صفحهٔ اصلي
گفتار
راه‌های تشخیص یك فرد حشیشی
حشیش ماده توهم‌زایی است كه از گیاه شاه‌دانه تهیه می‌شود و دارای مؤثره «تتراهیدرو كانابینول» است كه در مصرف كنندگان علائمی ایجاد می‌كند تا شناسایی آنها راحت‌تر انجام شود.


حشیش ماده توهم‌زایی است كه از گیاه شاه‌دانه (Canabis Sativa) به دست می‌آید.قویترین انواع حشیش از سرشاخه‌های گیاه یا از ترشح قهوه‌ای مایل به سیاه خشك‌شده برگ آن كه حش یا حشیش نامیده می‌شود به دست می‌آید.

مـاده مؤثر همه مواد معروف به حشیش، مــاری جــوانا، علف (Grass) علف هرز (Weed)، مری حیت (Mary Jane)، جام (Pot) و بنگ گانجا، شاه‌دانه، دلتا و... تتراهیدرو كانابینـول است كه به همراه 60 ماده مشابه دیگر در گیاه وجود دارد.

ماری جوانا (علف، بنگ یا گراس) از سرشاخه‌ها و گل‌های گیاه و حشیش از رزین استخراج شده از برگ گیاه تهیه می‌شود. این ماده به اسامی مختلفی در آسیا، اروپا و كشورهای دیگر شناخته می‌شود. با توجه به تأثیر فیزیولوژیك حشیش در مغز، متخصصین ذكر می‌كنند مصرف آن باعث ترغیب و تشویق فرد برای مصرف سایر مواد از جمله تریاك و هروئین می‌گردد.

مشخص شده است مصرف سایر مواد (الكل، سیگار، تریاك، هروئین و...) در كسانی كه حشیش مصرف كرده‌اند به شكل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

اثرات مصرف

اثرات حشیش بسته به مقدار، روش مصرف و درجه تحمل فرد متفاوت است. اثرات آن چند دقیقه بعد پس از مصرف ظاهر شده و 2 تا 4 ساعت باقی می‌ماند، البته این در صورتی است كه روش مصرف فرد تدخینی باشد.

بعضی از افراد ذكر می‌كنند كه پس از تدخین حشیش هیچ احساسی ندارند و بعضی احساس آرامش، سبكی و سرخوشی می‌كنند.

همچنین در كوتاه‌مدت، مصرف این مواد باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون، افزایش درجه حرارت بدن، قفل شدن فك و دندان‌ها، گرفتگی عضلات، از دست رفتن آب بدن، تاری دید، بی‌خوابی و سؤظن می‌شود. همچنین حشیش از راه تدخین به سرعت جذب می‌شود، ولی به علت حل شدن، مدت‌ها در بدن می‌ماند و بیشترین غلظت آن در مغز در مركز كنترل و مركز هماهنگی حركات ظریف بدن ایجاد می‌شود و اثرات منفی روانی و جسمانی متعددی دارد.

این ماده كه به ایجاد چشمان قرمز و اشتهای گاوی و نشئگی شهرت دارد، باعث آسیب و ضعف حافظ كوتاه‌مدت، كاهش توانایی تمركز در درك موضوعات از بین رفتن هماهنگی بدن، حواس و فعالیت‌های بدنی و احساس كند شدن گذر زمان می‌گردد.

اشیاء بزرگتر یا كوچكتر، رنگ‌ها شفاف‌تر و روشن‌تر به نظر می‌آیند و صداها از فاصله دورتر به گوش می‌رسند. فرد در خود احساس اعتماد به نفس كاذب و قدرت عجیبی می‌كند و دست به اعمال خشونت‌آمیز می‌زند. اشتها به خصوص در زمینه غذاهای شیرین زیاد می شود كه اصطلاحاً به آن اشتهای كاذب و غیرقابل كنترل و یا اشتهای گاوی می‌گویند، سرانجام فرد به خواب عمیقی فرو می‌رود.

فرد وابسته به حشیش را می‌توان از روی 3 علامت شناخت:

1ـ سفیدی چشم این افراد در اثر مصرف حشیش قرمز می‌شود.

2ـ معمولاً مدت‌ها به یك محل یا یك شی خیره می‌مانند.

3ـ در زمان نشئگی خنده‌های بی‌مورد و بی‌دلیل سر می‌دهند.

اثرات استفاده بلندمدت از حشیش

ـ مصرف هر سیگاری از نظر خطر ایجاد سرطان ریه و دیگر مشكلات ریوی با مصرف 6 تا 8 سیگار معمولی برابری می‌كند.

این تفاوت به علت:

1ـ دمای سوخت بالاتر

2ـ میزان قطران بیشتر تا 4 برابر

3ـ بیشتر ماندن دود در ریه

4ـ ایجاد غلظت بالاتری از كربوكسی هموگلوبین می‌باشد

ـ كاهش اندازه بیضه، هورمون مردانه و تعداد اسپرم در آقایان و افزایش خطر ناباروری و عادت ماهانه نامنظم و تغییرات هورمونی در خانم‌ها كه در هر دو جنس به كاهش توانایی جنسی منجر می‌گردد. 

ـ احتمال تخریب قشر مغز به خصوص قسمت جلوی پیشانی كه مشمول هماهنگی ذهنی، عاطفی و رفتاری است.

ـ افسردگی، اختلال خواب، میل شدید یا ولع به مواد مخدر، افزایش دائم اضطراب، پارانیا (سؤظن)، پرخاشگری غیرعادی

برخلاف تصور پیشین مشخص‌شده:

1ـ مصرف حشیش باعث تحمل جسمی و اعتیاد می‌گردد

2ـ سندروم ترك مصرف آن همانند قطع مصرف الكل، داروهای خواب‌آور و مواد مخدر همراه با علائم بی‌قراری، بی‌خوابی، اضطراب، بی‌اشتهایی، لرزش و تنش عضلانی می‌باشد.

3ـ قطع مصرف منظم آن با ایجاد عوارض جسمی و روانی ترك مصرف همراه است.

4ـ كاهش میزان ماده در مغز افراد وابسته، همراه با رفتارهای جستجو برای پیدا كردن مواد جهت مصرف مجدد (Drug Seeking) می‌باشد.

نكات ویژه در مورد حشیش

1ـ انواع بیماری: از كارافتادگی عضلات، افزایش درجه حرارت بدن، نارسایی كلیوی، نارسایی قلبی و عروقی، آسیب كبدی و فلجی

2ـ مصرف حشیش با احتمال ایجاد بیماری روانی شدید در حد جنون ماندگار همراه بوده است و این خطر در كسانی كه وابستگان و خویشان آنان دچار اختلالات روانی هستند، بسیار بیشتر است.

3ـ مصرف درازمدت حشیش باعث ایجاد اختلال بی‌انگیزگی مزمن می‌شود و فرد نسبت به همراه اهداف و آمال قبلی زندگی خود بی‌انگیزه می‌گردد.

4ـ حتی بعد از قطع مصرف حشیش در بعضی از مصرف‌كنندگان خاطرات مسمومیت (توهمات و خطاهای حسی) به صورت حملات خاطره (Flash back) تا سال‌ها ادامه می‌یابد كه باعث رنج و عذاب شدید و ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه، خطرناك و اقدام‌های مخاطره‌آمیز در حین رانندگی می‌شود كه بعضی اوقات به مرگ منتهی شده است.
افكار نیوز