگونه شكل گرفت؟

كانون موسسه‌ای است غیرانتفاعی كه براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی و به وسیله دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1379 تاسیس شده است و برای تحكیم روابط دوستانه دانشگاهی و تبادل اطلاعات علمی، فرهنگی و تجربی و ارتقای سطح آگاهی اعضای كانون از آخرین پیشرفت‌های علمی و تخصصی و كمك به اشتغال و كارآفرینی فارغ‌التحصیلان و افزایش رفاه اقتصادی و اجتماعی آنان تاسیس شده است و پل ارتباطی میان دانشگاه و فارغ‌التحصیلان است.

ساختار كانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی به چه صورت است؟

اركان كانون عبارت است از «هیات امنا كانون»، مركب از 15 عضو كه شامل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان رئیس هیات امنای كانون، 8 نفر از شخصیت‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی به پیشنهاد رئیس دانشگاه و انتخاب هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و رئیس كانون كه عهده‌دار دبیری هیات امنای كانون نیز هست و 4 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با انتخاب رئیس دانشگاه؛ «هیات مدیره كانون» كه مركب از 7 عضو اصلی است كه با تایید هیات امنای كانون تعیین می‌شود.

ساختار اجرایی كانون نیز عبارت است از رئیس كانون و معاونت‌های مربوط و همچنین هیات اجرایی كانون واحدهای دانشگاهی كه برای بسط و توسعه ارائه خدمات به فارغ‌التحصیلان در سراسر كشور، امكان تاسیس و فعالیت كانون‌های فارغ‌التحصیلی در سطح هر یك از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را دارا هستند.

فعالیت‌های كانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟

فعالیت‌های كانون عمدتا شامل ایجاد و حفظ ارتباط فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه، آشنا ساختن مستمر فارغ‌التحصیلان با آخرین تحولات و پیشرفت های علمی و تخصصی، تولید و انتشار نشریه و كتاب‌های عمومی، تخصصی و كاربردی، برگزاری جشن‌های فارغ‌التحصیلی ویژه فارغ‌التحصیلان و خانواده آن‌ها، برگزاری بازدیدهای تخصصی و اجرای برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنری، برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی مورد نیاز فارغ‌التحصیلان، برگزاری سمینارها وگردهمایی‌های فارغ‌التحصیلان، بررسی و فراهم كردن زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی از طریق معرفی ظرفیت‌های شغلی و استخدامی و معرفی فارغ‌التحصیلان آماده به كار به بازار كار داخل كشور، جلب مشاركت فارغ‌التحصیلان در فعالیت‌های ورزشی و ارائه تسهیلات و خدمات رفاهی به اعضای كانون است.

این كانون چه خدماتی به دانش آموختگان ارائه و چه تسهیلاتی در اختیار آنها قرار می‌دهد؟

خدمات و تسهیلات ویژه اعضای كانون فارغ‌التحصیلان شامل عضویت در بانك اطلاعاتی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی، دعوت به جشن‌ها و گردهمایی‌های عمومی، دعوت به سمینارهای آموزش عمومی، معرفی فرصت های استخدام و پیمانكاری به اعضا در سایت كانون، روزنامه فرهیختگان، هفته‌نامه فارغ‌التحصیلان و همچنین معرفی توانایی فارغ‌التحصیلان آماده به كار به بازار كار از جمله تسهیلات این كانون به شمار می‌رود.

ارائه تخفیف ویژه موسسات آموزشی طرف قرارداد، برگزاری دوره‌های آموزشی و كارگاه‌ها به ویژه در زمینه مهارتی و كارآفرینی و دوره‌های MBA، امكان استفاده از تسهیلات بیمه‌ای و خدمات ویژه ازدواج، ارائه تسهیلات در اشتراك اینترنت پر سرعت، امكان بهره‌برداری از كتابخانه و امكانات آموزشی، پژوهشی و ورزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر كشور، امكان حضور در بازدیدهای علمی، تخصصی و ارائه خدمات ترجمه غیر حضوری مدارك فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی هم از دیگر خدمات این كانون است.

وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها چگونه هست؟

با توجه به اینكه اطلاعات اشتغال تمامی فارغ‌التحصیلان به روز نیست، لذا ارائه آخرین اطلاعات و آمار وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان هم دقیق نیست اما وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان اعم از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی براساس ارقام مركز آمار ایران از جمعیت بیش از هفت میلیون نفر فارغ‌التحصیل حدود حدود سه میلیون و 700 هزار نفر برابر 52 درصد شاغل هستند. 14 درصد جمعیت فارغ‌التحصیلان (در حدود یك میلیون نفر) بیكار و 32 درصد جمعیت، در حدود دو میلیون و 300 هزار نفر، جزو جمعیت غیرفعال اقتصادی هستند. 70 درصد از جمعیت غیرفعال اقتصادی را زنان و حدود 30 درصد آن را مردان تشكیل می‌دهند و بیشترین تعداد نفرات در مقطع كارشناسی است.

چند درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی شاغل هستند؟

وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی نیز كم و بیش با وضعیت اشتغال سایر فارغ‌التحصیلان مشابه است و در برخی از رشته‌ها وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی از سایر فارغ‌التحصیلان بهتر و مناسب‌تر است.

كانون فارغ‌التحصیلان چه اقداماتی برای ورود هر چه بیشتر دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی به بازار كار انجام داده است؟

كانون فارغ‌التحصیلان در راستای تحقق بخشیدن به اهداف خود در راستای حمایت از فارغ‌التحصیلان و فراهم كردن شرایط ارتباط میان كارجویان و كارفرمایان، نسبت به اطلاع رسانی از ظرفیت دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی با در نظر گرفتن تخصص‌ها و توانایی‌های ایشان در رسانه‌ها و مطبوعات و سایت‌های اینترنتی اقدام كرده است و همچنین كانون به صورت هفتگی آخرین فرصت‌های شغلی را در بخش‌های دولتی، خصوصی و پیمانكاری به فارغ‌التحصیلان خود معرفی می‌كند.

در همین راستا كانون توانسته با اطلاع رسانی به شركت‌ها، موسسات و سازمان‌های متقاضی جذب نیروی كار متخصص، بستری مناسب را فراهم كند كه كارجویان و كارفرمایان بتوانند با شناسایی یكدیگر نیازهای شغلی خود را برآورده كنند و براساس اطلاعات دریافت شده كانون توانسته است از ده‌ها هزار نفری كه تاكنون متقاضی كار بودند، نسبت به شناسایی فرصت‌های شغلی برای حدود 10 درصد از این افراد اقدام كند كه برخی از این افراد از این فرصت‌های شغلی استقبال كرده و جذب بازار كار شده‌اند.

كانون فارغ‌التحصیلان با پیگیری و اجرای درس كارآفرینی در واحدهای دانشگاهی و برگزاری دوره‌های مهارتی نسبت به آماده كردن فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف برای ورود به بازار كار اقدام كرده كه خوشبختانه این حركت در جذب فارغ‌التحصیلان به بازار كار دانش محور موثر و كارساز بوده است.


منبع: روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار