صفحهٔ اصلي
گفتار
ده ماده غذایی با خواص معجزه آسا
كارشناسان غذایی می گویند ده غذا با فواید معجزه آسایی وجود دارد كه توصیه می شود در وعده غذایی ما وجود داشته باشد.


 

به گزارش واحد مركزی خبر ،كارشناسان می گویند از آنجائیكه اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان گسترش بیماری های واگیر بیش از پیش مشخص می شود، مصرف برخی غذای سالم و غنی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما بسیار مهم هستند.

كارشناسان توصیه می كنند كه مغز بادام،سیب،كلم بروكلی،عدس قرمز،ماهی آزاد،اسفناج، سیب زمینی،عصاره سبزیجات،دانه گندم و گیاه و میوه قره قاط به عنوان غذایی هایی كه غنی از مواد غذایی و ضد بیماری هستند در وعده های غذایی ما قرار گیرند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پایگاه اینترنتی تی آر تی،فهرست غذاهایی كه بیشترین خاصیت را برای بدن دارند در پایگاه اینترنتی مایو كلینیكMayo Clinic منتشر شده است اما در میان آنها ده ماده غذایی وجود دارد كه خاصیت آنها برای بدن معجزه آسا است. زیرا آنها غنی از ویتامین های آA و ییE ، فیبر، مواد معدنی ، مواد فیتوشیمی و آنتی اكسیدان ها هستند. مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را كاهش می دهند و باعث چاقی نیز نمی شوند زیرا كالری كمی دارند.

كارشناسان غذایی پایگاه اینترنتی مایو كلینیك خاصیت های هر كدام از این ده ماده غذایی را به شرح زیر توضیح داده است:

مغز بادام:بیشترین خاصیت را برای قلب دارد. چرا كه غنی از منیزیم، آهن ، كلسیم، فیبر است و از ابتلا به برخی سرطان ها و كم خونی جلوگیری می كند . مغز بادام همچنین دارای برخی ریبوفلاوین ها (ویتامین بی 2) هاست كه به بازسازی بافت بدن كمك شایانی می كند. مغز بادام همچنین میزان كلسترول خون را كاهش می دهد.

سیب:خاصیت ضد سرطانی دارد. سیب منبع كاملی از ماده پكتین است . ماده پكتین ، تولید كننده ذرات مولكولی هستند كه تا حد زیادی سلول های سرطانی را در سطح پرستات ، روده ، ریه می كشد و از پیشرفت سرطان در بدن جلوگیری می كند. سیب غنی از فیبر است كه میزان كلسترول و گلوكوز خون كاهش می دهد. سیب همچنین سرشار از ویتامین سی و نوعی آنتی اكسیدان است كه از سلول ها محافظت می كند.سیب همچنین از سیاهرگ ها محافظت می كند و به جذب آهن نیز كمك می كند.

كلم بروكلی نیز دارای آنتی اكسیدان و غنی از ویتامین است. كلم بروكلی منبعی سرشار از كلسیم، پتاسیم،فیبر و دارای مقداری مواد فیتوشیمیك است كه در ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و برخی سرطان ها جلوگیری می كند . كلم بروكلی همچنین دارای ویتامین های آ و سی است. این نوع كلم از برخی آنتی اكسیدان ها برخوردار است كه می توانداز سلول ها محافظت كند.

-قره قاط : این گیاه و میوه آن برای داشتن سلامت جسم مفید است. این ماده غذایی نیز غنی از برخی فیتوشیمیك هاست كه از بروز عفونت شریان های ادراری موثر است. قره قرط همچنین به تقویت حافظه كمك می كند و برای داشتن دوران پیری سالم مفید است.

-عدس قرمز:این ماده غذایی نیز برای قلب بسیار مفید است و دشمن سرطان است.

-ماهی آزاد: این ماده غذایی منبع سرشاری از پروتئین و امگای سه است. امگای سه نیز از بروز عارضه های قلبی جلوگیری می كند و سرشار از اسید لیپید و برخی پروتئین هاست.

-اسفناج :این گیاه غذایی نیز درجه ایمنی بدن را بالا می برد و در زیبایی پوست و مو نقش به سزایی دارد. اسفناج همچنین دارای ویتامین های آ و سی و ماده ریبوفلاوین (ویتامین بی 2) است. ویتامین بی دو نیز در بازسازی بافت های بدن بسیار موثر است. اسفناج همچنین دارای ویتامین بی-شش ، كلسیم ، آهن و منیزیم است.

-سیب زمینی: این ماده نیز ضد سرطان و پیری است . رنگ زردی كه در سیب زمینی وجود دارد نشان دهنده وجود بتا-كاروتن در آن است. بتا-كاروتن نیز غنی از ویتامین آ است و این ویتامین نیز از پیری زود رس جلوگیری می كند. بتا-كاروتن همچنین در ابتلا به برخی سرطان ها جلوگیری می كند.

-عصاره سبزیجات :عصاره سبزیجات نیز در جلوگیری از ابتلا به عارضه قلبی بسیار موثر است . زیرا عصاره این گیاهان سرشار از انواع ویتامین ها ، مواد معدنی ، ارزش های غذایی است.

-دانه گندم:دانه گندم برای مغز ، پوست و هضم بسیار مفید است . 
واحد مركزی خبر