صفحه اصلي
همايش ها
اطلاعيه های دفنر فرهنگ اسلامي
مناسبت‌ها
12بهمن بازگشت امام خميني به میهن و آغاز دهه فجر
گرامی باد
زادروز تولد كعبه زادروز تولد كعبه
25ذی القعده زادروز تولد كعبه ،زادروز تولد كعبه گرامی باد اعمال امشب و فرداشب را بخوانید...
24ذی الحجه روز مباهله
مباهله پيامبر(ص) با نصاراي نجران در سال نهم هجري قمري
7ذی الحجه نمايى از زندگانى حضتر امام محمد باقر (ع)
مصادف با شهادت پنجمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمد باقر (ع)
29ذی القعده
شهادت حضرت امام محمد تقى جواد الأئمه(ع )
روز قدس از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
بسم الله الرحمن الرحیم رهبر معظم انقلاب حضرت آیة الله خامنه اى , كه مسأله فلسطین را یكى از مشكلات اساسى و عمدهء جهان اسلام مى دانند و نسبت به آن اهمیت فراوانى قائلند, در این رابطه در نماز جمعه تهران به مناسبت فرار رسیدن روز قدس فرمودند:
روز قدس: جمعه آخر ماه رمضان
یكى از وقایع تاریخى كه بسیار حائز اهمیت است در اوائل پیروزى انقلاب اسلامى ایران كه به دست زعیم و رهبر كبیر مسلمین جهان حضرت امام خمینى ره دائر شده، «روز جهانى قدس است‏» كه از روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان 1399 قمرى (1358 شمسى) شروع و مقرر گشت هر ساله در چنین روزى تمام مسلمین جهان راهپیمایى كنند.
عید فطر در قرآن كریم
عید چیست؟ عید در لغت از ماده ی عود، به معنی بازگشت است و لذا به روزهائی كه مشكلات از قوم و جمعیتی برطرف می شود و بازگشت به پیروزیها و راحتی های نخستین می كند، عید گفته می شود و در اعیاد اسلامی به مناسبت اینكه در پرتو اطاعت یك ماه مبارك رمضان و یا انجام فریضه ی حج، صفا و پاكی فطری نخستین به روح و جان باز می گردد و آلودگی ها كه برخلاف فطرت است، از میان می رود، عید گفته شده است.(1)
ولادت و پرورش امام حسن مجتبى(ع)
در پانزدهمين شب از ماه مبارك رمضان، خانه رسالت پس از انتظارطولانى به استقبال مولود محبوب خود مى شتافت، درست همان گونه كه گُلى با طراوت و شاداب، پس از مدّتى تشنگى از يك قطره زلال و گواراى شبنم استقبال مى كند.
شهادت حضرت امير المؤمنين(ع) در بيست و يكم ماه رمضان
يكى از حوادث بزرگ ماه رمضان شهادت مولاى متقيان على (عليه السلام) است، او از ياران با وفاى پيامبر (صلى الله عليه و آله) و وصى و وزير و ابن عم و داماد آن حضرت بوده كه پيامبر (صلى الله عليه و آله) در حق پسر عمش فرمود:
امام علی علیه السلام ، (معرفی كوتاه)
اميرالمؤمنين علی بن ابی‏طالب بن عبدالمطلّب بن هاشم بن عبدمناف در روز جمعه 13 رجب سال سی‏ام عام‏الفیل برابر با 19 مهر، در شهر مكّه و درون كعبه چشم به جهان گشود.
قيام خونين 19 دی مردم قم
رحلت مرموز آيت ا... سيد مصطفي خميني در آبان 1356 را مي توان نقطه عطفي در نهضت اسلامي مردم ايران دانست. مجالس يادبود در سراسر كشور برگزار شد و در آن مراسم، تظاهرات گسترده عليه رژيم به پا شد. از اين رو رژيم، تصميم گرفت با توهين به ساحت حضرت امام خميني، چهره ايشان را به عنوان رهبري نهضت مخدوش كند.
قیــام 18 دی 57 شــهرری
نیمه اول دی ماه یكی از بحرانی ترین مقاطع حیات حكومت پهلوی بود. غلامرضا ازهاری، نخست وزیر دولت نظامی، به علت بیماری از صحنه سیاسی كشور حذف شده بود و محمد رضا شاه نیز به كمك مشاوران خود در پی نخست وزیری جدید بود. امام خمینی در نیمه اول دی 1357 بر فعالیتهای خود در نوفل لوشاتو افزودند و...
نگاهی به زندگی نگاهبان حریم شیعه به مناسبت 9آذر
نهم آذرماه سالروز بزرگداشت یكی از بلند آوازه ترین شخصیت‌های علمی و معنوی شیعه مرحوم محمدبن نعمان معروف به شیخ مفید است.
اول ذی القعده سالروز میلاد حضرت معصومه (س)
نظرى كوتاه بر زندگى حضرت معصومه (س)
25شوال غروب خورشید مدینه -امام جعفر صادق علیه السلام
ای صادق آل پیامبر!
25شوال
سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)
17مردادروز خبرنگار
هفدهم مرداد ماه به مناسبت سالروز شهادت خبرنگار شهيد محمود صارمى به عنوان روز خبرنگار ناميده شده است. به همين مناسبت شايسته است كه در اين روز نگاهى به اين حرفه موثر كنونى در جامعه خود داشته باشيم و تلاش كنيم تا با نگاهى به جوانب مختلف اين حرفه، برخى از بايدها و نبايدهاى مرتبط با اين حرفه را مطرح سازيم.
11مرداد 1343- انتقال امام به داودیه
بسم الله الرحمن الرحیم
11مرداد 1288 - شهادت شيخ فضل‌الله نوري رهبر نهضت مشروطه
بسم الله الرحمن الرحیم شهيد شيخ فضل‌الله نوري از جمله روحانيوني بود كه در پيروزي نهضت مشروطه نقش مهمي ايفا كرد؛ اما، پس از مشاهده انحراف اين نهضت بناي مخالفت با روشنفكران غرب‌زده گذاشت.
1 2 3 4