صفحهٔ اصلي
گفتار
تشخيص زودهنگام سرطان با برنامه پيشگيري از بيماري‌هاي غيرواگير
معاون بهداشت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: با اجراي سراسري برنامه پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير مي‌توان احتمال ابتلا به اين بيماري‌ها از جمله سرطان را مشخص كرد.


دكتر سياري افزود: اين برنامه كه به تصويب شو راي عالي سلامت و امنيت غذا نيز رسيده است در چهار شهرستان مراغه، بافت، نقده و شهرضا اجرا مي شود.

وي گفت: افراد در اين برنامه تحت نظارت نيروهاي وزارت بهداشت پرونده تشكيل مي دهند و عوامل خطر از جمله ديابت، اضافه وزن،قند و چربي و كم تحركي و مصرف سيگار ثبت مي شود و بر اساس اين اطلاعات درجه بندي مي شود چه كساني در 10 سال آينده دچار سكته مغزي و قلبي مي شوند.

سياري افزود: سرطان هاي پستان و دهانه رحم در بانوان و سرطان روده بزرگ در آقايان و بانوان در اين تست ها بررسي مي شود.

وي به استانداردسازي جديد در مقادير نمك و چربي در صنايع غذايي نيز اشاره كرد و گفت: وزارت بهداشت با تشكيل كمپين هاي مختلف آموزش و فرهنگ سازي و استاندارد سازي در صنايع غذايي براي كاهش ميزان قند صنعتي، روغن و اسيدچرب ترانس و كاهش مصرف سيگار و كم تحركي به پيش مي رود.

معاون وزير بهداشت افزود: تا پايان امسال اشكالات برنامه پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير بررسي و برطرف مي شود تا در اجراي كشوري آن مشكلي نباشد. سياري گفت: سازمان ملل از همه كشورها خواسته است تا 10 سال آينده حدود 25 درصد ميزان بيماري هاي غيرواگير را كاهش دهند.

وي افزود: با توجه به اقدامات وزارت بهداشت براي كاهش عوامل خطر بيماري هاي غير واگير، سازمان بهداشت جهاني ايران را در رده دوم كشورهاي داراي برنامه كنترل بيماري هاي غيرواگير اعلام كرده است.

سياري گفت: برزيل و كاستاريكا در رده اول اين كشورها قراردارند، ايران و انگلستان در رده دوم و روسيه و كانادا در مقام سوم اين رتبه بندي قرار دارند.
خبرگزاری صدا و سیما