صفحهٔ اصلي
گفتار
توصیه وزارت بهداشت به مردم
معاون مركز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت : به مردم توصیه می كنیم به منظور پیشگیری از ‌ آنفلوانزای آ از سفر به كشورهایی كه این ویروس در آنها به چرخش درآمده است ، خودداری كنند.


 

به گزارش واحد مركزی خبر ، دكتر نبوی در جمع خبرنگاران در وزارت بهداشت افزود : این كشورها شامل امریكا ، كانادا ، مكزیك ، آرژانتین ، شیلی ، استرالیا ، انگلستان ، برزیل ، فیلیپین ، اسپانیا ، ژاپن و تایلند است اما خوشبختانه هنوز كشورهای همسایه ایران و همچنین عربستان سعودی در این مجموعه قرار نگرفته اند.

وی در باره سفر عمره اضافه كرد : چون موارد آنفلوانزای آ در عربستان همه از مسافرانی بوده كه به این كشور وارد شده اند هنوز هیچگونه منعی برای سفر به عربستان وجود ندارد اما سازمان بهداشت جهانی اعلام كرده است توصیه های لازم را در زمان حج تمتع با توجه به شرایط این بیماری در منطقه در همان زمان اعلام خواهد كرد .

دكتر نبوی علائم آنفلوانزای آ را مشابه علائم آنفلوانزای فصلی یا همان كه مردم به سرماخوردگی می شناسند اعلام كرد و گفت : كوفتگی بدن ، عطسه ، سرفه ، آبریزش از بینی و تب و لرز تظاهرات این بیماری را تشكیل می دهند اما این علائم می تواند در این بیماری نیز طیفی از زكامی سبك تا ذات الریه ای شدید باشد.

وی به مبتلایان به این علائم كه اغلب در حال حاضر به علت سرماخوردگی ویروسی است توصیه كرد به منظور جلوگیری از گسترش هر گونه بیماری ویروسی دستگاه تنفسی در كشور در صورت ابتلا به این علائم دستكم سه روز در منزل استراحت و از رفتن به اماكن پر جمعیت پرهیز كنند.

نبوی افزود: این افراد باید از روبوسی و دست دادن با دیگران خودداری كنند و همچنین یك متر از دیگران فاصله بگیرند ضمن اینكه شستشوی مرتب دستها به علت پراكندگی ویروس بر سطوح مختلف ، می تواند از ابتلا به انواع ویروس های با علائم سرماخوردگی پیشگیری كند.

معاون مركز مدیریت بیماریهای واگیر گفت : تاكید بر شستن دستها با آب و صابون آنقدر است كه سازمان بهداشت جهانی برای مهار آنفلوانزای آ بسیج شستن دستها را به همه كشورها توصیه كرده است.
واحد مركزی خبر