صفحهٔ اصلي
گفتار
بسكتباليست ها در خطر ابتلا به آمبولي ريه قرار دارند.محققان علوم پزشكی در اسپانیا اعلام كردند بدن بازیكنان بسكتبال بیشتر از دیگران در خطر تشكیل لخته های خونی در رگ و آسیب دیدن ریه ها از این لخته های خونی قرار دارد.
دانشمندان می گویند در واقع خطر ابتلا به آمبولی ریه در بازیكنان بسكتبال،‌ بسیار زیاد است.این بررسی محققان اسپانیایی بر روی گروه اندكی از مبتلایان به آمبولی ریه انجام گرفته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آمبولی ریه انسداد ناگهانی در عروق ریه است و علت آن معمولا یك لخته خون در پا به نام ترومبوز ورید عمقی است كه این لخته می شكند و از طریق جریان خون به ریه ها سفر می كند.
آمبولی ریه یك بیماری جدی است كه می تواند سبب آسیب دائمی به ریه آسیب دیده، سطوح پایین اكسیژن در خون و آسیب به ارگان های دیگر بدن در اثر نرسیدن اكسیژن كافی به آنها شود.
در اغلب موارد، لخته های خون كوچك هستند و مرگبار نیستند اما آنها می توانند به ریه ها آسیب برسانند.
اگر یك لخته، بزرگ یا اگر لخته های زیادی باشد آمبولی ریه می تواند منجر به مرگ شود.درمان سریع می تواند زندگی بیمار را نجات و یا خطر ابتلا به مشكلات آینده را كاهش دهد.
نیمی از افراد با آمبولی ریوی هیچ نشانه ای ندارند ولی در بسیاری موارد ممكن است آمبولی ریه،‌ با تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سرفه خونی همراه باشد.
آمبولی ریوی در بیماران با درد قفسه سینه و یا تنگی نفس همراه است و یكی از علل مرگهای ناگهانی است.
تشخیص آمبولی ریوی ممكن است مشكل و اغلب از دست برود استراتژی های تشخیصی بسته به بیمار و وضعیت فردی صورت می پذیرد.
ضد انعقادها درمان انتخابی برای آمبولی ریه است و ممكن است لازم باشد درمان برای ماهها ادامه یابد.
پیشگیری بهترین درمان برای آمبولی ریوی است كه می تواند با به حداقل رساندن عوامل خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) انجام شود.
ریه ها یك جفت اندام در قفسه سینه است كه در درجه اول مسئول تبادل اكسیژن و دی اكسید كربن بین خون و هوایی كه ما تنفس می كنیم هستند.
ریه تركیب خوشه ای از كیسه های هوایی كوچك ( آلوئول ) ، دیوار الاستیك (غشا)، مویرگ ها و رگ های خونی كوچك است.این غشا بین آلوئول و رگ های خونی باعث نزدیكی هوا و خون با یكدیگر می شود.
فاصله هوایی موجود در ریه و خون در مویرگ های بسیار كم است و اجازه می دهد تا مولكول های اكسیژن و دی اكسید كربن در سراسر غشا انتقال یابد. تبادل هوا بین ریه ها و خون از طریق شریان ها و سیستم وریدی است.
شریانها و وریدها حمل و انتقال خون را در سراسر بدن انجام می دهند اما این روند برای هر كدام بسیار متفاوت است.سرخرگ ها كه خون را از قلب به بدن می برند ورید ها خون را از بدن به قلب برمی گردانند.و قلب یك پمپ دو طرفه است.
خبرگزاری صدا و سیما