صفحه اصلي
گفتار
هم اتاقی
هیچ كس مثل یك هم اتاقی نمی¬تواند مانند یك آینه تصویر شما را برای خودتان نمایان سازد. چرا كه او با شما زندگی كرده و شما را در بهترین و بدترین شرایط مشاهده می كند......
شروع سال تحصیلی و آغاز هر ترم در دانشگاه سر آغاز فصل جدیدی از زندگی بسیاری از دانشجو هاست. ممكن است برای بسیاری از دانشجویان سال اول، دانشگاه مصادف با اولین تجربه زندگی دور از خانواده و به مدت طولانی باشد. و این روند برای بیشتر دانشجویان هیجان انگیز و در عین حال تنش زاست. در سنین جوانی زندگی اجتماعی با همسالان فرصتی برای اندوختن تجارب و مهارت های زندگی است. در عین حال كه تجربه های متفاوتی از زندگی با افراد دیگر بدست می­آورید. فرصت پیدا می­كنید كه خود را در ارتباط با دیگران بشناسید و توانایی­ها و مهارت­های سازشی خود را محك بزنید و با مسئولیت­ها و وظایفی روبرو شوید كه شما را برای یك زندگی مستقل آماده می­سازد . چه بسا تجربه­ای كه از تعامل با هم اتاقی بدست می­آورید از تمامی آنچه كه در كلاس­های درس می­آموزید، كاربردی­تر باشد. هیچ كس مثل یك هم اتاقی نمی­تواند مانند یك آینه تصویر شما را برای خودتان نمایان سازد. چرا كه او با شما زندگی كرده و شما را در بهترین و بدترین شرایط مشاهده می كند. هم اتاقی خوب می تواند خصوصیات شما را بیان كند كه موهبتی ارزشمند است . از این فرصت می­توانید برای شناخت بهتر خود بهره بگیرید و در جهت قوی­تر كردن خود تلاش كنید تا بر نقاط ضعف خود فائق آیید. الگوی رفتاری شما با هم اتاقی­تان می­تواند گویای رفتار كمی شما باشد. شما نمی­توانید دیگران را تغییر دهید اما این قابلیت را دارید كه خود را دگرگون سازید. بنابراین از این فرصت به عنوان تجربه ای مفید بهره مند گردید . اما به هر حال ممكن است در اولین روزهای اقامت در خوابگاه احساس تنهایی كنید و رنج و دوری از خانواده شما را آزار دهد و حجم زیاد كتب و منابع درسی و كلاسهای پر جمعیت نیز مزید بر علت شود. اما باید گفت دوران دانشجویی و زندگی در خوابگاه می­تواند یكی از ماندگارترین و جذاب ترین خاطرات دوران زندگی­تان شود. به شرط اینكه در انتخاب میسر دقت كنید و مهارت­های لازم را بیاموزید ما سعی داریم شما را در سازگاری با شرایط جدید همراهی كنیم به شرط اینكه شكیبا باشید و بدانید كه این شرایط فقط مختص شما نیست و به ما اعتماد كنید.
قبل از هر چیز یاد بگیریم ، قوانینی را برای با هم و در كنار هم زندگی كردن بیاموزیم برخی از این قوانین چنین است:
احترام متقابل
1-     برخورد مؤدبانه با یكدیگر در اتاق .
2-     برخورد مؤدبانه با مهمان­های هم اتاقی.
3-     پرهیز از احساس حق به جانب بودن.
4-     عدم دخالت در امور خصوصی یكدیگر.
5-     احترام گذاشتن به باور و اعمال مذهبی یكدیگر.
 
*سرو صدا
اگر زمان­های خاصی وجود دارند كه می­باید اتاق در آن زمان ها ساكت باشد هنگام خواب، مطالعه، عبادت و غیره - آنها را در قرارداد مشخص كنید. اگر یكی از هم اتاقی­ها مایل به ساكت بودن اتاق باشد و  دیگری با آن مخالف است، می­توانید ساعت­های مشخصی را برای سكوت تعیین كنید و در بقیه ساعات برای مطالعه به كتابخانه بروید.
 
*زمان مطالعه:
با هم به توافق برسید كه چه زمانی از روز را برای مطالعه ترجیح می­دهید و چه مقدار سر و صدا را در هنگام مطالعه می­توانید تحمل كنید.
 
*شراكت در فضا و لوازم
با هم اتاقی­هایتان به توافق برسید كه چه طور باید كارها را تقسیم كرد و كدام لوازم باید مشترك استفاده شود.
زمان استراحت را از قبل مشخص كنید چه زمانی می­خواهید استراحت كنید، به چه مقدار سكوت تنهایی برای خواب و استراحت نیاز دارید.
 
*تلفن ها و پیام ها
با هم معلوم كنید چه افرادی برای شما تلفن مـی­زنند، و چگونگی دریافت پیام­های یكدیــگر را مشخص می­كنید.
 
*نظافت
مشخص كنید كه هر كس مسئول نظافت كدام بخش اتاق است. قواعدی نظیر اینكه هیچ لباسی نباید كف اتاق باشد یا ظرف های كثیف باید شسته و جمع آوری شوند، تعیین نمایید.
 
