صفحهٔ اصلي
گفتار
سلامت انسان با Wi-Fi در خطر است!
وای فای می تواند اثرات منفی چون،اختلالات خواب، مشكلات گوارشی، اختلال در عملكرد مغز و حافظه، استرس و افسردگی و سردرد، خستگی، را بر سلامت مغز بر جای بگذارد . اینترنت پر سرعت و بدون سیم به راحتی ما را به دنیای مجازی بزرگی متصل می كند تا، با افراد مختلف در ارتباط باشیم و اطلاعات مورد نیازمان را راحت تر و بدون نیاز به كابل و سیم دریافت كنیم. اما در مورد سلامت این اینترنت ها حرف و حدیث هایی وجود دارد .
شاید برای تان جالب باشد بدانید كه تكنولوژی وای فای برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ به دنیای مجازی معرفی شد و از آن زمان تا كنون محققان هم بیكار ننشسته اند و تحقیقات مختلفی انجام داده اند كه نتایج این پژوهش ها تا حدودی شما را متعجب می كند. وای فای می تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بر جای بگذارد كه این موضوع در مورد كودكان بیشتر اهمیت دارد. سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشكلات گوارشی، اختلال در عملكرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی را به وای فای و اشعه های آن نسبت می دهند. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی سیم وای فای وابسته نكنید.
ارتباط وای فای با بی خوابی
تا به حال برای تان پیش آمده كه شب ها بعد از ساعت ها كار كردن با اینترنت گوشی موبایل بی خوابی سراغ تان آمده باشد؟ البته این موضوع مشكل تازه ای نیست و پژوهشگران از سال ۲۰۰۷ درمورد ارتباط بین وای فای و تاثیر آن بر الگوی خواب تحقیقاتی را انجام داده اند. نتایج بررسی ها نشان می دهد امواج با طول موج پایین كه از تلفن های همراه ساطع می شود، بر خواب شما تاثیرگذار است. در واقع افرادی كه در معرض اشعه های الكترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب شان تغییرات قابل توجهی دیده می شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می روند.
این پرتوها بر مغز تاثیر می گذارند. بنابراین متخصصان به شما توصیه می كنند هنگام خواب تلفن همراه باامواج وای فای را نزدیك خودتان قرار ندهید یا هنگام خواب مودم تان را خاموش كنید تا هیچ سیگنالی در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خواب تان مشكلی ایجاد نشود. در بسیاری از افراد كمبود خواب احتمال بروز سایر مشكلات جدی و بیماری های دیگری را به دنبال دارد. افسردگی یا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب كافی در ارتباط است.

تاثیر منفی بر رشد كودكان
وقتی كودكان به طور مداوم در معرض اشعه های وای فای قرار می گیرند در سیستم رشد آنها اختلالاتی ایجاد می شود. یافته های پژوهشگران استرالیایی این گفته را تایید می كند. در حقیقت این اشعه ها سنتز پروتئین ها را تحت تاثیر قرار می دهد و بدین ترتیب در فرآیند رشد مشكلاتی به وجود می آورد. در نتیجه ممكن است كودكان و نوجوان در سنین رشد پیشرفت قابل توجهی نداشته باشند و نسبت به سایر همسن و سالان شان كوتاه تر بمانند. بنابراین به والدین توصیه می شود در مورد استفاده فرزندان شان از اینترنت وای فای محدودیت هایی در نظر بگیرند تا كودكان از صبح تا شب مشغول كار كردن با انواع و اقسام وسایل الكترونیكی مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ نباشند.
باشگاه خبرنگاران