صفحهٔ اصلي
گفتار
استفاده محققان از ويتامين دي براي درمان ام اس
محققان علوم پزشكی در دانشگاه ویسكانسین اعلام كردند با استفاده از ویتامین دی می توان ، بیماری ام اس را تا حد زیادی كنترل و درمان كرد.

محققان علوم پزشكی در دانشگاه ویسكانسین اعلام كردند با استفاده از ویتامین دی می توان ، بیماری ام اس را تا حد زیادی كنترل و درمان كرد.
دكتر كولین هایز و همكارانش می گویند برای یافتن درمان های بهتر ام اس ، از ویتامین دی به عنوان مبنایی برای روش درمانی جدید استفاده كرده و آن را با موفقیت بر روی موش های آزمایشگاهی ، اجرا كرده اند.
این محققان در مقاله ای در شماره اخیر نشریه نوروایمونولوژی اعلام كردند داروی كلسیترول كه با تغییرات بر روی ویتامین دی به دست آمده است از داروی موسوم به گلوكوكورتیكوئید كه نوعی كورتون است موثرتر واقع می شود.
به گزارش پایگاه خبری یورك الرت در اینترنت ، بیماری ام.اس ( مولیتپل اسكلروزیس ) یكی از شایع ترین بیماری های سیستم اعصاب مركزی ( مغز و نخاع ) است و بر اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود. میلین غلافی است كه فیبرهای عصبی را احاطه می كند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد.
در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حركات هماهنگ و موزون می گردند.
در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود.
این بیماری مسری نبوده و از دسته بیماریهای ارثی هم محسوب نمی شود، اما نقش ژنتیك در ایجاد آن تایید شده است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند.
علایم بیماری ام.اس، بسته به اینكه چه منطقه ای از سیستم اعصاب مركزی گرفتار شده باشد، بسیار متغیر هستند و الگوی بیماری ام.اس از هر فردی به فرد دیگری متفاوت است.
این علایم حتی در یك فرد خاص در طول سیر بیماری تغییر می كند.
اختلالات بینایی ، تاری دید ، دو بینی ، حركات غیر ارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن كامل بینایی ،‌ اختلالات تعادل ،‌ لرزش ، عدم تعادل در راه رفتن ، سرگیجه ، ضعف و كرختی اندامها ، اختلال در انجام حركات موزون ، سفتی عضلات ،‌ اختلالات حسی ، گزگز و مور مور ، احساس سوزش، بی حسی و درد ، اختلالات تكلم ، صحبت كردن آهسته و شمرده ، تغییر حالت تكلم ، كشیدن كلمات و اختلال بلع، خستگی ، مشكلات مثانه و اختلال در اجابت مزا ج ، اختلالات مثانه شامل : تكرر ادرار ، فوریت در ادرار كردن، دفع ناقص مثانه یا دفع غیر ارادی ، اختلالات اجابت مزاج شامل : یبوست و به ندرت بی اختیاری ، برخی از علائم این بیماری محسوب می شوند.
واحد مركزی خبر