صفحهٔ اصلي
گفتار
فیتوآرتریت ( Phyto-Arthrit )امروزه با بالارفتن سطح بهداشت و كنترل بیماری‌های عفونی و واگیردار از یك طرف و عرضه‌ی داروهای موثر در درمان بیماری‌های دوران پیری از جمله داروهای قلب وعروق و اعصاب از طرف دیگر،طول عمر انسان‌ها افزایش چشمگیری یافته لذا در اكثر جوامع، افراد سالمند درصد بالائی از جمعیت كشورها را تشكیل می‌دهند . 
عارضه آرتریت و التهاب مفاصل از جمله بیمای‌هائی است كه با بالارفتن سن، شیوع و شدت آن بیشتر و اكثر افراد سالمند به خصوص به علت سفتی مفاصل از آن رنج می‌برند. داروهای ضد التهاب موجود در گروه NSAID ها با وجود ارزش بالا در برطرف كردن درد و التهاب بیماران، در مصرف دراز مدت دارای عوارض جانبی شدیدی بوده كه كاربرد آنها را غیر عملی خواهد كرد.
گیاهان داروئی مانند زردچوبه، زنجبیل، كنـدر و گیاه پنجه گربه از جمله گیاهانی هستند كه امروزه در بحث خواص ضد التهابی خود بسیار مورد توجه مجامع علمی بوده ودر مطالعات بالینی متعدد مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
ماده‌ی موثره‌ی
كوركومین در زردچوبه با مهار سنتز پروستاگلاندین‌های التهابی موجب كاهش درد و التهاب مفاصل در بیماران روماتیسمی می‌گردد. كوركومین با خاصیت آنتی‌اكسیدانی نیز می‌تواند خشكی صبحگاهی مفاصل را بهبود و درد آن را كاهش دهد. اثر مهاری زنجبیل بر روز سنتز پروستاگلاندین‌ها توجیه كننده‌ی مكانیسم اثر ضد التهابی آن است به طوری كه بخشی از آنزیم‌های مسیر سیكلواكسی ژناز را مهار می‌كند، در حالی‌كه NSAID ها این مسیر را به طور كامل مهار می‌كنند و در نتیجه عوارض زیادی در بیمار ایجاد می‌نمایند، لیكن زنجبیل فاقد عوارض NSAID ها می‌باشد.
اثر ضد التهابی گیاه كندر هم به حضور اسیدهای تری ترپنوئیدی به ویژه بتابوزولیك اسید و سایر مشتقات آن نسبت داده شده است. این تركیبات بامهار مسیر لیپوكسی ژناز موجب مهار سنتز لكوترین‌های بویژه لكوترین B4 می‌شوند، همچنین فاكتورهای دیگری نیز مانند اینترلوكین و TNF-a را كه  دارای اثر التهاب ‌زائی می‌باشند مهار می‌كنند.
گیاه پنجه گربه از نوع Tometosa gunensis از زمان‌های قدیم به مقدار وسیعی خصوصا در درمان اولسر معده و روماتیسم  به كار می‌رفته است. عصاره‌ی گیاه پنجه گربه موجب پیشگیری از فاكتور كپیه برداری  NF-KB كه نشانه‌ی مكانیسم ضدالتهابی این گیاه است می‌شود. در یك مطالعه بالینی دو سوكور، اثر گیاه پنجه گربه را همراه با پلاسبو روی ۶۰ بیمار مبتلا به روماتیسم بررسی نمودند. نتایج نشان می‌دهد كه این گیاه موجب بهبودی قابل ملاحظه‌ای روی التهاب مفاصل، خشكی و درد روزانه و شبانه می‌گردد.
شركت داروسازی گل دارو همگام با پیشرفت صنعت داروسازی، با تكیه بر شواهد موجود و مستندات و با استفاده از تجربیات چند ساله‌ی اساتید داروسازی داخلی و خارجی، كپسول فیتو آرتریت را كه محتوی عصاره‌ی خشك زردچوبه، زنجبیل ، كندر و گیاه پنجه گربه است فرمولاسیون كرده و پس از انجام تحقیقات به كلینیك عرضه نموده است. كپسول فیتوآرتریت در برطرف نمودن درد، سختی و سفتی مفاصل ناشی از التهاب روماتیسمی و تسهیل حركات مفاصل موثر می‌باشد. در هر كپسول  فیتو آرتریت، عصاره خشك زردچوبه 5/157 میلی‌گرم ، كندر150 میلی‌گرم ، عصاره‌ی خشك زنجبیل 150 میلی‌گرم و عصاره‌ی گیاه پنجه گربه 50 میلی‌گرم، موجود است. 
دستور مصرف: سه نوبت در روز و هر نوبت 2-1 كپسول با كمی آب بعد از غذا میل شود.
منبع : نوین پزشكی