صفحهٔ اصلي
گفتار
كمك ۱۷ میلیارد ریالی برای تجاری سازی طرح‌های پژوهشی.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران كشور اعلام كرد.

رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران كشور با بيان اينكه براي تجاري سازي نتايج طرح‌هاي پژوهشي تاكنون كمك‌ مالي به ميزان بيش از 17 ميليارد ريال ارائه داده است، گفت: سال آينده نيز همين ميزان اعتبار براي تجاري سازي نتايج پژوهشي پيش‌بيني شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس (توانا) محمد فرهادي در نشست هم‌انديشي مديران مراكز علمي كشور كه در دانشگاه تربيت مدرس برگزار شد، اظهار داشت: صندوق حمايت از پژوهشگران هزار و390 طرح پژوهشي دريافت كرده است كه از كل آنها تعداد 263 طرح در دست بررسي، 357 طرح پژوهشي در حال اجرا، 12 طرح پژوهشي انصراف از اجرا، 118طرح پژوهشي خاتمه يافته، 8 طرح نيمه صنعتي، 12 طرح صنعتي و 620 طرح فاقد اولويت است.
رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران كشور توضيح داد: فعاليت‌هاي صندوق حمايت از پژوهشگران، فراهم كردن زمينه تبادل اطلاعات، ايجاد ساختار و مناسب‌سازي و ايجاد بسترها براي همكاري‌هاي پژوهشي براي توليد، انتقال تكنولوژي و حمايت از ثبت اختراعات است.
وي در خصوص سياست‌هاي مصوب هيئت امناء كه يكي از تشكيلات صندوق است، گفت: ارائه خدمات حمايتي به پژوهشگران، پژوهشگر محوري، ايجاد شبكه اطلاعاتي، حمايت از پژوهشگران خوش آتيه، مشاركت در تجاري سازي،‌ حمايت از پژوهش‌هاي منجر به نوآوري، تقويت شبكه زير ساخت پژوهشي و تهيه بانك‌هاي اطلاعاتي را از جمله سياست‌هاي مصوب هيئت امناء برشمرد.
فرهادي به ديگر وظايف صندوق از جمله تأمين اعتبار براي طرح هاي پژوهشي، افزايش شناخت جامعه از نقش پژوهش و پژوهشگران، گسترش توسعه و هدفمند شدن فعاليت‌هاي پژوهشي كشور، سفارش پروژه‌هاي تحقيقاتي اشاره و بيان كرد: تجاري سازي نتايج پژوهش‌هاي انجام شده يكي از مهمترين فعاليت‌هاي صندوق حمايت از پژوهشگران كشور است.
وي ادامه داد: حمايت از توسعه زير ساخت‌ها با هدف كمك به فعاليت‌هاي پژوهشي محققان صورت مي‌پذيرد.
فرهادي در خصوص اعضاي كميته علمي صندوق نيز تصريح كرد: اعضاي كميته علمي صندوق از بين نخبگان جامع الشرايط علمي كشور كه داراي آثار علمي در معيار استاندارد بين‌المللي، سوابق درخشان علمي و اجرايي، آشنا با علوم و فنون روز جهان، آشنا با نيازهاي علمي، پژوهشي و فن‌آوري كشور هستند، توسط اعضاي هيئت امنا انتخاب و با حكم رئيس هيئت امناي صندوق به مدت 4 سال منصوب مي‌شوند.
وي كميته‌هاي تخصصي را جزء مجموعه‌هاي مشورتي و تخصصي در حوزه مديريت ارزيابي طرح‌هاي صندوق عنوان كرد و افزود: اعضاي كميته‌ها از ميان متخصصان و كارشناسان علمي و اجرايي آشنا با علوم و فنون روز جهان، توسط كميته علمي صندوق انتخاب و با حكم رئيس صندوق به مدت 2 سال منصوب مي‌شوند. اين كميته‌هاي تخصصي عبارتند از فني و مهندسي، علوم پزشكي و دامپزشكي، كشاورزي و منابع طبيعي، علوم و علوم زيستي، علوم انساني، هنر و ميان گروهي.
وي با اشاره به اينكه طرح‌هاي كاربردي در مقياس ملي از سوي معاونت علمي و فن‌آوري رئيس جمهوري جهت بررسي علمي و تاييد نهايي به صندوق ارسال شده‌اند، اظهار كرد: در اين زمينه 108 طرح علوم پزشكي و دامپزشكي، 71 طرح فني و مهندسي، 13 طرح كشاورزي و منابع طبيعي، 14 طرح علوم و علوم زيستي، 11 علوم انساني و هنر و 3 طرح ميان گروهي ارسال شده است.
رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران كشور تعداد طرحهاي معرفي شده به عنوان طرح‌هاي بنياد ملي نخبگان را 90 طرح دانست و عنوان كرد: از اين تعداد تنها 25 طرح به عنوان طرح‌هاي برگزيده انتخاب شد كه جهت بررسي علمي و تاييد نهايي به صندوق ارسال شدند.
فرهادي با بيان اين كه صندوق براي تجاري سازي نتايج طرح‌هاي پژوهشي تاكنون كمك‌هاي مالي به ميزان بيش از 17 ميليارد ريال ارائه داده است، تصريح كرد: سال آينده نيز همين ميزان اعتبار براي تجاري سازي نتايج پژوهشي پيش‌بيني شده است.
وي با اعلام اينكه در يك سال گذشته جهت ثبت بين‌المللي يافته‌هاي علمي تاكنون 21 مورد به تاييد صندوق رسيده است، خاطر نشان كرد:20 پتنت(ثبت اختراع) ديگر نيز در حال حاضر در دست بررسي است.

