صفحهٔ اصلي
گفتار
هدف‌گیری دقیق بافت‌های سرطانی با نانو ساختارها.
امروزه علم تا حد دسترسی به اندازه‌هایی زیر محدوده‌ی میكرومتر پیشرفت كرده است.امروزه علم تا حد دسترسی به اندازه‌هایی زیر محدوده‌ی میكرومتر پیشرفت كرده است. در این راستا روش‌ها و تكنیك‌های دستیابی به محدوده‌های نانومتری، نانوفناوری نامیده می‌شود. در واقع نانو فناوری ایجاد و بهره‌برداری از مواد، قطعات و سیستم‌ها در مقیاس‌های بسیار ریز و در حد نانومتری یعنی همان مقیاس‌ها و اندازه‌های اتمی و مولكولی است.
نانو فناوری به روش‌های مناسب برای ساخت وساختارهای كارآمدكه دارای حداقل یك بعد در ابعاد نانومتری هستند می‌پردازد. این نانو ساختارها كه از كوچك‌ترین بلوك‌های ساختمانی شناخته شده ساخته می‌شوند كوچك‌ترین اشیای ساخت بشر بوده و دارای خصوصیات و رفتارهای فیزیكی، شیمیایی و زیستی جدیدی هستند. هدف نانو فناوری آگاهی و بهره‌گیری از این خصوصیات و ساخت و استفاده‌ی موثر از آن‌ها است.
نانو فناوری به زودی باعث ایجاد تحولات عظیم در گستره‌ی جهان خواهد شد و منجر به ایجاد و دستیابی به یافته‌های علمی اساسی و تحولات تكنولوژیك در روش‌های ساخت مواد، قطعات و سیستم‌ها خواهد شد. نانو فناوری با پیوند علم مواد، علم شیمی و علوم مهندسی عرصه‌ای را به وجود می‌آورد كه ماشین‌آلات خود تكثیر كننده و محصولات خود آرایه از اتم‌های اولیه‌ی ارزان ساخته شوند. نانو فناوری، تولید مولكولی یا به زبان ساده‌تر ساخت اشیاء به صورت اتم به اتم یا مولكول به مولكول در مقیاس نانو متری است یعنی یك میلیاردم متر است، پهنای معادل با قط 3 تا 4اتم.
مهارت مطرح در این تكنولوژی دستكاری اتم‌ها به طور جداگانه و جای دادن دقیق آن ‌ها در مكانی است كه برای رسیدن به ساختار دلخواه و ایده‌آل مورد نیاز است . بازده پیش‌بینی شده از تسلط براین تكنولوژی بسیار فراتر از موقعیت‌هایی است كه تا كنون انسان به آنها نائل شده است. از این رو نانو فناوری تولید كارآمد مواد، دستگاه‌ها، افزار آلات و سیستم‌ها با كنترل ماده در مقیاس نانومتری و بهره‌برداری از خواص و پدیده‌های جدیدی است كه در مقیاس نانو توسعه یافته‌اند. به علاوه این تكنولوژی قابلیت كار در مقیاس مولكولی و اتمی برای ایجاد ساختارهای بزرگ را كه از سازماندهی مولكولی جدیدی نیز بهره‌مند خواهند شد فراهم می‌كند و خواص فیزیكی، شیمیایی و بیولوژیك جدید و بهتری را ایجاد خواهد كرد.
در حقیقت یكی از اهداف مهمی كه در این تكنولوژی دنبال می‌شود بهره‌برداری از این خواص بر اساس كنترل ساختارها و ابزارهای ساخته شده در سطوح اتمی، مولكولی و سوپر مولكولی است.رفتارهای جدیدی كه در مقیاس نانو مشاهده می‌شوند لزوما از رفتارهای مشاده شده در سایز‌های بزرگ‌تر قابل پیش‌بینی نیستند. تغییرات مهم رفتاری عمدتا ناشی از اثرات كوانتومی كاهش سایز به علت نزدیكی و قابل مقایسه بودن سایز اندازه‌ی ذرات یا ریز ساختارهای با مقیاس طولی میانگین پدیده‌های فیزیكی و شیمیایی رخ می‌دهند.
حوزه‌های كاربردی نانو فنـاوری
كاربرد نانو فناوری در مواد و ساخت و تولید شامل موارد زیر است:
۱- شكل دادن فلزات و سرامیك‌های نانو ساختاری به شكل‌های دقیق بدون استفاده از ماشین.
