صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
استفاده از توان ملی و ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی در جهت رفع فقر، محرومیت و بیكاری
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مطرح كرد:


نخستین نشست مطبوعاتی دكتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان و مدیران، صبح امروز با حضور گسترده اصحاب رسانه در سازمان مركزی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر فرهاد رهبر در ابتدای این جلسه با سلام و درود به مقام معظم رهبری و روح بلند امام راحل و روح بزرگمرد تاریخ حضرت آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی و ارواح طیبه شهدا و با تبریك روز كارمند، گفت: خوشحالم كه در یكی از روزهای هفته دولت در خدمت خبرنگاران عزیز هستم.

وی با بیان اینكه دانشگاه آزاد اسلامی یك خانواده بزرگ است كه تا امروز بیش از 5 میلیون و 500هزار فارغ‌التحصیل داشته است، گفت: در حال حاضر نیز بیش از یك میلیون و 500هزار نفر در این دانشگاه در حال تحصیل هستند یعنی در حال حاضر این دانشگاه با 7 میلیون خانواده در ارتباط نزدیك و تنگاتنگ است.

دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به همه مردم است

وی با تاكید بر اینكه دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی مردمی است و خصوصی نیست، گفت: مردم در تاسیس این دانشگاه مشاركت داشته و امروز در اداره آن همكاری دارند. انتظار این مردم از دانشگاه آزاد اسلامی این است كه این دانشگاه بتواند مشكلات جامعه را حل كند. دانشگاه آزاد اسلامی در یك مقطع مشكل ادامه تحصیل متقاضیان ورود به دانشگاه را توانست حل كند اما امروز دیگر مشكل، ادامه تحصیل و اخذ مدرك تحصیلی نیست.

دكتر فرهاد رهبر با توضیح مختصات دانشگاه‌های نسل اول، دوم و سوم گفت: دانشگاه نسل اول به دنبال ادامه تحصیل و دانشگاه نسل دوم به دنبال تولید و افزایش تعداد مقالات و كمك به ارتقای علم در كشور بودند. امروز دانشگاه نسل سوم باید كارآفرین باشد. علم تولیدشده در آن باید نافع بوده و این علم نافع برای رفع نیازهای مردم به كار برده شود.

وی با بیان اینكه انتظار مردم از این دانشگاه اشتغال فارغ‌التحصیلان است، اظهار داشت: چند مسئله مهم امروز در كشور وجود دارد كه یكی از آنها بیكاری فارغ التحصیلان و دیگری این است كه چرا با وجود ثروتمندی كشور، مردم فقیر هستند؟ دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند برای روشن سازی و پاسخ به این سوالات، وارد عمل شود و علاوه بر پاسخ، راهكارهای عملی رسیدن به حل این موضوع را در اختیار قرار دهد.

دانشگاه آزاد اسلامی در فرآیند تبدیل علم به ثروت پیشقدم می شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه این دانشگاه امروز در رتبه اول یا دوم تولید علم در كشور قرار دارد، گفت: امروز این دانشگاه می‌خواهد در فرآیند تبدیل علم به ثروت پیشقدم باشد. تمامی معاونین دانشگاه در حال برنامه ریزی برای بكارگیری نخبگان، كارآفرینان و صاحبان ایده، برای تبدیل علم به ثروت هستند.

دكتر رهبر با بیان اینكه امروز محدودترین عامل پیشرفت در دنیا سرمایه فیزیكی نیست، بلكه سرمایه انسانی است، گفت: كشور ما از منابع غنی و سرمایه‌های انسانی برخوردار است اما در مدیریت ضعیف است، باید بین منابع و سرمایه انسانی ارتباط برقرار كرد. ما در دانشگاه آزاد اسلامی با كمك مردم و تمامی عزیزانی كه در تاسیس این دانشگاه فعالیت داشته اند و همراه این دانشگاه بوده اند، می‌خواهیم ثروت آفرینی از علم در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشته باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی به دور از سیاسی‌كاری، ماموریت‌های خود را دنبال می‌كند

