صفحه اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
نظام آموزشی كشور نیاز به پوست‌اندازی دارد/ تاكید جدی بر درآمدزایی از محل‌های غیرشهریه‌ای

دكتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در اولین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی (از دور جدید) كه صبح امروز با حضور معاونان دانشگاه و روسای مراكز استان دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مركزی برگزار شد، با تبریك حلول ماه مبارك رمضان و با اشاره به فرا رسیدن سی و ششمین سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بهار 36 سالگی دانشگاه آزاد اسلامی با هفته اول ماه مبارك رمضان مقارن شده كه امیدواریم خداوند به كار ما خیر و بركت بدهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه ماه مبارك رمضان، ماه تحول فرهنگی از درون است، اظهار داشت: مصادف شدن این ایام با سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را می‌توان اینگونه تعبیر كرد كه این تقارن بتواند باعث تحول در دانشگاه آزاد اسلامی شود. امیدواریم با دست توانمند شما روسای استان‌ها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بتوانیم با برنامه‌ریزی مناسب، یك تحول جدی در امور فرهنگی ایجاد كنیم.

دكتر فرهاد رهبر با تاكید بر اینكه نظام آموزش عالی ما نیاز به یك بازمهندسی جدی در رشته‌ها دارد، گفت: برنامه‌ریزی ما در دانشگاه آزاد اسلامی باید به گونه‌‌ای باشد كه قطب‌بندی علمی در استان‌ها براساس نیازهای نسبی منطقه‌ای، نیاز جامعه و توانمندی‌های واحدها باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینكه نظام آموزشی ما نیاز به پوست‌اندازی دارد، خاطرنشان كرد: این موضوع نه تنها باید مورد توجه دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد، بلكه وزارت علوم و متولیان آموزش عالی كشور باید یك تغییر رویه را در دستور كار قرار دهند تا آمایش علمی كه تاكنون اجرایی نشده، محقق شود.

وی با انتقاد از عدم اجرای آمایش علمی در نظام آموزش عالی كشور، گفت: متاسفانه دانشگاه‌های ما به صورت سنتی همان رویه‌ای كه از 8 دهه گذشته وجود داشته را ادامه می‌دهند كه این روند مطلوب نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و نمی تواند دردی از دردهای مردم را دوا كند.

دكتر فرهاد رهبر با تاكید بر اینكه دانشگاه آزاد اسلامی یك مجموعه واحد و متحد است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی را همواره به صورت یك مجموعه واحد می‌بینیم و اینگونه نیست كه این دانشگاه مجمع‌الجزایری و ملوك‌الطوایفی اداره شود. استان‌ها باید به صورت یكپارچه واحدهای خود را مدیریت كرده و سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی هم واحدها و مراكز دانشگاهی را به صورت یكپارچه مدیریت كند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه‌های عملیاتی این دانشگاه در سال 97 اظهار داشت: تا 15 اردیبهشت به معاونت‌ها مهلت داده‌ایم كه با هماهنگی استان‌ها برنامه‌های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، ورزشی، علوم پزشكی و... را تدوین كنند تا تبدیل به برنامه‌های اقدام و عمل در سال 97 شود.

وی افزود: با توجه به این موضوع، توافق‌نامه برنامه‌های عملیاتی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با روسای استان‌ها به امضا خواهد رسید تا همه متعهد به اجرای این برنامه‌ها شوند.

دكتر فرهاد رهبر در ادامه گفت: اعتقاد بنده این است كه اگر یك خط برنامه نوشتیم، باید همه توان خود را برای اجرایی شدن آن به كار بگیریم و همزمان سراغ برنامه‌های دیگر نرویم.

وی با بیان اینكه برنامه‌های سال 97 را براساس شاخص‌های تعیین‌ شده در استان‌ها عملیاتی می‌كنیم، گفت: یكی از محورهایی كه زمان بررسی بودجه سال 97 دانشگاه آزاد اسلامی در هیات امنا بر آن تاكید شد، درآمدزایی از محل‌های غیرشهریه‌ای بود كه این موضوع یكی از ماموریت‌های ویژه معاونت پژوهش و فناوری است تا بتواند از محل برنامه‌های اقتصاد دانش بنیان، برگزاری دوره‌های كوتاه‌مدت، آموزش‌های حرفه‌ای و... درآمدزایی كند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برای نظارت بر تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی واحدها قرار است بنده و معاونان دانشگاه پس از پایان ماه مبارك رمضان به همان شیوه كه در اواخر سال گذشته برای بررسی بودجه پیشنهادی به استان‌ها سفر می‌كردیم، با حضور در مراكز استان طرح‌ها و برنامه‌های عملیاتی واحدها به ویژه در حوزه درآمدزایی غیرشهریه‌ای را بررسی كنیم.

دكتر فرهاد رهبر با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان «حمایت از كالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب، خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت تحقق این شعار برود و این شعار زمانی محقق خواهد شد كه كیفیت محصولات داخلی افزایش یابد و دانشگاه‌ها می‌توانند به افزایش كیفیت محصولات داخلی كمك كنند.

وی در پایان به راه‌اندازی سامانه هوشمند تداركات دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ارزیابی وضعیت تامین كالاها و تجهیزات مورد نیاز دانشگاه از میان نشان‌های ایرانی اشاره كرد و گفت: این سامانه برای حمایت و خرید كالاهای ایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی طراحی شده و به زودی اجرایی خواهد شد. براساس ابلاغیه به كمیسیون معاملات مركزی دانشگاه، تاكید شده كه اهتمام به خرید كالای ایرانی از سوی كمیسیون معاملات واحدها، استان‌ها، واحدهای جامع مستقل و سازمان سما به عنوان یك الزام در نظر گرفته شود.

پس از سخنان دكتر فرهاد رهبر، توافق‌نامه برنامه‌های عملیاتی معاونت پژوهش و فناوری به صورت نمادین با روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین و اصفهان به امضا رسید.

این توافق‌نامه قرار است بین تمامی معاونت‌های دانشگاه آزاد اسلامی با روسای واحدهای استانی منعقد شود.