صفحهٔ اصلي
گفتار
توليد گوشت مرغ بيش از نياز كشور .
معاون وزير جهادكشاورزي از اغاز مطالعات طرح جامع صنعت دام و طيور خبر داد.معاون وزير جهادكشاورزي از اغاز مطالعات طرح جامع صنعت دام و طيور خبر داد و گفت : توليد گوشت مرغ بيش از نياز داخلي است و براي صادرات از ارديبهشت آمادگي داريم.
سيد نظام الدين سجادي امروز در نشستي خبري افزود : در مطالعات طرح جامع صنعت دام و طيور همه مسايل پيش و پس از توليد ، تبيين مي شود. وي همچنين از طراحي سامانه برنامه ريزي و نظارت بر صنعت مرغ گوشتي خبر داد و گفت : با استفاده از ان مي توانيم تمام وقت ، روند توليد و بازار را مديريت كنيم. سجادي اعلام كرد : براي هويت گذاري دام هاي سنگين كشور برنامه اي در دست طراحي است.
وي با اشاره به احتمال خشكسالي در برخي استان ها گفت: براي مقابله با آثار خشكسالي بهتر از گذشته برنامه ريزي شده است.
سجادي درباره ذخيره سازي نهاده هاي دام و طيور گفت: به توليد كننده ها اطمينان مي دهيم كه نگران نباشند چون نهاده هاي دامي به ميزان زيادي خريداري و ذخيره شده است. سجادي با بيان اينكه در سال گذشته فشار زيادي به توليد كنندگان دام و طيور وارد شد ،گفت: حمايت مسئولان و نيز رسانه ملي و گروهي در انعكاس مشكلات ، به عبور از سختي ها كمك كرد. وي با گلايه از شبكه بانكي گفت: متأسفانه بانك ها در اين سال سخت ، همكاري خوبي نداشتند و فعالان را تنها گذاشتند.
معاون وزير جهاد كشاورزي گفت : با وجود اينكه توليدات سالانه دام و طيور كشور بيش از 11 هزار ميليارد تومان است اما توليد كنندگان اين بخش براي تأمين هزينه هاي جاري توليد نيازمند دريافت وام بانكي هستند.
وي خاطرنشان كرد: پارسال خلأ حضور كم رنگ تسهيلات بانكي در اين بخش و حضور نداشتن بانك ها در برخي استان ها را با توزيع مدت دارد نهاده ها و علوفه پر كرديم تا هزينه توليد را ثابت نگه داريم.
سجادي يك سال گذشته را براي صنايع دام و طيور و بويژه صنعت شير ، ازاردهنده دانست و افزود: با وجود اينكه دولت براي شير قيمتي تعيين نكرده و نرخ ان تابع عرضه و تقاضاست اما كارخانه هاي توليد شير ، ان را با قيمت واقعي از دامداران نخريدند كه دامداران را با مشكلاتي روبرو كرد. وي ابراز اميدواري كرد سيستم توزيع محصولات دام و طيور بهتر شود.
سجادي ، ارتقاي بهره وري را از دستاوردهاي خوب اين بخش دانست و گفت: همه اهداف برنامه چهارم توسعه در زمينه بهره وري اين زيربخش و افزايش لاشه گوسفند و گوساله تحقق يافته است و فقط در مورد - شتر - در شرق كشور به دليل خشكسالي تحقق نيافت. وي گفت: افزايش وزن لاشه گوسفند در برنامه چهارم 18 و هشت دهم هدفگذاري شده كه به حدود 19و نيم كيلوگرم رسيده است.
سجادي گفت : افزايش لاشه گوساله هم 161 و ششدهم كيلوگرم هدفگذاري شده كه به 164 و نيم كيلوگرم رسيده است. 
شبكه‌خبر