دكتر رهبر با بیان اینكه یكی از مشكلات بزرگی كه مردم در كشور از آن رنج می‌برند، سیاسی كاری در نهادهاست، گفت: گروه‌های چپ و راست در كشور به دنبال منافع قبیله‌ای هستند، البته گاهی به خود ضربه ضربه می‌زنند. امروز سیاسی‌كاری به كشور صدمه زده است. استفاده از تمام فرصت‌های كشور به نفع همه است، دانشگاه آزاد اسلامی به دور از سیاسی‌كاری، ماموریت‌های خود را دنبال می‌كند.

وی با بیان اینكه ما به یك وحدت ملی و وحدت كلمه كه همواره از كلیدواژه‌های امام خمینی (ره) بوده است، نیاز داریم، تصریح كرد: استفاده از توان ملی در دانشگاه آزاد اسلامی به دور از جناح بندی‌های سیاسی مورد تاكید قرار خواهد داشت. چرا كه ثابت شده كه سیاسی كاری در كشور جز تخریب، درجا زدن و عقب ماندگی چیز دیگری به دنبال ندارد.

دكتر رهبر با بیان اینكه امروز دانشگاه آزاد اسلامی به درخت تنومندی تبدیل شده است، گفت: در زمان حاضر می‌توانیم زیر سایه این درخت تنومند از محصولات آن بهره برداری كرده و استفاده كنیم. به همین منظور از تمامی مدیران قبلی دانشگاه ازجمله دكتر جاسبی، دكتر دانشجو و دكتر میرزاده و معاونین آنها تشكر می‌كنم چرا كه زحمات زیادی برای ارتقای این دانشگاه كشیده اند.

دانشگاه آزاد اسلامی از توان ملی برای حل مسائل اساسی كشور استفاده خواهد كرد

وی با بیان اینكه دانشگاه آزاد اسلامی حاصل تلاش و تجربه گذشتگان و همه مردم است، گفت: این دانشگاه متعلق به همه مردم است و ما از توان ملی برای حل مسائل اساسی كشور ازجمله فقر، محرومیت، بیكاری و... استفاده خواهیم كرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «فرهیختگان» درخصوص خبر خوش برای دانشجویان گفت: در سال جاری شهریه ثابت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تغییر نكرده و تنها شهریه متغیر 10درصد افزایش داشته است. در دانشگاه مصوبه‌ای درباره شهریه گروه‌های پزشكی در اسفند 95 داشتیم كه اصلاحات آن انجام شده است. این مصوبه شهریه دانشجویان پزشكی را تعیین كرده ولی این موضوع را تعیین نكرده كه این افزایش شهریه مربوط به ورود‌های 96 به بعد است و ورودی‌های سال 95 و قبل از آن مشمول مصوبه هیات امنای دانشگاه نخواهند شد.

وی در پاسخ به خبرنگار روزنامه «فرهیختگان» درخصوص ویژگی‌های سامانه «ثبت ایده» دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تلاش ما این است كه كسانی كه صاحبان ایده هستند ولی جرأت تبدیل ایده به محصول را ندارند، در این سامانه وارد شوند. این سامانه با همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وجود آمده تا صاحبان ایده، ایده‌های خود را در آن معرفی كنند. ایده‌ها پس از پالایش توسط كارشناسان، در صورتی كه قابلیت تولید و تجاری شدن داشته باشند، در صندوقی كه برای تجاری سازی ایده‌های تعبیه شده، دعوت خواهند شد تا با تامین ملی و پذیرش ریسك ایده‌ها از سوی دانشگاه آزاد اسلامی، ایده‌ها تبدیل به محصول و تجاری سازی شوند.

