صفحهٔ اصلي
گفتار
چای خیلی داغ ننوشید، سرطان زاست.
بر اساس نتایج تازه ترین تحقیقات دانشمندان كشورمان، نوشیدن چای بسیار داغ خطر ابتلا به انواع سرطانهای ناحیه حلق و حنجره را افزایش می دهد.


 

به گزارش واحد مركزی خبر به نقل از تازه ترین شماره نشریه پزشكی لانست كه روز جمعه در انگلیس منتشر شد، نتایج تحقیقات پژوهشگران ایرانی نشان می دهد افرادی كه عادت دارند چای بسیار داغ بنوشند، در مقایسه با افرادی كه نوشیدن چای خنكتر را ترجیح می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطانهای مری و حنجره قرار دارند. دانشمندان ابتلا به سرطان مری را به ویژه به استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الكلی نسبت می دهند ولی مصرف نوشیدنی های داغ نیز به علت لطمه زدن به بافت گلو، یكی از عوامل خطرآفرین محسوب می شود.

به نوشته این نشریه گروهی از پژوهشگران ایرانی به منظور یافتن اطلاعات بیشتر، به استان گلستان ایران رفتند كه یكی از بالاترین آمار ابتلا به سرطانهای مری و حنجره را در جهان دارد. ساكنان استان گلستان به نوشیدن چای داغ عادت دارند. گفته می شود مردم گلستان در روز بیش از یك لیتر چای می نوشند ولی آمار استعمال سیگار در این منطقه كمتر است.

در این تحقیق گروهی از پژوهشگران مركز تحقیقات بیماریهای گوارشی در دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه تهران به سرپرستی دكتر رضا ملك زاده، 300 تن از افراد مبتلا به سرطانهای گلو را در استان گلستان مورد بررسی قرار دادند و وضعیت آنها را با گروهی متشكل از570 تن از افراد سالم ساكن منطقه مقایسه كردند.

در این تحقیق مشخص شد احتمال ابتلا به سرطانهای ناحیه گلو در افرادی كه چای داغ با درجه حرارت بین 65 تا 69 درجه سانتیگراد مصرف می كنند، در مقایسه با افرادی كه چای را ولرم یا به اصطلاح نیم گرم، با درجه حرارت 65 سانتیگراد به پایین مصرف می نوشند، تا دو برابر افزایش می یابد. همچنین نوشیدن چای خیلی داغ با درجه حرارت دست كم 70 درجه سانتیگراد، در مقایسه با نوشیدن چای نیم گرم، خطر ابتلا به سرطان های گلو را تا هشت برابر افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نشریه لانست ضمن چاپ نتایج مطالعه در ایران نوشت این تحقیقات، شواهد قبلی را دال بر اینكه نوشیدن مایعات داغ موجب تخریب مخاط پوششی گلو و در نتیجه ابتلا به سرطان می شود، تایید می كند با این همه جزئیات آن هنوز مشخص نشده است. با این همه دانشمندان تاكید می كنند جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا بیشتر مردم عادت دارند چای را با درجه حرارت نیم گرم بنوشند. نتایج تحقیقات قبلی در انگلیس نشان داد میانگین دمایی كه مردم این كشور ترجیح می دهند چای خود را بنوشند، بین 56 تا 60 درجه سانتیگراد است.

پژوهشگران توصیه می كنند افرادی كه بشدت عادت به نوشیدن چای دارند، قبل از نوشیدن چای داغی كه تازه در فنجان ریخته شده است، دست كم چهار دقیقه صبر كنند. نتایج مطالعات همچنین نشان می دهد بین حجم چایی كه نوشیده می شود و خطر ابتلا به سرطان، رابطه ای وجود ندارد. در این بررسی همچنین خطر ناشی از مصرف قهوه داغ یا دیگر انواع نوشیدنی داغ، ارزیابی نشده است
واحد مركزی خبر