صفحهٔ اصلي
گفتار
به این دلایل هر روز كرفس مصرف كنید .
بسیاری از مواد مغذی موجود در كرفس به محافظت از سلامت چشم ها در برابر انحطاط ماكولا كمك می كنند.كرفس، گیاهی بومی خاورمیانه و مدیترانه محسوب می شود، اما امروزه تقریبا در هر نقطه ای از جهان مصرف می شود. بر خلاف بسیاری از دیگر سبزیجات، هر بخش از گیاه كرفس قابل استفاده و مصرف است. از دانه ها تا برگ ها، كرفس به روش های مختلف قابل استفاده است. 

به نقل از "ادوایس اند سلوشن"، كرفس از محتوای ویتامین ها و مواد معدنی خوبی سود می برد. اسید فولیك و پتاسیم موجود در كرفس به بدن در ارائه عملكرد مطلوب خود كمك می كنند. اما مهم‌ترین ویژگی كرفس محتوای ویتامین C بالای آن است كه می تواند به تقویت سیستم ایمنی و مقاومت در برابر بیماری كمك كند. در ادامه با برخی از فواید مصرف كرفس بیشتر آشنا می شویم. 

كاهش كلسترول

مصرف كرفس به واسطه فتالات ها به كاهش كلسترول بد خون كمك می كند. فتالات ها تولید اسیدهای صفراوی را تحریك می كنند، كه این شرایط به كاهش كلسترول بد (LDL) در خون كمك می كند. تنها كاری كه باید انجام دهید مصرف دو ساقه كرفس در روز است.

ادرارآور طبیعی

سطوح پتاسیم و سدیم موجود در كرفس آن را به یك ادرارآور بالقوه تبدیل می كنند. این ویژگی به خروج سموم مضر از بدن كمك می كند.

كاهش التهاب

كرفس دارای تركیباتی است كه می تواند به پیشگیری از انواع مختلف سرطان كمك كنند. آنها سلول های سرطانی را در بدن سم‌زدایی می كنند و به پیشگیری از شكل گیری آنها، به ویژه سرطان تخمدان، كمك می كنند.

درمان عفونت مثانه

به واسطه ویژگی های ضد التهابی و ادرارآور، كرفس در خروج سنگ های كیسه صفرا از بدن و درمان عفونت های مثانه مفید است.

درمان بوی بد دهان

بهداشت ضعیف دهان و دندان یكی از دلایل شكل گیری بوی بد دهان یا نفس بدبو است. باكتری هایی كه از مواد غذایی باقیمانده بین دندان ها و لثه تغذیه می كنند، در شكل گیری بوی بد دهان نقش دارند. جویدن كرفس می تواند به پاكسازی این مواد غذایی كمك كند، در شرایطی كه به فضای دهان و نفس نیز طراوت می بخشد.

كمك به كاهش وزن

یك ساقه كرفس به طور میانگین تنها 15 كالری دارد. این در شرایطی است كه به واسطه محتوای فیبر موجود در كرفس می توان احساس سیری را در بلند مدت تجربه كرد و از مصرف تنقلات و میان وعده های چاق كننده پرهیز كرد.

كاهش نشانه های قاعدگی

تركیبات موجود در كرفس می توانند با نشانه های قاعدگی مانند نفخ، سردرد، و درد در ناحیه شكم مقابله كنند. ماده شیمیایی گیاهی آنتول موجود در كرفس به مقابله با گرگرفتگی كه می تواند در دوران قاعدگی رخ دهد، كمك می كند.

سلامت چشم

بسیاری از مواد مغذی موجود در كرفس به محافظت از سلامت چشم ها در برابر انحطاط ماكولا كمك می كنند. یك ساقه بزرگ كرفس می تواند حاوی حداقل 10 درصد از دوز توصیه شده ویتامین A روزانه باشد كه این ماده مغذی برای سلامت چشم مفید است.

تقویت میل جنسی 
كرفس حاوی آندروستنول و آندروستنون است كه به افزایش میل جنسی كمك می كنند.
عصر ایران