افزایش 40 درصدی سهم درآمدهای غیر شهریه ای دانشگاه آزاد اسلامی تا سال ۱۴۰۴

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه ما یك مشكل اساسی داریم و آن اینكه تا به حال ۸۰ درصد درآمد دانشگاه از طریق شهریه تامین می‌شد، گفت: طی یك برنامه ریزی، درآمدهای غیر‌شهریه‌ای افزایش داده خواهد شد تا در سال ۱۴۰۴ درآمد غیرشهریه‌ای به ۴۰ درصد درآمدهای دانشگاه برسد.

دكتر رهبر با بیان اینكه امروز دیگر تقاضای موج جمعیتی ورود به دانشگاه به پایان رسیده است، گفت: در این شرایط دانشگاه نیز باید تغییر رویه دهد و درآمدهای غیر شهریه‌ای خود را افزایش دهد تا این امكان را به ما بدهد كه شهریه دانشجویان را افزایش ندهیم.

وی خاطرنشان كرد: امسال الگویی درست كرده‌ایم كه برای برخی رشته‌ها ۵۰ درصد تخفیف شهریه و برای برخی از مناطق محروم تخفیف‌های ویژه شهریه‌ای قائل شده ایم. در هر استان، منطقه‌ای مشخص كرده‌ایم تا دانشجویان آن از تخفیف شهریه ویژه بهره مند شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری «مهر» درخصوص ادغام معاونت‌های دانشگاه گفت: ساختار اداری دانشگاه قبلاً افقی بوده است كه با بررسی‌ها و همفكری در هیات رئیسه و هیات امنا، به این نتیجه رسیدیم كه ساختار اداری دانشگاه باید اصلاح شود. دانشگاه آزاد اسلامی دارای یك ساختار افقی بسیار گسترده است كه اداره آن با این شرایط، ممكن است با مشكلاتی مواجه شود. با توجه به تغییرات ایجادشده، نیاز به برخی معاونت‌ها مرتفع شده و با تایید هیات امنا به اداره كل تبدیل خواهند شد.

ساختار دانشگاه آزاد اسلامی كوچك و چابك خواهد شد

وی افزود: امروز دانشگاه آزاد اسلامی دارای ساختار اداری پرهزینه‌ای است كه تامین هزینه آن ممكن است با مشكل مواجه شود و با افزایش شهریه، بار آن به دوش دانشجویان بیفتد. بنابراین همگی به این نتیجه رسیده‌اند كه باید ساختاری كوچك و چابك ایجاد شود. این تغییرات را از سطح ستاد شروع كرده‌ایم تا واحدها نیز این تغییرات را اعمال كنند.

دكتر رهبر با بیان اینكه تغییر ساختار در دانشگاه به این منظور بود كه ساختار افقی به ساختاری عمودی تبدیل شود گفت: در عین حال این ساختار باید سبك وچابك باشد. كار ستاد، سیاست‌گذاری، هدایت، حمایت و نظارت است. بنابراین این وظایف نیازمند ساختار جدیدی است كه در هیات امنا به تصویب رسیده و به زودی به مرحله اجرا خواهد رسید. در این تغییرات اگر معاونتی حذف شود، به عنوان مشاور از آنها استفاده خواهیم كرد.

وی در ادامه در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری «آنا» در خصوص جزئیات جرات علمی گفت: دانشجویی كه تازه فارغ‌التحصیل شده و ایده‌ای دارد كه می‌خواهد تبدیل به محصول كند، پیچ و خم‌های اداری بسیاری پیش رو دارد و این جرأت را ندارد كه وارد عمل شود. در همین خصوص ما در دانشگاه آزاد اسلامی شرایطی را فراهم می‌كنیم كه دانشجو بدون هیچ مشكلی ایده‌ خود را به محصول تبدیل كند. یكی دیگر از مشكلاتی كه دانشجو با آن مواجه است، بازاریابی برای فروش است. اولین بازار هم بازار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی است چراكه دانشگاه سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد تجهیزات و ملزومات خریداری می‌كند. بنابراین صاحبان ایده می‌توانند از این بازار بزرگ برای فروش محصول خود استفاده كنند.

