صفحهٔ اصلي
گفتار
پــدر معاصــر طب اطفــال ایــــران درگذشت.
دكتر سید احمد سیـــادتی ، پدر معاصر طب اطفال ایران ،دار فانی را وداع گفت.


 

به گزارش واحد مركزی خبر، مرحوم سیادتی كه به سرطان خون مبتلا بود و در امریكا تحت درمان قرار داشت دیشب در بیمارستانی در این كشور درگذشت.

وی در سال 1313 در خانواده ای متدین در شهر سبزوار متولد شد و دوران تحصیلات ابتدایی را در سبزوار و دبیرستان را در مشهد به پایان رساند . دكتر سیادتی در سال 1332 در كنكور دانشگاه تهران نفر پنجم شد و به تحصیل طب پرداخت و پس از شش سال با رتبه اول موفق به اخذ درجه دكترا شد.

وی علاوه بر تدریس، 31 تحقیق در رشته عفونی اطفال انجام داده و به نوشتن و راهنمایی 65 مقاله و رساله پزشكی همت گماشته است . تالیف 18 كتاب پزشكی و شركت در 85 كنگره داخلی و خارجی از جمله فعالیت های این پزشك اطفال است .

پیشگیری از تب رماتیسمی با تشخیص و درمان گلو درد استرپتو كوكی در سراسر كشور با كمك معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، بیمار یابی سل و واكسیناسیون در منطقه ورامین، برنامه ریشه كنی فلج اطفال و عضویت در كمیته های مبارزه با بیماری های تنفسی حاد ، سل و بیماری های واگیر از جمله كوشش های دكتر سیادتی است.

مرحوم دكتر سیادتی كه از دانشجویان پدر طب اطفال ایران ، دكتر محمد قریب بود در سال 1341 متخصص اطفال و از سال 1360 رئیس بخش عفونی مركز طبی كودكان شد.دكتر سیادتی در سال 1365به آمریكا رفت و در دانشگاه تگزاس در محضر پرفسور فیلیپ برونل به تحقیقات ویروس شناسی درمورد سرخك و آبله مرغان پرداخت.

دكتر سیادتی در سال 1367 به دریافت درجه استادی دانشگاه تهران نائل شد .وی با كمك دكتر مرندی وزیر بهداشت وقت به پایه‌گذاری 9 رشته فوق تخصصی در رشته بیماری‌های كودكان همت گماشت.

وی در سال 1375در انتخابات نظام پزشكی حداكثر آراء را به خود اختصاص داد و از آن زمان تاكنون به عنوان عضو هیئت مدیره، عضو شورای عالی هیئت بدوی نظام پزشكی تهران بزرگ منشا خدمات زیادی به پزشكان و افراد جامعه بود.