صفحهٔ اصلي
گفتار
كنترل فشار خون در منزل به جاي مطب ، نتايج بهتري دارد.
پژوهشگران دانش پزشكی اعلام كردند برای كنترل فشار خون ، بررسی آن در منازل و به طور منظم ، بهتر از مراجعه متناوب به پزشك است.پژوهشگران دانش پزشكی اعلام كردند برای كنترل فشار خون ، بررسی آن در منازل و به طور منظم ، بهتر از مراجعه متناوب به پزشك است. محققان می گویند كسانی كه به سبب داشتن فشار خون بالا از بروز سكته مغزی یا مشكلات قلبی در خود نگرانند بهتر است فشار خونشان را در منزل كنترل كنند زیر كنترل منظم آن در منازل ، نتایج بهتری دارد. دكتر تیم نیرانن و همكارانش اعلام كردند این كار ، فشار خون بیماران را بهتر از مطب نشان می دهد زیر در منزل ، استرس كمتری دارند. به فشار خون افزایش یافته گاهی قاتل خاموش گفته می شود چون اگرچه معمولاً بی علامت است ولی می تواند منجر به حمله قلبی و سكته مغزی شود.

فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسیار شایع است و تقریباً در حدود یك نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج می برند.

در بیماران جوانتر در مردان شایعتر است ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.به طور كلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می یابد.علل بروز این بیماری هنوز به طور كامل شناخته نشده است .

در بیشتر موارد افزایش مقاومت محیطی عروق مسئول افزایش فشار خون است كه خود علل متفاوتی دارد.بیشتر مردم (نزدیك به نود و پنج درصد آنها) از نوعی افزایش فشار خون رنج می برند كه علت مشخصی برای آن یافت نشده است.به این فرم، افزایش فشار خون اولیه گفته می شود.

عوامل زیر در بروز این نوع افزایش فشار خون موثر هستند: سن : در مطالعات مختلف نشان داده شده است كه سیر پیشرونده افزایش فشار خون با افزایش سن ارتباط دارد.

ژنتیك : به خوبی اثبات شده است كه عوامل ژنتیكی كه به ارث می رسند با افزایش فشار خون ارتباط دارند.

نژاد : سفید پوستان ونژاد هند و اروپایی بیشتر دچار افزایش فشار خون می شوند.

عوامل محیطی : مانند چاقی، الكل، نمك زیاد و استرس نیز موثر هستند.

پنج درصد باقی مانده مبتلایان به فشار خون افزایش یافته علت مشخصی برای بیماری خود دارند.

به این نوع، افزایش فشار خون ثانویه گفته می شود.

عوامل زیر در بروز این نوع افزایش فشار خون موثر هستند: بیماری كلیوی : به دلیل احتباس آب و نمك در بدن موجب بالا رفتن فشار خون می شود.

این افزایش، خود می تواند باعث ایجاد بیماری كلیوی شود و یا آن را بدتر كند. بیماریهای غدد درون ریز : (مانند سندرم كوشینگ، هایپرپلازی آدرنال و فئوكرومو سایتوما).

داروها و سموم : افزایش فشار خون می تواند عارضه جانبی استروئیدها، الكل، كوكائین، سیكلوسپورین و اریتروپوئیتین باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورك ، مصرف مواد حاوی تیروزین مانند برخی از پنیرها در افرادی كه از داروهای ضد افسردگی خاصی استفاده می كنند ممكن است منجر به حمله افزایش فشار خون در این افراد شود.

خطر افزایش فشار خون در زنانی كه از قرصهای ضد بارداری استفاده می كنند، بیشتر است.اشكال در سیستم عصبی خودكار و یا سیستم هورمونی كلیه ( رنین آنژیوتانسین ) مقاومت به انسولین فشار بالا در اوایل بارداری ممكن است نشان دهنده افزایش فشار خون اولیه باشد.

فشار خون بالا یك عامل خطر مهم در ایجاد نارسایی قلبی است.همچنین می تواند موجب نارسایی كلیه، مشكلات عروق محیطی، تخریب عروق شبكیه چشم، سكته مغزی و حمله قلبی شود به همین دلیل پیشگیری و درمان آن بسیار مهم است.

اگر میزان فشار خون به سرعت بالا رفته و به حدود دویست میلی متر جیوه برسد به آن فشار خون بدخیم گفته می شود كه آسیب زیادی ایجاد می كند و موجب مرگ و میر می شود.
واحد مركزی خبر