صفحهٔ اصلي
گفتار
گیاهانی كه ریه هایتان را شستشو می دهند .
همگان بر اهمیت ریه‌ها در رساندن اكسیژن به بدن و خارج كردن اكسید دوكربن از آن آگاه هستند. ریه‌ چپ همچنین بالشتكی برای قلب شماست و لخته‌های كوچك خون را فیلتر می‌كند. با وجود اطلاع از اهمیت كار ریه‌ها، آلودگی فزاینده هوا و شرایط تنفسی نامساعد كار آنها را هرچه بیشتر دشوار می‌كند. علاوه براین كشیدن سیگار، كمبود ویتامین A، بعضی از داروهای ضد سرماخوردگی و حتی ناراحتی‌های عاطفی می‌تواند باعث بوجود آمدن بیماریهای ریوی از قبیل آسم، امفسیما، برنشیت، سل، آب آوردن ریه، سینه پهلو و سرطان بشود.

اما گیاهانی هستند كه می‌تواند باعث كاركرد بهتر ریه‌ها بشوند. این گیاهان كار خارج كردن اخلاط، تبادل گازها، تحریك بافت ریه‌ها و مرطوب سازی هوا، بهبود عملكرد مغز در كنترل تنفس و افزایش جریان خون در بافت‌های ریه‌ها را آسان می‌كنند.

گل ماهور (Mullein)

هم گل و هم برگ گیاه ماهور برای درمان موفق سرماخوردگی، برنشیت، زكام، امفسیما و لارانژیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه ماده‌ای دارد كه اخلاط سینه را نرم می‌كند. این گیاه آرام‌بخش نیز هست و خاصیت ضدالتهابی برای سیستم عصبی دستگاه تنفسی دارد. یك تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۳ همچنین نشان می‌دهد كه ماهور خاصیت ضد غده‌ای و نیز ضد چربی خون دارد.

شیرین بیان (Licorice)

این گیاه خلط‌ آور است و مجاری تنفسی را مرطوب كرده و اخلاط سینه را نرم و سرفه را كم می‌كند. یك تحقیق جدید نشان می‌دهد كه ریشه شیرین بیان خاصیت ضد باكتری دارد و فعالیت‌های ضد التهابی را افزایش می‌دهد كه مانع انتشار سلول‌های سرطانی شده و جراحت‌های ریوی را التیام می‌دهد. ماده موثره شیرین بیان سلول‌های ملتهب را سركوب كرده خشكی و دفع پروتئین را كاهش می‌دهد.

كهن‌دار (Gingko Biloba)

تحقیقات زیادی روی خواص دارویی كهن‌دار شده است. این گیاه برای ریه هم مفید است. برای مثال در سال ۲۰۱۲ تحقیقات روی سگ‌ها نشان می‌دهد كه عصاره این گیاه باعث تحریك ضد التهابی بافت‌های ریه می‌شود.

مخروطسان (Echinacea)

این گیاه خاصیت ضد میكربی و ضد ویروسی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌كند. مخروطسان تولید سلول‌های سفید خون و حالت تهاجمی آن‌ها را سرعت می‌دهد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد مخروطسان می‌تواند خاصیت عفونی ویروس‌ها را معكوس كرده و ترشح خلط در انسان‌ها را بهبود بخشد. متخصصان براین باورند كه این گیاه در هنگام سرماخوردگی می‌تواند تولید خلط را كاهش دهد.

رومارَن یا اِكلیل كوهی یا رُزماری (Rosemary)

رومارَن یا اِكلیل كوهی هم مانند مخروطسانان خاصیت ضد میكربی دارد و روغن آن یك ماده قوی ضد عفونی‌كننده، ضد باكتری و ضد قارچ است. گیاه‌شناسان مدت‌هاست كه از اِكلیل كوهی در درمان سرماخوردگی، گلودرد، زكام، سرفه، برنشیت و عفونت‌های سینه استفاده می‌كنند. كارنوسول یكی از عناصر موجود در این گیاه است كه در تحقیقات سال ۲۰۱۱ خاصیت ضد سرطان ریه آن مشخص شده است. پژوهشگران دانشگاه شیكاگو متوجه خاصیت سمی كارنوسول برای سلول‌های سرطانی شده‌اند، در حالیكه سلول‌های عادی را به خطر نمی‌اندازد. حیوانات هم این ماده را بخوبی قبول می‌كنند.