*مهمان
هم اتاقی­ها حق دارند از مهمانان خود در اتاق پذیرایی كنند. اما نباید از این حق سوء استفاده كنند. قواعدی برای مهمانان هم اتاقی و نحوه برخورد با آنها در اتاق مشخص كنید. همچنین تعداد مجاز مهمان­ها را در طول روز مشخص نمایید. قواعد مربوط به مهمانی­ها نیز در این دسته جای می­گیرند.
موارد ممنوع
درباره ممنوعیت مصرف سیگار، قلیان و از این قبیل ، صحبت كنید.
*حریم شخصی
هر یك از شما نیازهای خود را برای حفظ حریم شخصی خود مشخص كنید.
امنیت :از قبل تعیین كنیدقفل كردن در و پنجره ها به عهده كیست؟ داشتن كلید اضافی برای چه كسانی مجاز است؟ آیا به جز هم اتاقی برای دوستان هم داشتن كلید مجاز است؟
مهارت­های اساسی در برقراری ارتباط با هم اتاقی
*گوش دادن :
در ارتباط با هم اتاقی سعی كنید شنونده خوبی باشید با این كار ضمن فهم  دقیق خواست­های او می­توانید این احساس را در وی ایجاد كنید كه حرف­های او را درك كرده­اید كه باعث تقویت و ایجاد حس مثبت نسبت به یكدیگر شده و   اطمینان به هم را افزایش می­دهد.
*توجه به حالات و احساسات طرف مقابل :
 برخی افراد برای بیان منظور و احساسات خود فقط از كلمات استفاده می­كنند در حالی كه دیگران برای انتقال پیام خود، علاوه بر كلمات، از حالات چهره­ای و تماس­های چشمی (نه خیره شدن) یعنی آنچه كه عناصر غیر كلامی ارتباط می­نامیم استفاده می كنند. سعی كنیم در ارتباطمان به ارتباط كلام و غیر كلامی به طور همزمان توجه نمائیم.
*ابراز همدلی و همدردی :
یعنی ظرفیت و توانایی اینكه خود را جای دیگران بگذاریم، واقعیات را از دید آنها ببینیم و احساسات آنها را در مورد چیزهای مختلف بفهمیم . یك راه  مهم  پذیرش و همدلی در روابط بین­فردی، گوش دادن فعال است. معمولاً مشاور در خوابگاه وجود دارد كه برای رفع مشكلات ارتباطی شما می تواند كمك نماید.
*درباره نحوه ملاقات با دوستان منطقی باشید
البته ممكن است دوستان بسیاری در خارج از خوابگاه داشته باشید، اما این اتاق فقط در انحصار شما نیست. اگر دوستتان می­خواهد ساعات زیادی را در آنجا بماند، حتماً از هم اتاقی خود اجازه بگیرید و از دوستتان بخواهید كه رفتاری توأم با ادب و احترام با هم اتاقی­تان داشته باشد. در عوض شما نیز نسبت به میهمانان هم اتاقی خود مؤدب و خوشرو باشید.
گاهی ممكن است مایل باشید درباره برخی عادت­های آزار دهنده هم اتاقی خود با دوستان صمیمی­تر صحبت كنید،اما هرگز این كار را نكنید اگر این گفته­ها به گوش هم اتاقی­تان برسد (كه بسیار محتمل است)؛ قطعاً موجب آزردگی، عصبانیت و كینه­توزی خواهد شد.
*هرگز اسرار هم اتاقی­تان را فاش نكنید
اگر مسئله­ای با وی دارید، با خودش به طور مستقیم صحبت كنید. این كار اگرچه كار ساده­ای نیست اما رفتاری به مراتب پخته تر و مؤثر­تر از غیبت كردن است اگر هم اتاقی شما رازی را با شما درمیان گذاشته، یا شما به طور اتفاقی و به دلیل هم جواری ، با برخی از اسرار محرمانه وی آشنا شده­اید. هرگز آن را فاش نكنید.
چرا كه این عمل غیر اخــلاقی و موجب بـی اعتمادی و نهایتاً كــدورت و دلخوری می­گردد.
*به وسایل هم اتاقی خود آسیب نرسانید:
 تا آنجا كه می­توانید مراقب وسایل هم اتاقی خود باشید و در صورتی كه چیزی را شكستید یا آسیبی به وسیله­ای زدید معذرت خواهی كرده و خسارت وارده را جبران نمایید. به روی خود نیاوردن و انكار كردن مسئله می­تواند موجب تعارض شود.
*هرگز هم اتاقی خود را دست نیاندازید و تحقیر نكنید.
شوخی با رعایت ادب و با ظرافت، قابل قبول است، به خصوص وقتی بین دو دوست باشد، اما عقایدتان را درباره كارها یا رفتارهای متناقض هم اتاقی­تان برای خود نگاه دارید. درك احساسات طرف مقابل می­تواند همه چیز را در اتاق كوچك خوابگاه خوش آهنگ و موزون سازد.
به نظر می رسد زندگی دانشجویی با تغییرات زیادی همراه است و به همین دلیل ضروری است كه دانشجویان از مهارتها و توانایی ها مقابله سالم و متنوعی برخوردار باشند تا بتوانند از سلامت جسمی و روانی خود محافظت كنند و به رشد شخصیت و ارتقای سلامت خود ادامه دهند .