صفحهٔ اصلي
گفتار
گشایش شبكه تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی
در ادامه اجرای طرح تحول سلامت درحوزه بهداشت، شبكه آزمایشگاهی تشخیص اچ آی وی به صورت رایگان وبه طور همزمان در۱۱ استان كشور گشایش یافت.به گزارش واحد مركزی خبر، در مراسمی كه بامداد امروز با حضور معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دیگر مسئولان این وزارتخانه و همچنین نماینده سازمان ملل در مركز بهداشتی شهید جعفری در خیابان 17 شهریور تهران برگزار شد، یازده آزمایشگاه منتخب در دانشگاه های علوم پزشكی اصفهان، اهواز، ایران، بندرعباس، تبریز، زاهدان، ساری، شهیدبهشتی، شیراز، كرمان و كرمانشاه، همزمان، راه اندازی شدند.

این آزمایشگاه ها مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات تشخیصی سرولوژیكی شمارش سلول های cd4 كه شاخص اصلی ایمنی بیماران هستند، انجام آزمایشات مولكولی برای شناسایی بیشتر و اندازه گیری میزان بار ویروس در بدن بیماران است.

به گفته دكتر گویا رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت هزینه تجهیزات هر آزمایشگاه را صندوق جهانی مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد تقبل كرده و برای مراجعه كنندگان و بیماران هزینه ها رایگان است.

پیش از این تشخیص آزمایشگاهی اچ آی وی در تمام سطوح برعهده سازمان های انتقال خون بود كه امروز با افتتاح این آزمایشگاه ها تشخیص پیشرفته ویروس اچ آی وی در سراسر كشور ممكن شده است.

این شبكه آزمایشگاهی تشخیص اچ آی وی برای نخستین بار راه اندازی شده است و تمام دانشگاه های علوم پزشكی تحت پوشش نظام تشخیص آزمایشگاهی این بیماری قرار گرفته اند.

در این آزمایشگاه ها تمام مراحل تشخیص اچ آی وی اعم از آزمایش تشخیص سریع و به موقع ابتلا به  اچ آی وی برای اولین بار در كشور، آزمون های الایزا ، شمارش سلول های سی دی چهار و در نهایت تست های مولكولی صورت می گیرد.این فرآیند گام بسیار مهمی در راستای پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد و همچنین پایش درمان اچ آی وی است.

4800 مورد ابتلا به بیماری ایدز در ایران

دكتر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این مراسم اعلام كرد در سراسر جهان بیش از 80 میلیون نفر به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند و در كشور ما حدود چهار هزار و 800 نفر تحت درمان این بیماری قرار دارند.
واحد مركزی خبر