*صندوق حمايت از پژوهشگران 50 درصد هزينه ثبت اختراعات را تامين مي‌كند

همچنين در اين نشست نصرت‌الله ضرغام، معاون صندوق حمايت از پژوهشگران كشور اظهار داشت: در حال حاضر انتظارات از مراكز علمي جامع‌تر، وسيع‌تر و كامل‌تر است و تنها به توليد علم و گسترش مرز‌هاي دانش محدود نمي‌شود و به توليد ثروت از علم براي رفاه كشور مي‌انديشند كه بايد اين انديشه در كشور نهادينه شود.
مسئول كميته تجاري سازي صندوق حمايت از پژوهشگران در اين نشست با اشاره به اينكه نگرش جديدي نسبت به علم در جامعه علمي كشور ايجاد شده است، بيان داشت: اين نگرشي مبارك است كه بايد فرهنگ‌سازي و نهادينه شود و اشاعه و گسترش يابد.
وي با بيان اينكه حاكميت اقتصاد و فرهنگ نفتي از علل حركت كند كشور در عرصه علم تا امروز بوده است، افزود: در بسياري از كشورها، منابع طبيعي فقط به عنوان سرمايه محسوب مي‌شود؛ در حالي كه در ايران منابع انساني نيز جزء سرمايه و مزيت كشور محسوب مي‌شود بنابراين بايد در اين زمينه سرمايه‌گذاري شود؛ چرا كه اين ثروت يك ثروت ماندگار است و تحت تأثير نوسانات بين‌المللي قرار نمي‌گيرد.
وي با بيان اينكه دانشمندان و اساتيد نبايد يافته‌هايشان را ارزان بفروشند، گفت: صندوق حمايت از پژوهشگران با دادن وام در توليد و فروش طرح‌هاي پژوهشي مشاركت مي‌كند و منابعي را كه برمي‌گردد براي توسعه كار صندوق استفاده مي‌كند.
ضرغام با بيان اينكه صندوق تا 50 درصد هزينه ثبت اختراعات را پرداخت مي‌كند و آمادگي پرداخت 50 درصد ديگر را نيز دارد و فقط در مقدار كمي از منافع سهيم مي‌شود، اظهار داشت: ثبت بين‌المللي اختراعات و يافته‌هاي علمي مخترعان و پژوهشگران دومين اقدام صندوق حمايت از پژوهشگران كشور در جهت توليد ثروت از علم است.
وي ايجاد كرسي‌هاي پژوهشي را از ديگر اقدامات صندوق دانست و افزود:‌ هدف اين است كه زمينه كاري را بهتر، گسترده‌تر و فارغ از بروكراسي اداري براي دانشمندان و پژوهشگران ايجاد كنيم.
ضرغام با بيان اينكه ايجاد 400 كرسي نظريه‌پردازي در 10 سال آينده جزء برنامه هاي كاري صندوق حمايت از پژوهشگران كشور است، يادآور شد: از 2سال پيش تاكنون با 7 كرسي كار خود را آغاز كرديم و تعداد كرسي‌ها در سال گذشته به 9 و در حال حاضر به 13 كرسي رسيده است.