اوكالیپتوس (Eucalyptus)

اوكالیپتوس یكی از پر رشد ترین درختان جهان است كه ۷۰۰ نوع و ۳۰۰ گونه دارد. این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد و روغن آن در درمان انواع بیماری‌های تنفسی همچون آنفولانزا، مننژیت، سرماخوردگی، تب، گلودرد، سینوزیت و برونشیت استفاده می‌شود. این گیاه خاصیت ضدعفونی كننده قوی، ملایم كنندگی، ضد انگلی، تسكین دهنده، ضد گرفتگی، ضد التهابی، ضدویروسی دارد و برای ریه بسیار مفید است.

بخاطر ماده سینه‌اوله موجود در اكالیپتوس برای ریه بسیار مفید است. این ماده سرفه را آرام می‌كند و برای درمان سینوزیت مفید است. اكالیپتوس خاصیت ضد اكسیدانت دارد و سیستم ایمنی بدن را در هنگام بیماری تقویت می‌كند.

یك تحقیق در سال ۲۰۱۲۲ نشان می‌دهد كه عصاره اكالیپتوس خاصیت جلوگیری كننده از انتشار سلول‌های سرطانی دارد.

خزه ایرلندی (Irish Moss)

این گیاه جالبی در درمان بسیاری از بیماری‌های تنفسی است. در واقع این گیاه ماده اصل بسیاری از داروهایی است كه در درمان برنشیت، سرفه و برای دیگر مشكلات ریه‌ها تجویز می‌شود. از آنجایی كه این گیاه حاوی مقدار قابل توجهی منگنز، ید، سدیم و كلیسیم است، خاصیت ضد ویروسی دارد و می‌تواند با ویروس آنفلوآنزای ب مبارزه كند.

خزه ایرلند خاصیت ضد التهابی و آرام‌بخش دارد و در درمان سینه پهلو و سل هم از آن استفاده می‌شود. پزشكان گیاهی چین هزاران سال است كه خزه ایرلندی را برای درمان سرماخوردگی، زكام، سینه پهلو، سیاسرفه، گلودرد استفاده می‌كنند.

زوفا (Hyssop)

زوفا عطری مشابه رازیانه دارد و خواص مفیدی برای ریه‌ها دارد. این گیاه حاوی موادی برای شربت سینه است كه گرفتگی بینی ناشی از سینوزیت و دیگر بیماری‌های ویروسی را از میان می‌برد. این گیاه خاصیت آنتی‌اكسیدانت، ضد التهاب و روان‌ساز دارد و تب را كاهش می‌دهد.

شربت این گیاه سرفه را آرام می‌كند. در دوران گذشته برای درمان آسم، دل درد و گرفتگی بینی از آن استفاده می‌كردند. امروزه مشخص شده كه این گیاه خاصیت ضد ویروس دارد و عروق را آرام می‌كند.

نارون (Slippery Elm)

نارون (در متون طب سنتی دردار) چندین خاصیت درمانی دارد و از جمله برای درمان ناراحتی‌های تنفسی مفید است. خواص این گیاه از جمله ضد التهاب، ضد عفونی، صمغی، ادرارآور، روان كننده مزاج و سینه است. گفته می‌شود كه برای درمان برنشیت، خونریزی ریه‌ها و سرفه مفید است و خلط آور می‌باشد.

این گیاه برای آسم مفید است و با نرم كردن مخاط بینی، ناراحتی‌های تنفسی را آرام می‌كند.

پای خر (Coltsfoot)

پای خر (از نام های دیگر آن فرفره، فنجیون، حشیشةالسعال، سعالی، سعله، علف سرفه، منجون، فخریون، فرفر، فنجیوون و توسیلا‍ژ) خاصیت درمانی قوی دارد و در بسیاری از كشورهای آسیایی و اروپایی از آن استفاده می‌شود. این گیاه برای سیاه سرفه، سرماخوردگی و دیگر ناراحتی‌های ریوی مفید است. حالت شربت سینه دارد و خلط آور می‌باشد. خاصیت ضدالتهابی آن در درمان ناراحتی‌های ریوی مفید است. چای پای خر برای درمان امفسیما، سرفه و حمله‌های آسمی مفید است.

منبع: جام جم آنلاین