صفحهٔ اصلي
گفتار
احتمال انتقال بیماری كرونا از عربستان به ایران وجود دارد .
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه در حال حاضر بیماری كرونا در عربستان وجود دارد، از احتمال انتقال این بیماری خبر داد.


قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در خصوص احتمال انتقال بیماری كرونا گفت: مراسم حج هنوز به اتمام نرسیده و تمام بیمارستان ها در آماده باش هستند تا مشكل یا بیماری به داخل كشور منتقل نشود.

وی ادامه داد : مبارزه با ویروس خطرناكی كه چند سالی است در عربستان قربانی می گیرد در حال حاضر در دستور كار وزارت بهداشت قرار دارد. دستورات و نكات لازم به همه ی كاروان ها ، هیئت های بهداشتی و در هر یك از هواپیماها كه حجاج عزیز را از جده به مقصد ایران منتقل می كنند داده شده است. همچنین در مبادی ورودی و 19 فرودگاه داخل كشور نیروهای وزارت بهداشت و هیئت های بهداشتی در آمادگی كامل به سر می برند تا از ورود این ویروس خطرناك به كشور جلوگیری كنیم.تمام حجاج  آسیب دیده در حادثه منا در بیمارستان‌های عربستان سعودی تحت درمان هستند. این حادثه دیدگان بیشتر مورد توجه قرار دارند به دلیل اینكه احتمال انتقال بیماری در بیمارستان‌های عربستان سعودی بیشتر از جاهای دیگر است.

احتمال انتقال بیماری كرونا از عربستان به ایران
دكتر هاشمی وزیر بهداشت  با اشاره به اینكه در حال حاضر بیماری كرونا در عربستان وجود دارد، از احتمال انتقال این بیماری خبر داد و گفت: البته خوشبختانه تاكنون این ویروس در ایران مشاهده نشده است.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت بیمارستان های كشور و مجروهان حادثه دیده  گفت: وضعیت بیمارستان های ما خوب است و طبق گزارش هایی كه به دست بنده رسیده مجروحینی كه هستند اكثراَ قابل ترخیص هستند. برخی از این زائران توانستند اعمال خود را انجام بدهند و بنابر این است كه مجروحین یا هرچه سریعتر ترخیص شوند یا به بیمارستان های داخل كشور  منتقل شوند.

هاشمی گفت: سازمان حج و زیارت ، هلال احمر ، وزارت راه و شهر سازی و تمام دستگاه های مربوطه در كنار وزارت بهداشت بسیج شده اند تا اینكه هرچه زودتر مصدومان ، مجروحان و جان باختگان حادثه منا به كشور منتقل شوند.

دانشگاه های علوم پزشكی در نقاط مرزی در حالت آماده باش
وزیر بهداشت با بیان اینكه انتقال هرچه سریعتر جانباختگان و مجروحان در دستور كار است، افزود: از سوی دیگر دانشگاه‌های علوم پزشكی كه در نقاط مرزی با كشور عراق قرار دارند در مورد فلج اطفال و وبــــا در حالت آماده باش هستند تا اینكه هیچ مشكل و بیماری  مردم عزیزمان را تهدید نكند.

مشاهده كرونا در مكه، مدینه و طائف

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی همچنین از مشاهده كرونا در مكه، مدینه و طائف خبرداد و گفت: ستاد پیشگیری از كرونا در وزارت بهداشت و پیش از مسافرت حجاج به عربستان تشكیل شده و آموزش‌های لازم را به تیم پزشكی و بهداشتی كاروان‌ها ارائه كرده است.
وی اضافه كرد: با توجه به مشاهده مواردی از ویروس كرونا در عربستان كه عامل بیماری خطرناك و كشنده مرس است تمام دانشگاه‌های علوم پزشكی و بیمارستان‌های تحت پوشش آنها به خصوص در 19 استانی كه فرودگاه‌های آنها پذیرای حجاج هستند برای پیشگیری از ورود ویروس كرونا به كشور به حالت آماده‌باش درآمدند.

سیاری یادآور شد: ویروس كرونا از طریق دستگاه تنفسی منتقل می‌شود بنابراین از همه مردم می‌خواهیم كه از روبوسی، دست دادن و ارتباط با فاصله كمتر از یك متر با حجاج خودداری كنند.
معاون وزیر بهداشت اضافه كرد: تا امروز موردی از ویروس كرونا را بین حجاج نداشته‌ایم اما خطر این بیماری جدی است و حتی یك مورد از این بیماری می‌تواند مانند كره شمالی خسارات جبران‌ناپذیری را به كشور وارد كند.
باشگاه خبرنگاران