صفحهٔ اصلي
گفتار
آغاز تولید نهال های زودرس زیتون.
معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد كشاورزی از اجرای طرح تولید نهال زودرس زیتون با همكاری بخش خصوصی خبر داد. 

به گزارش واحد مركزی خبر، محمدرضا جهانسوز در همایش بین المللی زیتون با اعلام اینكه كشت زیتون در كشور 120 هزار هكتار است ، افزود: به منظور تسریع در اجرای طرحهای توسعه كشت زیتون ، بخش خصوصی با همكاری كارشناسان ایتالیا و اسپانیا نهال های زودرس و پربار را وارد و به صورت آزمایشی كشت كردند.

وی گفت: چنانچه نتایج كشت این نهال ها در باغات مطلوب باشد این نهال به صورت انبوه تولید می شود و در اختیار باغداران قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر جهادكشاورزی با بیان اینكه ایران با درختان 1200 ساله زیتون در ارتفاعات كوههای دالاهو از كشورهای باسابقه در كشت زیتون است افزود: با ثبت دو باغ كهنسال در شورای بین المللی زیتون ایران به عنوان كلكسیون زیتون در منطقه خاورمیانه معرفی خواهد شد.

جهانسوز گفت: ثبت باغ اول در شورای بین المللی زیتون توافق شده و مراحل ثبت باغ دوم نیز در دست بررسی است. وی گفت: در ایران استعداد احداث یك میلیون هكتار باغ دیم زیتون وجود دارد. معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: قرار بود سالانه 50 هزار هكتار باغ زیتون در كشور احداث شود كه به علت نداشتن نهال استاندارد از 3 سال پیش تاكنون هر سال حدود 15 هزار هكتار باغ جدید ایجاد شده است.

جهانسوز از تولید نهال استاندارد زیتون خبر داد و ابراز امیدواری كرد با تولید سالانه بیش از 15 هزار اصله نهال استاندارد روند توسعه باغات جدید زیتون تسریع شود.

وی ایجاد آزمایش های حسی برای تعیین استاندارد دانه و روغن تولید شده زیتون را در كشور از دیگر اقدامات دانست و گفت: ارتقای كیفیت و تولید استاندارد ضامن ورود كشور به بازارهای جهانی است و به همین علت برای ارتقای كمی و كیفی تولید زیتون اقدامات خوبی شده است.