صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
تحول كیفی در دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است / دانشگاهها باید تقاضامحور شوند

نشست تخصصی تاثیر چالش های فضای كسب و كار در حوزه صنعت و دانشگاه با حضور دكتر ولایتی پنجشنبه (6 اردیبهشت ) در مشهد مقدس برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به موضوع نشست گفت: مباحث این اجلاس دو بخش دارد، یك بخش دانشگاه ها و بخش دیگر نیز مرتبط با صنعت و معدن است.
دكتر ولایتی افزود: در حوزه دانشگاه آزاد اسلامی و در طول یك سال اخیر، تلاش كردیم این دانشگاه كه سرمایه بزرگ ملی است را حفظ و به سمت مطلوب و تقویت و كیفی سازی فعالیت ها پیش بریم. از جمله مهمترین موضوعات این است كه دانشگاه های ما باید تقاضامحور باشند. ما هم دنبال این هستیم تا بتوانیم به نیاز ها در حوزه پیشرفت علم و فناوری پاسخ دهیم و لذا معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در جهت جذب نخبگان برنامه ریزی های لازم را آغاز كرده است.
وی در ادامه تاكید كرد: 14 هزار و 600 نفر از دانشگاه های مختلف (60 درصد از دانشگاه آزاد و 40 درصد از دیگر مراكز آموزش عالی) را براساس نوع كاربرد علمی كه دارند و ابتكاری كه مطرح می كنند، در این مسیر قرار داده ایم.
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: 5 درصد از سهم بودجه سال 97 دانشگاه، در تولید و فناوری برنامه ریزی شده كه بسیار قابل توجه است و قراردادهایی هم با موسسات از جمله موسسه استاندارد، گمرك و... بسته شده تا كار پژوهشی در عرصه تولید علمی كه مورد تقاضاست، صورت گیرد.
وی افزود: برخی از رشته ها فقط تا مقطع لیسانس است كه باید اینها را تبدیل به رشته هایی كرد كه دانشجو قبل از فارغ التحصیلی وارد بازار كار شود، یا برخی از رشته ها بورسیه شركت ها شوند. این تحول كیفی در دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است.
دكتر ولایتی خاطرنشان كرد: دانشگاه ها به جای عرضه محور، باید تقاضا محور شوند و دانشگاه آزاد اسلامی این ظرفیت را دارد چرا كه 40 درصد از آموزش عالی را در اختیار دارد و این رقم بزرگی است.
دكتر ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در بخش صنعت هم تسهیلات و حمایت ها نباید بی قید و شرط باشد چرا كه در این صورت، جون می دانند در هر شرایطی حمایت می شوند، در مورد كیفیت محصول اقدامی نمی كنند. مجموعه اصناف و سندیكاها باید خودشان حافظ برند ایرانی باشند.
وی افزود: دولت و بخش خصوصی هر كدام وظیفه ای دارند و دولت تا حدی می تواند بر استانداردها نظارت كند اما بخش خصوصی هم باید خودش حافظ كیفیت محصولات باشد.
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاكید كرد: مقام معظم رهبری فرمودند كه باید از تولیدات داخلی حمایت شود و این مربوط به دولت، مردم و بخش خصوصی است و سندیكاها و اصناف باید در اجرای قوانین، ارتقای كیفیت مجموعه های تحت اشراف خود و... با جدیت عمل كنند.