وی افزود: دانشگاه باید شرایطی فراهم كند تا با مذاكره با مسئولان سفارتخانه‌ها، ترتیبی اتخاذ شود تا آنها بازاریاب محصولات دانشجویان ما باشند. البته در این زمینه باید به دنبال افزایش استانداردهای محصولات خود باشیم.

دانشگاه آزاد اسلامی نیروی متخصص رایگان در اختیار هر واحد صنعتی كه بخش تحقیق و توسعه تاسیس كند، قرار می دهد

دكتر رهبر ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی به هر واحد صنعتی كه بخش تحقیق و توسعه تاسیس كند، نیروی تحقیق و توسعه رایگان خواهد داد. اگر آن واحد صنعتی توانست با تحقیق و توسعه، ایجاد ارزش افزوده داشته باشد، با انجام مذاكراتی سهم دانشگاه نیز باید پرداخته شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه ظرفیت فعال صنعت موجود كشور ۳۰ درصد است، گفت: 70درصد این ظرفیت خالی و بلااستفاده است و با مذاكراتی با اتاق بازرگانی، باید از این ظرفیت خالی استفاده كنیم تا ایده‌ها به محصول تبدیل شوند. همه اینها نیاز به مدیریت دارد و ما در دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت می‌كنیم، اگر از ۱۰ ایده فقط و فقط یك ایده به نتیجه برسد، تمام زیان‌ها را جبران می‌كند. دانشگاه آزاد اسلامی مانند بیمه، ریسك ایده‌ها را پذیرفته تا محققان جرأت تبدیل ایده به محصول را داشته باشند.

هدف دانشگاه آزاد اسلامی تعامل با همه نهادهای كشور است

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری « مهر» درخصوص تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم تحقیقات و فناوری و رفع مشكلات رشته محل‌های دانشگاه گفت: هدف ما تعامل با همه است اما با توجه به مصالح دانشگاه آزاد اسلامی كه مصالح ملی هم در آن نهفته است، مذاكراتی با وزارت علوم شروع شده و ان‌شاءالله در شروع دولت دوازدهم این مشكلات برطرف خواهد شد.

دكتر رهبر تاكید كرد: البته در هر صورت فصل‌الخطاب ما قانون است و هرچه قانون تعیین كرده باشد، آن را می‌پذیریم و تبعیت از قانون در سطح اعلای آن است.

وی در پاسخ به سوال خبرگزاری دانشجو در خصوص اینكه عده‌ای می‌گویند دانشگاه تهران در زمان شما امنیتی شده و القا می‌كنند كه با آمدن شما، فضای سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بسته خواهد شد، توضیح داد: بنده سابقه كار در معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات و مبارزه با مفسدین دارم. آنهایی كه این موضوع را مطرح می‌كنند، نگران چه چیزی هستند؟ تخصص من اقتصادی است. كسانی كه از سابقه من می‌ترسند، خوب می‌دانند حرفه‌ام این است كه مفسدان را خوب می‌شناسم و آنها را كنار خواهم گذاشت.

وی افزود: زمانی دانشگاه تهران به یك پاركینگ بزرگ تبدیل شده بود و مغازه‌داران اطراف دانشگاه، ماشین خود را در دانشگاه پارك می‌كردند. به همین دلیل ورود به دانشگاه را منوط به ارائه كارت دانشجویی كردم. آیا این كار امنیتی است یا برای رفاه خود دانشجویان صورت می گرفت؟

لزوم وجود آزاداندیشی، كرسی‌های نظریه‌پردازی و تضارب آرا در دانشگاه

دكتر رهبر با تاكید بر اینكه اعتقاد دارم دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم است و نمی‌تواند بستری برای فعالیت‌های سیاسی‌كارانه ای باشد كه سیاست‌بازان می‌خواهند از آن بهره گیرند، گفت: آزاداندیشی، كرسی‌های نظریه‌پردازی و تضارب آرا در همه دانشگاهها باید وجود داشته باشد ولی دانشگاه جای سیاسی‌بازی و سیاسی‌كاری نسیت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه دانشجو نباید پیاده نظام یك حزب سیاسی باشد، اظهار داشت: دانشجو باید فعال و آگاه باشد ولی نباید پیاده نظام یك حزب خاص باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ضوابط، زمینه فعالیت سیاسی دانشجویان را فراهم می‌كند

وی با تاكید بر اینكه دانشگاه آزاد اسلامی باید بر اساس ضوابط، زمینه فعالیت سیاسی دانشجویان را فراهم كند، گفت: بیشترین فعالیت‌های باز سیاسی در زمان 6 سال فعالیت بنده در دانشگاه تهران اتفاق افتاد. ما به فعالیت همه تشكل‌ها، گروه‌ها و دانشجویان كه وفق مقررات توانسته اند جواز فعالیت در دانشگاه را بگیرند، اعتقاد داریم اما اجازه فعالیت خارج از چارچوب و مقرارت به كسی داده نخواهد شد.

دكتر رهبر در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «آفرینش» درخصوص فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی دارای تعدادی واحد بین المللی است كه دانشجویان در آن مشغول تحصیل هستند. تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی دانشگاه باید به‌روز شوند. قصد ما گسترش دانشگاه آزاد اسلامی در كشورهای جهان اسلام، منطقه و خاورمیانه است. تبادل دانشجو، تبادل استاد، فرصت‌های مطالعاتی پسادكتری، اعزام دانشجو در دوره‌های پسادكتری و... ازجمله برنامه‌های بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی است كه با تنظیم تفاهم نامه‌ها، این امور گسترش خواهد یافت.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار «رادیو سراسری» درخصوص نگرانی برخی دانشجویان برای ادامه فعالیت برخی واحدهای بین‌المللی گفت: دانشجویانی كه از قبل جذب شده‌اند، مطمئن باشند كه رشته‌هایشان قانونی است. درباره برخی واحدهای بین‌المللی نیز در حال بررسی و برنامه ریزی هستیم كه مشخص شود كدام واحد می‌تواند با كیفیت به فعالیت خود با همكاری و مشاركت دانشگاه‌های معتبر كشور مقصد ادامه دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «اطلاعات» درخصوص برخی كاستی‌ها در واحدهای دانشگاه، با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امروز دانشگاه آزاد اسلامی نیمی از ظرفیت آموزش عالی كشور را به خود اختصاص داده است. بیش از 30هزار عضو هیات علمی تمام‌وقت و 40هزار عضو هیات علمی نیمه‌وقت در این دانشگاه در حال فعالیت هستند. این در حالی است كه تعداد اعضای هیات علمی وزارت علوم به 50هزار نفر نیز نمی رسد. ممكن است در برخی واحدها مشكلاتی وجود داشته باشد اما این موضوع تنها متوجه دانشگاه آزاد اسلامی نیست بلكه كل آموزش عالی كشور درگیر این مسئله است.

دانشگاه آزاد اسلامی برای افزایش كیفیت برنامه دارد

وی با بیان اینكه ما برای افزایش كیفیت برنامه داریم، گفت: البته معتقدیم كه كیفیت آموزش عالی باید در كشور ارتقا پیدا كند و تمامی دانشگاه‌ها نیازمند توسعه و ارتقای كیفیت هستند و همه كشور با یك نظم و آهنگ باید ارتقا پیدا كند كه البته این امر یك‌شبه اتفاق نخواهد افتاد. ما در دانشگاه آزاد اسلامی برای این موضوع برنامه‌هایی در نظر داریم.

دكتر فرهاد رهبر در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری «ایلنا» درخصوص انتصابات صورت‌گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بنای من كار با تمامی افراد موجود دانشگاه است مشروط بر اینكه سیاسی‌كاری و عقیده سیاسی فرد دخالتی در فعالیت‌های دانشگاهی او نداشته باشد. در واقع ما باید در دانشگاه كار حرفه‌ای و علمی انجام دهیم.

