صفحهٔ اصلي
گفتار
روشی برای تزریق فیبـر بیشتر به برنامه غـذایی
مطالعات جدید نشان می دهند كه تخم مرغ میـزان جذب مواد مغذی سبزیجات، به خصوص كاروتنوییدها، آنتی اكسیدان ها را ...مطالعات جدید نشان می دهند كه تخم مرغ میـزان جذب مواد مغذی سبزیجات، به خصوص كاروتنوییدها، آنتی اكسیدان ها را كه در كاهش خطر بیماری های چشمی و برخی سرطان ها موثر است ، افـزایش می دهد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران ، در نشست سالیانه متخصصان تغذیه آمریكا در سال 2015، دانشمندان 3 نوع مختلف از سالاد كه شامل گوجه فرنگی خام، هویج خرد شده ، اسفنـاج و كـاهو بود؛ استفاده كردند؛ به یك نوع آن تخم مرغ اضافه نشد، نوع دوم دارای 1/5 تخم مرغ به صورت نیمـرو بود و نوع سوم دارای 3 تخم مرغ نیمـرو بود.
آزمایش خون قبل و بعد از مصرف این سالادها نشان می دهد افرادی كه بیشترین مقدار تخم مرغ با سبزیجات مصرف كردند میزان جذب بالاتری از كاروتنوئید ، از جمله بتا كاروتن ،آلفا كاروتن ، لیكوپن، لوتئین و Zeaxanthin داشته اند، كه این میزان 3 تا 9 برابر افزایش داشته است.
نویسنـده ارشد مطالعه، وین كمپبل، استاد علوم تغـذیه دانشگاه می گوید: مصرف تخم مرغ جذب سبزیجات را به میزان قابل توجهی تا 500% افـزایش می دهد.
وی در ادامه افـزود كاروتنوئیدها ؛ پروویتامین های محلول در چربی هستند ،بنابراین هنگامی كه روغن در تخم مرغ جذب می شود ، كاروتنوئیدها آزاد می شوند .Campbell به این موضوع نیز اشاره می كند كه تنها خوردن سفیده تخم مرغ كارآیی نـدارد چـرا كه آن فاقد چربی است.
تیم دكتر Campbell قبلا هم چشم انداز مثبت مشابهی در جذب مواد غذایی با روغن های اشباع نشده مانند كانولا و سویا را نشان داده بودنـد.این بدان معنی است كه روغن در سس سـالاد به احتمال زیاد در راستای همان اثری كه تخم مرغ دارد، منهای مواد غذایی تخم مرغ ،كارآیی دارد.
همچنین ابن اثر با آووكــادو كه منبع غنی از چربی های اشباع نشده است نیز، قابل دریافت است.تخم مرغ حـاوی آهن ، ویتامین ، مواد معدنی و كاروتنوئیـد است و برخلاف باور عمومی ، برطبق گزارش اخیر از كمیته مشاوره دستورالعمل های رژیمی 2015 نگرانی در محتوی كلسترول نسبتا بالای تخم مرغ كاهش یافته است و این ماده غذایی برای بیشتر افراد خطری نخواهد داشت.
علاوه بر این با توجه به تحقیقات جدید منتشر شده در مچله تغذیه بالینی، افزودن تخم مرغ به برنامه غذایی خود به طور منظم ممكن است خطر ابتلا به دیـابت نوع 2 را كاهش دهـد.
تابناك