صفحهٔ اصلي
گفتار
ایدز با شیر مادر منتقل می‌شود؟
پرسشی از متخصص زنانثابت شده اگر خانم مبتلا به ایدز به مدت طولانی ( بیشتر از ۶ ماه ) به كودكش شیر دهد، خطر انتقال ویروس به كودك ۱۴ درصد افزایش می‌یابد. علاوه بر این، در صورت وجود زخم یا شقاق در نوك وستان یا التهاب پستان ، احتمال انتقال ایدز بیشتر هم می‌شود.
شیردهی برای مادر مبتلا به ایدز خطرهایی دارد كه شایع‌ترین آنها ضعیف‌تر شدن مادر و نیاز بیشتر او به دریافت كالری و مایعات است و در صورت بی‌توجهی به تغذیه، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌كند. با تمام این اوصاف نمی‌توان توصیه كرد این مادران فرزندشاان را از فواید شیر خودشان محروم كنند. شیر مادر با انتقال آنتی‌بادی‌های لازم به كودك، باعث حفظ  او در برابر بیماری‌ها می‌شود.
با شیردهی ، ارتباط عاطفی بهتری بین مادر و كودك برقرار می‌شود و احتمال باردارشدن مجدد در دوره‌ی شیردهی كاهش می‌یابد . در بچه‌هایی كه با شیر خشك تغذیه می‌شوند، آلوده شدن آبی كه در تهیه‌ی شیر خشك به كار می‌رود یا آلوده بودن بطری و سایر وسایل مربوط به شیردهی و افزایش امكان ابتلا به عفونت‌های تنفسی و گوارشی ( اسهال) در مقایسه با وقتی كه شیر مادر می‌خورد، وجود دارد.
آنتی‌بادی‌های موثر از مادر به كودك منتقل نمی‌شوند و با افزایش یا كاهش حجم شیر و آب مورد نیاز كودك، احتمال بیدار شدن كودك افزایش می‌یابد. با همه‌ی اینها در كشورهای پیشرفته ، به مادران مبتلا به ایدز توصیه می‌شود از شیر خشك برای تغذیه‌ی كودك استفاده كنند.
در كشورهایی كه امكان دسترسی آسان به آب سالم و بهداشتی وجود دارد و به كودك شیر خشك می‌دهند این امكان برای مادر مبتلا به ایدز وجود دارد كه از كمك دیگران نیز برای تغذیه‌ی كودك خود استفاده كند. چند توصیه‌ی مهم به مادران مبتلا به ایدز كه دوست دارند فرزندشان شیر مادر بخورد:
۱- مصرف داروهای ضد HIV برای درمان خود و پیشگیری از ابتلای كودك.
۲- مراقبت از بهداشت و سلامت پستان‌ها.
۳- در صورت زخمی شدن، خونریزی از نوك پستان، شقاق پستان یا آبسه در پستان‌ها از شیر دهی خودداری كند.
۴- قرار دادن شیر مادر  در معرض حرارت برای كاهش میزان ویروس در شیر مادر( واضح است كه شیر مادر نباید جوشانده شود اما می‌توان بطری حاوی شیر مادر را درون ظرف آب با دمای جوش قرار داد تا از میزان ویروس‌های HIV كاسته شود).
۵- تغذیه‌ی كودك از پستان زن دیگری كه به HIV متصل نباشد.
دكتر طاهره‌ی فروغی‌فر 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران.