صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
ابلاغ دستورالعمل نظام پایش آزاد/ انتخاب موضوع پایان‌نامه‌ها براساس نظام موضوعات از مهرماه


رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی از ابلاغ دستورالعمل اجرایی نظام پایش آزاد به واحدها و مراكز دانشگاهی خبر داد.

دكتر بابك نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل اجرایی نظام پایش آزاد گفت: نظام پایش آزاد (پژوهش اثربخش یكپارچه شبكه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی)، یك نظام جامع پژوهشی است كه با هدف رفع نواقص مربوط به نظام پژوهش‌ تحصیلات تكمیلی دانشگاه و قرار دادن این ظرفیت عظیم در خدمت حل مسائل ملی كشور و ایجاد همگرایی و هم‌افزایی میان نتایج این پژوهش‌ها طراحی و اجرا می‌شود.

وی افزود: در این نظام پژوهشی با هدف مدیریت و راهبری اثربخش، یكپارچه و شبكه‌ای پژوهش‌های تحصیلات تكمیلی در واحدهای دانشگاهی، سازماندهی و برنامه‌ریزی هدفمند آن‌ها و شناسایی استعدادهای حل مسئله و توانمندسازی آن‌ها، نسبت به شكست و تبدیل چالش‌ها و مسائل ملی كشور به مسائل دانشگاهی و قرار دادن آن‌ها به‌عنوان زمینه‌های پژوهشی پایان‌نامه‌های كارشناسی ارشد و رساله‌های دكتری اقدام می‌شود.

دكتر نگاهداری خاطرنشان كرد: اجرای نظام پایش آزاد بخشی از راهبرد كلان دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر كنشگری فعالانه در مواجهه با مسائل ملی پیچیده و تبدیل این دانشگاه به یك سازمان یكپارچه حل مسئله و پاسخگو به نیازهای واقعی جامعه در سطح ملی، از طریق بازمهندسی و ارتقای نظام پژوهشی دانشگاه و توسعه رویكرد حل مسئله در قالب "برنامه‌های علمی" است.

وی با بیان اینكه برنامه‌های علمی، برنامه‌هایی با محوریت یك حوزه اولویت‌دار اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در كشور است كه با هدف رفع چالش‌ها و مسائل ملی مربوط به آن حوزه در دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شده،گفت: به منظور پیاده سازی نظام پایش آزاد، تاكنون عناوین بیش از 30 برنامه علمی برای واحدهای دانشگاهی در استان‌های مختلف كشور مشخص شده است. همچنین، پس از برگزاری ده‌ها جلسه كارشناسی، نظام موضوعات و مسائل مربوط به تعدادی از این برنامه‌‌ها تدوین شده و در سامانه‌ای تحت عنوان "سامانه پایش آزاد" جهت دسترسی و استفاده دانشجویان، اساتید و محققین بارگزاری شده است.

رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه دستورالعمل اجرایی نظام پایش آزاد زمینه های لازم جهت تشكیل دبیرخانه برنامه‌های علمی در استان‌ها را فراهم كرده است، گفت: دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر كشور از ابتدای سال تحصیلی آینده می توانند موضوع پایان نامه خود را از نظام موضوعات مربوط به برنامه های علمی در سامانه پایش آزاد انتخاب كنند.

منبع: سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی