صفحهٔ اصلي
گفتار
10 توصیه برای پیشگیری از سرطان
ابتلا به سرطان در جهان در حال افزایش است، در حالی كه با تغییر دادن برخی‌ عادت‌ها می‌توانیم از ابتلا به آن پیشگیری كنیم.به گزارش واحد مركزی خبر ؛ این جمله پیش درآمد مقاله ای در نشریه بین المللی سرطان است كه در آن ده راهكار ساده برای پیشگیری از انواع سرطان كه در برخی كشورها به نخستین علت مرگ تبدیل شده است، یادآوری می شود.

در این مقاله آمده است:‌ راهكار نخست ترك سیگار است. سیگار نه تنها می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد بلكه عامل مهمی در ابتلا به سرطان دهان، كلیه و پانكراس است.

نویسندگان این مقاله تاكید می كنند اگر آماده نیستید كه سیگار را برای همیشه ترك كنید، حداقل میزان مصرف خود را در روز كاهش دهید تا خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها كمتر شود.

توصیه دوم: مصرف غلات را افزایش دهید. در این مقاله نوشته شده است خوردن دو واحد یا بیشتر غلات كامل یعنی حاوی سبوس در روز می‌تواند تا 40 درصد احتمال ابتلا به سرطان پانكراس و50 درصد احتمال ابتلا به سرطان پستان را كاهش دهد.

بررسی‌ها همچنین حاكی از این موضوع است كه فیبر موجود در غلات می‌تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان كولوركتال (روده بزرگ و مقعد) حفاظت كند.

توصیه سوم برای پیشگیری از سرطان كم كردن وزن است.محققان می گویند بین اضافه وزن و ابتلا به شش نوع سرطان متفاوت از جمله سرطان پستان و كولون رابطه نزدیكی وجود دارد. در ضمن جالب است بدانید افراد چاقی كه به سرطان مبتلا می‌شوند كمتر از دیگران به درمان‌ها جواب می‌دهند.

راهكار پنجم در این مقاله ورزش و در ادامه آمده است كه ورزش هم به كنترل وزن كمك و هم به پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌ها كمك می‌كند، حتی ورزش در كسانی هم كه نمی‌توانند سیگارشان را ترك كنند تا حدودی از عوارض سیگار جلوگیری می كند.

خوردن آنتی‌اكسیدان‌ها را افزایش دهید. این توصیه ششم نویسندگان مقاله پیشگیری از سرطان است كه می گویند خوردن میوه و سبزی ها نه تنها به كنترل وزن كمك می‌كند بلكه به دلیل آنتی‌اكسیدان‌هایی كه دارد باعث از بین رفتن سمومی می شود كه با غذا به بدن ما وارد می شود. توصیه‌ شده است كه در خوردن میوه ها و سبزی ها تنوع را رعایت كنیم و میوه و سبزیجات با رنگ‌های مختلف را مصرف كنیم. بررسی‌ها نشان داده مصرف بروكلی و كلم‌ می‌تواند از ابتلا به سرطان كولون پیشگیری كند. مصرف گوجه هم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان معده و پانكراس مفید است.

سیر بخوریدگرچه مصرف سیر و پیاز سبب می‌شود دهان شما بوی بدی بدهد اما تحقیقات نشان داده سبزیجات این خانواده می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان و كلیه را كاهش دهد.

از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت كنید. این راهكار مهم دیگری در پیشگیری از سرطان است كه محققان به عنوان هشتمین راهكار مبارزه با سرطان به ما یادآوری می كنند.ثابت شده است كه مواجهه طولانی‌مدت با نور آفتاب احتمال سرطان پوست را افزایش می دهد.

پزشكان تاكید می كنند برخلاف تصورات عمومی برنزه كردن چه به روش طبیعی و چه سولاریوم ‌خطرناك است.

آنان تاكید می كنند هر وقت در روز از منزل خارج می شوید كرم ضدآفتاب استفاده كنید و اگر برای طولانی مدت بیرون می‌مانید، زیاد عرق می كنید یا به شنا می روید، هر سه ساعت یك بار كرم خود را تكرار كنید.

توصیه نهم خوردن تخم‌مرغ است. در مقاله پیشگیری از سرطان نشریه بین المللی سرطان نوشته شده بررسی‌های تازه پژوهشگران نشان می دهد خوردن روزانه یك عدد تخم‌مرغ می‌تواند از ابتلا به سرطان پستان پیشگیری كند. محققان می‌گویند زنانی كه در هفته شش عدد تخم‌مرغ مصرف می‌كنند،44درصد در مقایسه با زنانی كه در هفته كمتر از دو عدد تخم مرغ می‌خورند، به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. دلیل این موضوع نیز وجود ماده‌ای به نام Choline در زرده تخم‌مرغ است. البته این توصیه برای كسانی كه به بالا بودن میزان چربی خون مبتلا هستند، مناسب نیست.

و بالاخره راهكار دهم محققان سرطان برای پیشگیری از این بیماری ها رساندن مقدار كافی از ویتامین دی به بدن است.

این روزها برخی از مطالعه ها حكایت از كمبود ویتامین دی در بدن مردم می كند.این ویتامین در شیر، غلات، ماهی و تخم مرغ وجود دارد.

نویسندگان این مقاله معتقدند تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن از طریق خوراكی ها یا قرص های حاوی آن، می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان و كولون یا روده بزرگ را كاهش دهد.

پزشكان می گویند قرار دادن دست ها و صورت به مدت یك ربع ساعت در مدت روز هم در مقابل آفتاب برای ساخته شدن این ویتامین در بدن كافی است.

سرطان ها در كشور ما پس از بیماری های قلبی و عروقی و حوادث رانندگی دومین علت مرگ محسوب می شود.