صفحهٔ اصلي
گفتار
5 نشانه از كمبود ویتامین D در بدن
سروتونین، هورمون مغزی كه به میزان حوصله و خلق افراد بستگی دارد، در معرض نور روشن افزایش و در زمان نزول نور آفتاب كاهش می یابد.كمبود ویتامین D یكی از بیماری های شایع در میان مردم دنیاست. این بیماری نشانه های خاصی دارد كه اگر شما آن ها را در خود مشاهده می كنید باید سریعا خودتان را به پزشك نشان دهید. البته ذكر این نكته لازم است كه این نشانه ها تنها به عنوان یك پیش درآمد بیماری هستند وگرنه شما باید حتما آزمایش خون بدهید تا كمبود آن در بدنتان مشخص شود. 
1. رنگ پوست تیره: آفریقایی ها به شدت در معرض خطرند. افراد با رنگ پوست تیره، 10 برابر بیش تر از افراد با رنگ پوست روشن باید در معرض آفتاب قرار بگیرند.طبق نظر دكتر Holick رنگدانه های پوست افراد به عنوان یك كرم ضد آفتاب طبیعی عمل می كند، لذا لازم است افراد برای تامین این ویتامین بیشتر در معرض نور آفتاب باشند.

2. حوصله نداشتن: سروتونین، هورمون مغزی كه به میزان حوصله و خلق افراد بستگی دارد، در معرض نور روشن افزایش و در زمان نزول نور آفتاب كاهش می یابد.

3. سن 50 سال یا بالاتر: با افزایش سن، میزان دریافتی ویتامین D پوست از طریق آفتاب كم می شود. در این سنین افراد بیشتر وقت خود را در خانه سپری كرده و میزان دریافتی این ویتامین در آنها كم خواهد بود.

4. افراد چاق: ویتامین D مانند هورمون ویتامین، محلول در چربی است.یعنی چربی بدن افراد مانند یك مخزن جمع كننده این ویتامین عمل می كند، لذا افراد چاق نسبت به افراد لاغرتر نیاز به ویتامین D بیشتری دارند.

5. استخوان درد:
طبق گفته دكتر Holick بسیاری از افرادی كه برای درد (به ویژه درد همراه با خستگی) به دكتر مراجعه می كنند، دچار فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن هستند. بسیاری از اینها نشانه هایی از كمبود ویتامین D می باشد. 
باشگاه خبرنگاران