صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
دو فرصت جدید برای داوطلبان علوم پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی


مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از دو فرصت جدید برای داوطلبان علوم پزشكی این دانشگاه خبر داد. 

به‌‌گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بهروز طهماسب‌كاظمی با بیان اینكه در اعلام نتایج آموزش پزشكی كنكور سراسری مرحله اول كه نتایج آن ۲۵ مهر اعلام شد، بخش مهمی از ظرفیت دانشگاه پر نشد، گفت: البته این مساله به‌‌صورت طبیعی همیشه در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق می‌افتاد و طی چند مرحله ظرفیت‌ها پر می‌شد، اما امسال بنابر مصوبه شورای سنجش و پذیرش تكمیل‌ ظرفیت ممنوع شد و به همین دلیل امكان جذب دانشجو در تكمیل‌ ظرفیت امكان نداشت.

وی ادامه داد: بنابر اطلاعاتی كه از تجربه‌های سال‌های گذشته وجود داشت و مشورت‌هایی كه با سازمان سنجش و آموزش كشور انجام شد، مركز سنجش و پذیرش دانشگاه با ضریب افتی اقدام به اعلام ذخیره كرد كه این ذخیره باید به واحدها اعلام می‌شد و واحدها اقدام به ثبت‌نام و پذیرش می‌كردند، اما در شیوه اعلام ذخیره و در محاسبات اینكه چه كسانی باید معرفی شود، دو اتفاق افتاد؛ اتفاق اول اشكال فنی محاسباتی بود كه برای ضریب افت رقم بالایی در نظر گرفته شده بود و درنهایت نیز تعداد زیادی از داوطلبان به واحدها معرفی شدند.

كاظمی گفت: همچنین در این زمینه دستورالعملی تدوین شد كه خود دارای ابهاماتی بود و این مساله باعث شد واحدها مرتكب اشتباهاتی شوند و تعداد ثبت‌نام داوطلبان در برخی واحدها بسیار بالا رفت و بیشتر از سقف ظرفیت اقدام به ثبت‌نام كرده بودند. این دو عامل باعث شد تعداد زیادی از داوطلبان به سامانه احراز هویت مركز مراجعه كنند و ثبت‌نام اولیه را انجام دهند یا با مراجعه به بعضی واحدهای دانشگاهی ثبت‌نام خود را بدون رعایت ظرفیت واحد قطعی كنند. از آنجا كه ما خود را مقید به رعایت استانداردهای كیفیت آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می‎دانیم، ظرفیت‌های واحدها را با رعایت این استانداردها و استانداردهای كیفی دقیق‌تری كه خود تدوین و تعیین كرده‌ایم و امكان جذب همه این داوطلبان برای دانشگاه وجود نداشت، اما بسیاری از داوطلبان هزینه‌های مادی و معنوی زیادی را متحمل شده بودند و عدم جذب آنها مشكلات بسیاری را به وجود آورد.

وی با اشاره به بی‌دقتی‌های انجام گرفته در پذیرش دانشجو افزود: بررسی دقیق ما به اینجا رسید كه در فرآیند پذیرش بی‌دقتی در تعیین فرآیند ثبت‌نام بین مركز سنجش و پذیرش و واحدها بوده كه درنهایت باعث شد برخی واحدها بیشتر از ظرفیت خود اقدام به ثبت‌نام داوطلبان رشته‌های پزشكی كنند.

مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در همین زمینه خاطرنشان كرد: این اتفاق منجر شد تراز قبولی هر رشته‌ محل در تمامی واحدها به ترازهای پایین‌تر از آنچه در سال‌های قبل تجربه شده بود و دانشجویان براساس آن پذیرفته می‌شدند، سقوط كند و تعداد زیادی از داوطلبان به‌‌خصوص آنهایی كه فرآیند ثبت‌نام خود را تا مراحلی پیش برده بودند، خود را صاحب حق بدانند. ناگفته نماند كه از سوی مركز سنجش و پذیرش روزهای ثبت‌نام دو روز آخر هفته تعیین شده بود و بسیاری از داوطلبان با ترازهای بالاتر فرصت ثبت‌نام را در واحدهای دانشگاهی پیدا نكردند و اولین شكایت‌ها به كسانی تعلق داشت كه فرصت ثبت‌نام در موعد مقرر را پیدا نكرده بودند.

وی با بیان اینكه در همان روز اول سازمان مركزی متوجه این نقیصه شد و شاهد بودیم كه حق تعدادی از داوطلبان در حال ضایع‌ شدن است، گفت: هر چند سازمان مركزی می‌توانست اعلام كند طبق رویه عمل شده و صرفا با واحدهایی كه بیش از ظرفیت ثبت‌نام كرده‌اند، برخورد شود، اما دانشگاه باید بین مصلحت سازمان و عدالت بین داوطلبان یكی را انتخاب می‌كرد كه گزینه انتخابی نیز عدالت بود.

طهماسب كاظمی افزود: با این حال با محدودیت‌هایی نیز روبه‌رو بودیم؛ ازجمله آنها استانداردها و ظرفیت‌های تعیین‌ شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و استانداردهای خود سازمان بود تا دانشگاه آزاد اسلامی به‌‌لحاظ كیفی به مرتبه‌ بالایی از دانشگاه‌های كشور و به چشم‌اندازی كه مورد نظر سرپرست دانشگاه است رسیده و این شعار كه تا سال ۱۴۰۴ دانشگاه آزاد اسلامی اولین انتخاب داوطلبان تحصیلات تكمیلی باشد، محقق شود، چرا كه اگر از فرصت سال جاری استفاده نمی‌كردیم، یك‌ سال تحصیلی را از دست می‌دادیم.

مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه خاطرنشان كرد: ناگفته نماند در این میان در برخی حوزه‌ها، پایبندی به ظرفیت‌ها و استانداردها برای كیفیت‌ بخشی به آموزش مهم بود و از سوی دیگر عدالت بین داوطلبان و همچنین صدمات و اتفاقاتی را كه برای این داوطلبان افتاده بود، مدنظر قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم كه باید علاوه‌ بر عدالت، انصاف را رعایت كنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: حضور معاونان دانشگاه بین داوطلبان به درك اتفاقات رخ‌ داده كمك و تلاش دانشگاه را برای حل مشكلات داوطلبان بیشتر می‌كرد، بنابراین سعی شد مشكلات صدها نفر به‌‌صورت موردی حل شود و طی چند روزی كه مستقیماً پاسخگوی داوطلبان بودیم بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ ارباب‌ رجوع داشتیم.

وی افزود: تصمیمی كه در آن مرحله از كار گرفته شده این بود كه پردازش مجدد اطلاعات داوطلبانی كه به واحدها مراجعه كرده‌اند، بررسی مجدد انتخاب آنها و تطبیق با ظرفیت‌های خالی دانشگاه دوباره جانمایی و اعلام نتیجه شود كه چه كسانی واجد شرایط تحصیل در دانشگاه شده‌اند و چه كسانی نشده‌اند كه تعداد زیادی از این افراد ثبت‌نام كرده و در صورت نیاز آنها را با استفاده از آیین‌نامه نقل‌ و انتقالات دانشگاه بدون تغییر رشته به محل‌های مورد نظرشان با رعایت استانداردها منتقل كردیم.

مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: یك بخشی هم البته مراجعه نكردند و هنوز ما ظرفیت خالی داشتیم. دلیل آن هم توقعی بود كه در برخی داوطلبان مبنی‌ بر احراز شرایط در مرحله قبول به وجود آمده بود.

طهماسب كاظمی اظهار كرد: با پیگیری‌هایی كه سازمان دانشگاه انجام داد، با دنبال كردن سیاست كیفیت‌ بخشی آموزش، برخی رشته‌ محل‌ها در بعضی واحدهای دانشگاه مجوز مشروط گرفت و در بعضی واحدها به استانداردهای لازم رسید و سهمیه جدیدی به آنها اختصاص یافت و بعد از جلساتی كه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تماس‌هایی كه با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و معاونت آموزشی این وزارتخانه و سازمان سنجش آموزش كشور برقرار شد و بررسی‌های صورت‌گرفته، قرار بر آن شد تا سازمان سنجش آموزش كشور با تكمیل ‌ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی موافقت كند و با انتخاب رشته مجدد برای داوطلبانی كه تا پیش از آن در هیچ‌ یك از رشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی به‌ عنوان دانشجو پذیرفته نشده بودند، انجام دهد و ما نیز به داوطلبانی كه برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام حضور كرده بودند اعلام كردیم فرصت انتخاب رشته مجدد را دارند.

كاظمی با بیان اینكه روز گذشته نتایج انتخاب رشته مجدد این داوطلبان اعلام شد، بیان كرد: البته در بحث سهل‌‌انگاری كه درخصوص این داوطلبان رخ داده بود، برخی مدیران دانشگاه آزاد اسلامی بركنار شدند و خبر این موضوع نیز در رسانه‌های مختلف منعكس شد و برخی افراد در سازمان مركزی نیز در این زمینه دخیل بودند كه بركنار شدند؛ با این حال هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم كه اقدامات این افراد عامدانه بوده است؛ هر چند به‌ طور كلی در اقدامات صورت‌ گرفته درباره اعلام نتایج امسال اقدامات خرابكارانه عامدانه متعددی صورت گرفته و حتی برخی افراد نیز در این زمینه دستگیر شده‌اند و در حال بازجویی هستند.

مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی افزود: متاسفانه بعد از اعلام نتیجه انتخاب رشته مجدد از سوی داوطلبان، سامانه دانشگاه آزاد اسلامی بارها مورد حملات سایبری قرار گرفت، با این حال به‌‌خاطر مدیریت این وضعیت مجبور به‌ محدود كردن دسترسی‌ها به سامانه‌ها شدیم و در حال حاضر نیز تیم فنی بسیار خبره امنیت شبكه به‌ صورت دائم كار را دنبال می‌كنند تا اقدامات خرابكارانه به نتیجه نرسد و به همین دلیل گاهی شاهد كندی سرعت سامانه‌ها هستیم و برخی از داوطلبان نیز مدتی برای انجام كارهای خود در سامانه‌ها معطل می‌ماندند.

این مقام مسئول افزود: خواهش‌ ما این است كه داوطلبان با صبر كار را دنبال كنند و ما نیز به‌ گونه‌ای كار را مدیریت می‌كنیم كه به نتایج خوبی برسیم و دیگر شاهد این‌گونه صدمات نباشیم، البته دانشگاه آزاد اسلامی با هماهنگی تمامی دستگاه‌های مسئول كشور این اقدامات خرابكارانه را از هر نوع اعم از فنی یا غیرفنی پیگیری و با عاملان آن برخورد خواهد كرد.

وی ادامه داد: آن‌ دسته از داوطلبانی كه ۲۳ مهر واجد شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی نشده بودند، اما در اعلام نتایج ۱۱ آبان به‌‌عنوان واجدان شرایط تحصیل معرفی شده‌اند، می‌توانند در رشته‌ محل معرفی‌ شده ادامه تحصیل دهند و برای ثبت‌نام نیز از امروز به واحدهای مربوطه مراجعه كنند.

طهماسب‌كاظمی تصریح كرد: برای آن بخش از داوطلبان كه در مقاطع قبل در اعلام ظرفیت‌های مختلف، نسبت به رشته‌ محل قبولی‌شان اعتراض داشتند نیز این امكان فراهم شده كه در آینده و حداكثر تا ۱۵ آذرماه و بعد از دقیق شدن داده‌های مربوط به این دانشجویان، شرایط نقل‌ و انتقال به رشته‌ محل‌های جدید فراهم شود، البته برای این كار سامانه جدیدی در مركز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد می‌شود و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به آن تقاضای نقل‌ و انتقال به محل‌های جدید و رشته‌های جدید را ثبت كرده كه بعد از بررسی كف ترازهای قبولی واحدها به رشته‌ محل‌های مورد تقاضا منتقل می‌شوند، لذا تاكید می‌كنم داوطلبان و دانشجویان عزیز كه متقاضی این نقل و انتقالات هستند به‌‌هیچ‌ وجه به سازمان مركزی مراجعه نكرده و فرآیندهای كاری فنی مركز را برای فراهم كردن این امكانات مختل نكنند، زیرا با مراجعه به مركز بخش مهمی از انرژی همكاران ما مصروف پاسخگویی موردی به این عزیزان می‌شود و فرآیند كارهای فنی مركز در این زمینه مختل خواهد شد.

مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در همین زمینه افزود: البته داوطلبانی كه در مراحل ۲۵ شهریور و ۲۳ مهرماه واجد شرایط ادامه تحصیل در یك رشته‌ محل در دانشگاه شده‌اند و تاكنون به دانشگاه مراجعه نكرده‌اند باید به رشته‌ محل مذكور مراجعه كرده و وضعیت خود را مشخص كنند در غیر این‌ صورت امكان استفاده از شرایط نقل‌ و انتقال دانشجویان را نخواهند داشت. دانشگاه تلاش می‌كند همه امكانات لازم را برای مدیریت تقاضاهای خانواده دانشجویی خود در این زمینه به‌‌كار گیرد تا كمترین هزینه به این عزیزان تحمیل شود. با این حال باز تاكید می‌كنم داوطلبانی كه در دو بازه زمانی ۲۵ شهریورماه و ۲۳ مهرماه جزء واجدان شرایط تشخیص داده شده، ولی هنوز به واحدها برای ثبت‌نام مراجعه نكرده‌اند، حتما باید این كار را ظرف چهار روز آینده انجام دهند تا واحدها از تقاضاهای آنان مطلع شده و براساس آن اقدام كنند. بدیهی است دانشگاه در مورد كسانی كه وضعیت خود تا طی چهار روز آینده مشخص نمی‌كنند هیچ تعهدی نخواهد داشت.

كاظمی اذعان كرد: در این فرآیند بخشی از متقاضیان تحصیل امكان ادامه تحصیل در دانشگاه نیافته‌اند؛ دانشگاه برای حل مشكل این عزیزان رشته‌‌محل‌های پرمتقاضی دانشگاه در رشته‌های غیرپزشكی را كه براساس سوابق آموزشی اقدام به جذب دانشجو می‌كرد به این داوطلبان پیشنهاد كرده است. داوطلبانی كه این پیشنهاد را پذیرفته‌اند در چند روز آینده رشته‌ محل‌‌های پیشنهادی را از طریق سامانه دریافت و پس از انتخاب رشته‌‌محل به واحدهای دانشگاهی معرفی خواهند شد. داوطلبان برای پیگیری وضعیت خود از طریق سامانه‌های مركز سنجش اقدام و به اطلاعیه‌های این مركز توجه كنند.

وی درباره وضعیت سربازی داوطلبان نیز گفت: بخشی از داوطلبان نگران بحث نظام وظیفه خود هستند كه با هماهنگی‌های صورت‌ گرفته با سازمان نظام وظیفه، آنها قول همكاری را درخصوص نقل‌ و انتقال دانشجویان در رشته‌‌محل‌ها داده‌اند و قرار بر آن است كه این مشكل را حل كنیم و امكان استفاده از فرصت انصراف از تحصیل و معافیت برای عزیزانی كه با این مشكل مواجه می‌شوند از بین نرود. به واحدهای دانشگاهی تأكید كرده‌ایم نهایت همكاری را با داوطلبان در این زمینه داشته باشند و تعیین‌ تكلیف داوطلبان را منوط به این موضوع نكنند. همچنین در حال حاضر ۳۰ خط تلفن پاسخگویی مركز سنجش و پذیرش برای پاسخگویی به مشكلات داوطلبان وجود دارد و روابط‌ عمومی مركز به‌ صورت شبانه‌‌روزی مانند چند هفته گذشته به سوالات داوطلبان و دانشجویان پاسخ می‌دهند.

وی درباره وضعیت داوطلبانی كه به‌‌منظور تحصیل در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از دانشگاه دولتی انصراف داده‌اند، گفت: برخی از آنها در رشته‌ محل‌های مورد نظر خود ثبت‌نام كرده‌اند، با این حال برای آن بخشی نیز كه جزء پذیرفته‌شدگان ۱۱ مهرماه بودند و قبل از ثبت‌‌نام‌شان، انصراف داده‌اند ولی در حال حاضر تمایل دارند در دانشگاه دولتی تحصیل كنند، هماهنگی‌هایی صورت‌ گرفته و اگر داوطلبی در این زمینه دچار مشكل شده با مراجعه به واحدها مشكل ایجاد شده را طرح تا در مورد آن اقدام لازم صورت گیرد.

مسئول امور سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی درباره وضعیت نظام وظیفه این داوطلبان گفت: در این زمینه نیز با سازمان نظام وظیفه صحبت شده و در حال هماهنگی هستیم كه مشكلی از این بابت برای آنها ایجاد نشود و آثار آن در سوابق نظام وظیفه این عزیزان مدنظر قرار گیرد.

وی در پایان اظهار امیدواری كرد كه با همراهی داوطلبان و دانشجویان عزیز دانشگاه مشكلات كوچكی كه در این زمینه باقی‌ مانده نیز مرتفع شود و آرامش به داوطلبان و خانواده‌های آنان برگردد.

منبع: خبرگزاری آنا