۲- بهبود چاپ رنگی با استفاده از ذرات نانومقیاس دارای بهترین خواص رنگی و رنگدانه‌ای.
۳- مواد و نانوروكش‌های كاربیدی سمانته و روكش شده برای ابزارهای برش و دیگر كاربردهای ساختاری، شیمیایی و الكترونیك.
۴- استانداردهای جدید برای اندازه‌گیری در مقیاس نانو.
۵- ساخت قطعات تراشه در نانو مقیاس با سطوح بالایی از پیچیدگی و كاركرد.
نقاط عطف نانو الكترونیك و فناوری كامپیوتر شامل موارد زیر است:
۱- قطعات نانو ساختاری پردازنده، روند كاهش مصرف انرژی و قیمت را پیگیری كرده و به این طریق كارآیی كامیپوترها را چند میلیون برابر كرده‌اند.
۲- فركانس‌های بالای انتقال و به كارگیری كاراكتر طیف نوری برای تامین حداقل ۱۰ برابر پهنای باند فعلی با اثرات خود در مشاغل، آموزش، تفریحات و دفاع.
۳- قطعات كوچك ذخیره‌داده با ظرفیت‌های چند ترابیتی كه ۱۰۰۰ برابر بهتر از امروز كاركرد داشته باشند.
۴- سیستم‌های نانو سنسوری مجتمع كه قادر به جمع‌آوری، فراوری و ارتباط مقادیر حجیم داده با حداقل اندازه، فن و توان مصرف باشند.
محیط زیست و انرژی
نانو فناوری این توانایی را دارد كه بازده مصرف انرژی، ذخیره و تولید آن را بهبود بخشد. نانو فناوری می‌تواند در نظارت و درمان مسائل زیست محیطی به كاربرده شود یا مانند حذف آلاینده‌ها از گستره‌ی وسیعی از منابع و توسعه‌ی فناوری‌های سبز كه تولید فضولات نامطلوب كارخانه‌ها را به حداقل می‌رسانند به كار رود.
تشخیص  و درمان سرطان
در سال 2001 ، 7/6 میلیون مرگ دردنیا به دلیل عامل سرطان بوده و 6/24 میلیون نفر نیز با سرطان دست و پنجه نرم می‌كنند .سرطان‌های معمول شناسایی شده بر مبنای آمار و ارقام: 
سرطان شش ( 35/1 میلیون نفر)، سینه ( 15/1 میلیون نفر) و روده ( ۱ میلیون نفر) هستند. بیشتر مرگ ناشی از سرطان‌های شش ( 18/1 میلیون مرگ) ، سرطان معده ( 700 هزار مرگ) و سرطان كبد( 598 هزار نفر)  در این سال بوده است. مسلم است پیشگیری كه همان تشخیص زودهنگام و صحیح سرطان است. عامل بازدارنده مرگ است. از این رو روش‌های تشخیص امروزه فضای زیادی را برای پیشگیری سرطان به خود اختصاص داده است.
سرطان و تشخیص اولیه
نانو فناوری با تسریع و بالا بردن سطح كیفی و كمی تشخیص سرطان با بهره‌گیری از فناوری‌های بیوسنسورها و تكنیك‌های تصویر برداری پزشكی با حساسیت و دقت بالاتر به كمك بیماران آمده است. تشخیص سرطان در مراحل اولیه، مرحله‌ای بحرانی در بهبود درمان سرطان است. اخیرا تعیین وتشخیص سرطان بسته به تغییرات سلولی و بافتی است كه توسط متخصص با روش تصویر برداری تعیین می‌شود. بنابراین متخصصان برای دست‌یابی به نتایج بهتر نیازمند ابزارآلات دقیق‌تری هستند. برای تشخیص بهتر و موفقیت‌آمیز سرطان در مراحل اولیه‌ی آن، دانشمندان باید قادر به طراحی ابزارآلاتی برای تعیین تغییرات مولكولی باشند. این بدان معنی است كه ابزار آلات بسیار دقیق نیاز است. پتانسیل نانو ساختارها برای بررسی‌های سلولی می‌تواند نیازهای پزشكان و متخصصان ودرنهایت بیماران را برطرف كند. به علت ابعاد كوچك نانو ساختارها بیشترین كاربردنانو بیوتكنولوژی در تشخیص مولكولی به سیستم‌های میكروآرایه‌ها و تراشه‌های زیستی متمركز شده است.
مهندس اسماعیل بی‌آزار- دانشجوی دكتری مهندسی پزشكی- بیو مواد 
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات