صفحه اصلي
خبرهای دانشگاه
ساخت مودم با قابلیت‌ مدیریت و شخصی‌سازی توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار


   نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار از سوم تا ششم دی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. محمدرضا سجادی دانشجوی كارشناسی رشته كامپیوتر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار است كه مودمی با قابلیت‌های مدیریتی خاص طراحی و تولید كرده است.

   مودم طراحی‌شده نسبت به مودم‌های دیگر قابلیت‌های بیشتری دارد. در این مودم چهار سیستم امنیتی درنظر گرفته شده كه شامل IDS، IPS مختص شبكه داخلی و WIDS و WIPS مختص شبكه بیسیم می‌شود. این چهار سیستم حفاظتی كه همگی با هوش مصنوعی طراحی شده‌اند، امنیت شبكه را در بهترین حالت ممكن قرار می‌دهند. این دانشجوی دانشگاه آزاد چند سامانه‌ دیگر مانند سامانه مدیریت كودك هم طراحی كرده كه روی این مودم پیاده‌سازی شده است. به كمك سامانه مدیریت كودك، مدیر شبكه یا والد می‌تواند مدیریت كاملی روی كاربران شبكه داشته باشد. برای مثال پدر یا مادر فرزندان را در قالب كاربر به سیستم معرفی می‌كند تا فعالیت‌های آنها را رصد كند. بدین‌ترتیب پدر یا مادر می‌داند كه كودكان وارد چه سایت‌هایی شده‌اند، روزانه، هفتگی یا ماهانه چقدر از شبكه‌های اجتماعی استفاده كرده‌اند.

   این مودم همچنین قابلیت مدیریت خودكار دارد كه والدین می‌توانند آن را فعال كنند. سپس براساس اطلاعات واردشده توسط پدر یا مادر دستگاه مشخص می‌كند كه كودك روزانه، چقدر می‌تواند از شبكه‌های اجتماعی استفاده كند. برای مثال اگر ساعت مجاز استفاده از شبكه اجتماعی برای كودك دو ساعت در روز تعیین شده باشد به‌محض تمام شدن دو ساعت كاربر نمی‌تواند به شبكه اجتماعی دسترسی داشته باشد و ارتباطش با شبكه قطع می‌شود. پدر و مادرها می‌توانند ساعت استفاده از بازی‌های آنلاین، شبكه‌های اجتماعی و سایت‌های خاص را محدود كنند.

   این مودم چهار سال در مرحله تحقیقاتی قرار داشته و یك سال هم به‌صورت عملی در مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار توسعه یافته است. در حال حاضر این محصول در مرحله تجاری‌سازی قرار دارد.

   به گفته سجادی، رایزنی‌هایی درباره این محصول با وزارت ارتباطات و بنیاد ملی نخبگان صورت گرفته و قول‌هایی در زمینه مساعدت داده شده است. این مودم برای استفاده عموم مردم طراحی شده است. این دستگاه را در یك دانشگاه راه‌اندازی كردیم كه روزانه ۳۰ تا ۳۵ كاربر به آن وصل می‌شدند و عملكرد و بازخورد عالی هم داشت.

   این مودم از سه ماه پیش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار به كار گرفته شده است و طی این مدت حدود ۲۵۰ گیگابایت ترافیك از طریق این دستگاه مودم مسیریابی شده است. این محصول از دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار تأییدیه علمی دستگاه دریافت كرده است.

منبع: خبرگزاری آنا- روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار