صفحهٔ اصلي
گفتار
۸ دلیل طبی چـاق شدن.
این موضوع حقیقت دارد كه معمولا ما درصورتی دچار چاقی یا اضافه وزن می‌شویم كه ...این موضوع حقیقت دارد كه معمولا ما در صورتی دچار چاقی یا اضافه وزن می‌شویم كه یا زیاد غذا بخوریم یا به اندازه‌ی كافی فعالیت بدنی نداشته باشیم. اما گاهی چاقی می‌تواند دلایل پزشكی داشته باشد كه در این جا به 8 مورد آن اشاره می‌كنیم.

۱- كم كاری تیروئیـد.
دراین حالت، غده‌ی تیروئید كه به شكل پروانه در پایین گلو قرار گرفته است، به اندازه‌ی كافی هورمون تیروییدی ترشح نمی‌كند. از آنجا كه این هورمون نقش كلیدی در تعادلات متابولیكی دارد، تولید كم آن سبب كندی متابولیسم شده ودرنتیجه هرچه فرد مصرف می‌كند، به شكل چربی ذخیره شده و به انرژی تبدیل خواهد شد.
زنان 6 برابر مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند وبه همین دلیل میزان شیوع چاقی درآنها بیشتر است.در صورتی كه پزشك تشخیص داد مبتلا به كم كاری تیرویید هستید، احتمالا برای شما هورمون درمانی را تجویز خواهد كرد.

۲- مصرف قرص‌های ضد بارداری.
اكثر قرص‌های پیشگیری از بارداری از ۲ هورمون پروژسترون و استروژن تشكیل شده‌اند كه جلوی تشكیل تخمك را تا ۹۹ درصد می‌گیرد.با این حال مصرف این قرص‌ها تا حد كمی می‌تواند سبب اضافه وزن شود.دلیل آن هم تاثیراستروژن در ذخیره‌سازی چربی توسط ارگان‌ها است كه البته یك ضرورت برای بدن زن در حین بارداری است.
درصورتی كه شما برای پیشگیری از بارداری از قرص استفاده می‌كنید، بهتر است هر چند وقت یك بار روش خود را تغییر داده واز روش‌های دیگر كمك بگیرید.

۳- مصرف قرص‌های ضد افسردگی.
قرص‌های ضد افسردگی می‌توانند تعادل تركیبات شیمیایی مغز را تغییر دهند و فرد را از حالت افسردگی رها كنند. با این حال در اكثر موارد مصرف آنها سبب اضافه وزن جزیی خواهد شد. درصورتی كه شما به هر دلیلی از این نوع قرص‌ها مصرف می‌كنید، بهتر است دركنار آن عادات صحیح زندگی را هم به كارببندید، یعنی یك رژیم غذایی سالم داشته باشید وبه اندازه ورزش كنید.

۴- دیابت نوع ۲
دیابت نوع۲ زمانی به وجود می‌آید كه بدن به اندازه‌ی كافی انسولین ترشح نكند یا بدن نسبت به آن مقاوم باشد. درمان‌های آنتی‌دیابتیكی كه برای این بیماران تجویزمی‌شود معمولا سبب بروز اضافه وزن می‌شود. 
درمان با انسولین یا سایر داروها خواه ناخواه كمی اضافه وزن برای بیمار به دنبال دارد، پس در صورتی كه به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید، بهتر است دركنار داروهای آنتی‌دیابتیك داروی متفورمین هم مصرف كنید اما قبل از هر چیز باپزشك خود مشورت كنید چون این دارو با همه سازگار نیست.

۵- نشانگان كوشینگ.
این بیماری كه به نام هیپركورتیزولیسیم هم معروف است در اثر ترشح زیاد كورتیزول توسط غدد فوق كلیوی ایجاد می‌شود. وظیفه‌ی این هورمون كنترل فشار خون و متابولیسم است. برخی ازنشانه‌های ابتلا به این بیماری وزن‌گیری به ویژه در ناحیه‌ی صورت و گردن، خستگی، پرفشاری خون و افزایش قند خون است.
عوامل زیادی می‌توانند زمینه‌ی ابتلا به این ناراحتی را فراهم كنند. به عنوان مثال هورمون درمانی طولانی برای بهبود بیماری‌هایی نظیر آسم یا تومورهای غیر سرطانی جزو این دسته‌اند. با توجه به دلیل ابتلا به بیماری؛ جراحی ، رادیو تراپی یا مصرف داروهای كم كننده‌ی تولید كورتیزول می‌تواند موثر باشد.

۶- نشانگان تخمدان پلی كیستیك.
به هم ریختگی تعادل هورمونی می‌تواند سبب بروز كیست یا كیسه‌های مایع حاوی تخمك شود كه از تخمدان‌ها آزاد نشده‌اند. این كیست‌ها روند تخمك‌گذاری را مختل كرده و در نتیجه سبب اضافه‌وزن ، پرمویی درصورت، اختلال در دوره‌های عادت ماهانه و گاهی ظاهر شدن آكنه می‌شود. در صورتی كه به این ناراحتی دچار شدید، اولین توصیه‌ی پزشك تغییر شیوه‌ی زندگی و مصرف داروهایی مثل متفورفین است كه متابولیسم را كنترل كرده وسبب تعادل هورمونی می‌شود.

۷- مصرف استروژن .
با آغاز یائسگی میزان تولید هورمون استروژن در بدن كاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌كند كه ازجمله نشانه‌های آن گرگرفتگی و عرق‌كردن‌های شبانه است.دراین حالت پزشك معمولا هورمون درمانی جایگزین را پیشنهاد می‌كند.
هورمون درمانی خود مسب جذب آب است كه به دنبال آن فرد شاهد افزایش وزن خود خواهد بود. دركنار این موضوع با افزایش وزن متابولیسم هم كندتر می‌شود. برای حل این مساله هم بهترین توصیه انتخاب عادات صحیح غذایی و تمرینات فیزیكی برای مقابله با تغییرات ناشی از یائسگی است.

۸- استروییــدها.
مصرف كورتیكواستروییدها معمولا برای درمان آرتریت روماتویید، آسم یادیگر بیماری‌‌ها استفاده می‌شود و التهابات دردناك را تسكین می‌دهد.
اما در عین حال میزان جذب آب توسط بدن را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر چون فرد مبتلا به این ناراحتی‌ها تحرك كمتری دارد، كالری كمتری می‌سوزاند و دچار اضافه وزن خواهد شد. اگر از چاقی در این شرایط رنج می‌برید، از پشك خود بخواهید نوع درمان را تغییر دهد اما توجه داشته باشید داروهای دیگرشاید مسبب چاقی نباشند اما عوارض دیگری به دنبال خواهند داشت.
منبع: ریدرز دایجست
ترجمه‌ی: سمیه مقصود علی