دكتر رهبر با اشاره به مبحث فرهنگ در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دكتر كلانتری به درستی مطرح كردند كه فرهنگ در واقع یك روح است. ما نباید زمانی كه بحث فرهنگی پیش می‌آید، نگاهمان معطوف به ابزارها و ارائه محتوای فرهنگی باشد.

وی افزود: ‌منظور ما از مباحث و فعالیت‌های فرهنگی، مباحثی است كه بایسته یك محیط آموزشی و پژوهشی است. قاعدتاً در این محیط انتظار ما از كار فرهنگی در راستای تقویت كار جمعی، مهارت‌آفرینی، قانون‌گرایی، كرامت‌محوری، اعتمادبه‌نفس، جسارت علمی، انضباط سازمانی و غیرت دینی و ملی است. در واقع این روح باید این بایسته‌ها را در اختیار داشته باشد.

مقابله با فردگرایی، قانون‌گریزی و كم‌كاری سازمانی در دانشگاه

دكتر رهبر خاطرنشان كرد: آن چیزی كه ما باید در یك محیط فرهنگی، آموزشی و پژوهشی با آن مبارزه كنیم، مقابله با فردگرایی، قانون‌گریزی، كم‌كاری سازمانی، تجمل‌گرایی، اسراف، بی‌عدالتی، غلو و چاپلوسی است. باید فرهنگ اینها را در دانشگاه كمرنگ كرده و از بین ببریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه جاری شدن و دمیده شدن فرهنگ ایرانی و اسلامی در دانشگاه لوازمی دارد، گفت: اولین و مهمترین این لوازم، وجود و بكارگیری اساتید و مدیران وفادار به ارزش‌های ملی و نظام اسلامی، بكارگیری كاركنان متعهد و حضور دانشجویان با این تفكر ملی و اسلامی است. نوسازی نظام آموزشی و حركت از حافظه‌محوری به سمت مهارت‌آموزی و پژوهش‌محوری و كاربردی كردن آموزش‌ها و ارتقای فرهنگ سیاسی و فكری دانشجویان و بسترسازی برای افزایش مشاركت دانشجویان،‌ اساتید، كاركنان در تقویت فرهنگ اسلامی ایرانی و بهره‌گیری از آنها در امور حرفه‌ای از دیگر لوازم جاری سازی فرهنگ ایرانی اسلامی در دانشگاه است.

وی افزود: تا مادامی كه این ابزار از ارزش‌های ایرانی اسلامی و یا به عبارت دیگر دینی و ملی استفاده كنند و در آن راستا باشند، ما با تمام توان از آن حمایت می‌كنیم. ما اعتقاد داریم فرهنگ دانشگاه نباید منجر به هرج و مرج شود.

دكتر رهبر خطاب به دكتر كلانتری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، گفت: اگر روح پاك و اصیل ایرانی و اسلامی را در دانشگاه جاری و ساری كنیم، مسائل آموزشی و پژوهشی به خودی خود درست خواهد شد و برای اینكه بتوانیم این روح را جاری و ساری كنیم، باید شاخص‌هایی را تعریف كنیم كه برمبنای آن تمامی واحدها بتوانند این فرهنگ را در دانشگاه تزریق، تقویت و احیا كرده و گسترش دهند.

وی افزود: با جاری شدن فرهنگ اسلامی و ایرانی، دیگر امور دانشگاه به صورت حرفه‌ای و همه‌جانبه تقویت شده و كیفیت‌ها افزایش می یابد و در این راستا وظیفه ملی ما - از بین بردن فقر و محرومیت و ایجاد ثروت از علم -تحقق پیدا خواهد كرد. همه اینها یك برنامه منسجم و مكمل است كه باید در كنار هم قرار گیرد تا اهداف عالیه دانشگاه تحقق یابد.

وی در پایان با تشكر از تمامی خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: سوالات خبرنگاران نشان از دغدغه‌های مردم در دانشگاه دارد و ما در حال برنامه ریزی برای رفع دغدغه‌هایی كه خبرنگاران در قالب سوال مطرح كردند،‌هستیم.