صفحهٔ اصلي
گفتار
كپسول Ginsin

  

یكی از عوارض بسیار شایع درمانی در عصر حاضر، احساس ضعف جسمی و عدم تمركز كامل ذهنی می‌باشد كه بیشتر در سنین كودكی و سالخوردگی عارض شده و موجب نگرانی افراد و خانواده‌ها می‌گردد. گیاه جین سینگ یكی از فرآورده‌های بسیار موثر و مشهور مشرق زمین و طب چینی می‌باشد كه از دیر باز مورد استفاده‌ی درمانی بوده و در حال حاضر یكی از پرمصرف‌ترین داروهای گیاهی در سطح جهان محسوب می‌گردد. نام جین سینگ ( Ginsing) از یك لغت یونانی به معنی درمان كننده‌ی تمام بیماری‌ها ( Panakos) گرفته شده است كه موجب ازدیاد مقاومت بدن در مقابل بیماری‌ها و رفع ضعف در دوره‌ی نقاهت بیماری‌شده و به سلامت بدن كمك می‌نمایدو افزایش طول عمر را موجب می‌گردد.
این دارو دارای اثر آنتی‌اكسیدان بسیار قوی بوده و فعالیت‌های بدن را در حالت تعادل نگه می‌دارد. مواد موثره‌ی جین سینگ كه از نظر بیولوژی فعالند، كمپلكسی از ساپونین‌های تری‌ترپنی به نام جین سینوزید‌ها می‌باشند. در حال حاضر، حداقل ۱۳ نوع جین سینوزید از جین سینگ جدا و تعیین هویت شده است. البته جین سینوزیدها، عملا از نظر نوع قند با هم متفاوت هستند. سایر مواد متشكله حین سینگ عبارتند از: پاناسن، بتا سیتوسترول، مشتقات پولی استیلن و پان گزینول ( Panxinol) ، پلی ساكاریدهای با وزن مولكولی كم، ویتامین‌های سری B، مواد قندی و فلاونوئیدهای مختلف.
ازسال ۱۹۵۰ تا به حال تحقیقات زیادی در تمام جهان برروی جین سینگ انجام گرفته است و نشان داده‌اند كه جین سینگ دارای آثار متعدد فارماكولوژیكی از جمله دارای اثر ضد خستگی می‌باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند كه بسیاری از اثرات ضد خستگی جین سینگ مربوط به اثر محرك آن روی سیستم اعصاب مركزی است. جین سینگ مانند كافئین و آمفتامین، انرژی‌زا نیست و اثر آن روی كلیه‌ی اجزای بدن ظاهر شده و مربوط به عضو خاصی نمی‌باشد.
یك مطالعه‌ی جدید در دانشگاه Yale پیشنهاد نموده است كه اثر اتساعی جین سینگ روی عروق مربوط به سنتز اكسید نیتریك است. ضمنا متابولیت‌های حاصل از خستگی مانند اسید لاكتیك و اسیدهای چرب را كاهش داده و این نشان دهنده‌ی اثر بیوشیمیایی آن در بدن است. جین سینگ اكسید شدن اسیدهای چرب را در حین فعالیت جسمانی طولانی، تشدید نموده و بدین وسیله ذخایر گلیكوژن عضلات را افزایش می‌دهد. افزون بر این نشان داده شده است كه حین سینگ فعالیت حركتی را نیز افزایش می‌دهد. همچنین روی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز و غددفوق كلیوی اثر می‌گذارد.
شركت داروسازی گل‌دارو همگام با پیشرفت صنعت داروسازی، با تكیه برشواهد موجود و مستندات و با استفاده از تجربیات چند ساله اساتید داروسازی داخلی و خارجی، كپسول جین سین را كه محتوی پودر ریزوم جین سینگ است را فرمولاسیون كرده و پس از انجام تحقیقات به كلینیك عرضه نموده است.این عصاره‌ی گیاهی با داشتن جین سینوزیدها و فلاونوئیدها‌ی مختلف، تقویت كننده‌ی قوای جسمی، ذهنی و روحی، برطرف كننده‌ی خستگی و ضعف در دوره‌ی نقاهت، منجر به تمركز حواس و كنترل قند خون خواهد شد.
نوین پزشكی