صفحهٔ اصلي
گفتار
داشتن مطبی با چیدمان آرامش بخش برای بیماران‌تان را به طور جدی در دستور كارخود قرار دهید.
هم فـال و هم تمـاشــا.شاید وقتی صحبت از دكوراسیون پیش می‌آید، همه‌ی اذهان به سمت شرایط محیطی منزل سوق داده شود، در حالی كه دكوراسیون، موضوعی گسترده‌تر از آن است كه بتوان تصور كرد و در واقع تك‌تك فضاهایی را كه در طول زندگی‌مان با آنها سروكار داریم، پوشش می‌دهد.
یكی از این مكان‌‌ها، مطب پزشكان و اتاق انتظار بیماران است كه دراین مقاله سعی برآن است به نكات كلیدی در این زمینه پرداخته شود تا نشان دهیم یك محیط آرامش بخش چه تاثیرشگرفی در كاهش استرس بیماران و افزایش راحتی و آرامش آنها خواهد داشت.
برنامه‌ریزی برای چگونگی چیدمان داخل یك مطب می‌تواند فعالیتی سرگرم كننده و تجربه‌ای جدید باشد كه هرچه بیشتر روی این موضوع تمركز كنید و از مشورت‌های تخصصی بهره ببرید، آن را به فعالیتی شادی‌بخش‌تر تبدیل خواهید كرد.
در یك مطب پزشكی، اتاق‌های متعددی مورد نیاز است كه البته بسته به نوع تخصص پزشك ممكن است تفاوت‌هایی داشته باشند. از جمله‌ی این موارد می‌توان به بخش پذیرش و اتاق انتظار، اتاق معاینه، بخش پرونده‌ها، اتاق سرگرمی برای كودكان( به خصوص در مطب متخصصان اطفال)، اتاق استراحت كاركنان و شاید اتاق آموزش بیماران اشاره كرد.
گاهی پزشكان نیاز دارند اتاق استراحتی نیز برای خود داشته باشند تا اوقات خلوت خود را در آنجا بگذرانند.بنابراین نحوه‌ی چیدمان هر یك، خصوصیات منحصر به فرد خود را می‌طلبد.

مشورت با اهل فن فراموش نشود.
قبل از هر گونه اقدامی بهتر است به چند شركت معتبر در این زمینه سری بزنید و از تجربیات آنها استفاده كنید.شما نیاز به بررسی و انتخاب مبلمان، نوع دكوراسیون و رنگ دیوارها یا كاغذ دیواری و وسایل مخصوص قسمت پذیرش یا محل نگهداری پرونده‌ها دارید.
نكته‌ی دیگری كه نیاز به توجه دارد، مساله‌ی محل رفت‌وآمد بیماران بین قسمت پذیرش ودیگر قسمت‌های مطب است كه بیماران باید به راحتی در رفت و آمد باشند و مانع خاصی درسرراه آنها قرار نگیرد. توجه داشته باشید كه هرچه مبلمان راحت‌تر و در عین حال كاربردی‌تر باشد، برای موفقیت شما در جذب بیماران و احساس آرامش آنها بهتر است.
تحقیقات بازاریابی ثابت كرده‌اند ارتباط مستقیمی میان نگرش بیمار و محیطی كه در آن محل درمان می‌شود، وجود دارد. رنگ‌ها، الگوها، نور و صدا، همگی اثرات قابل توجهی بر پاسخ بیمار به درمان خواهند گذاشت.

چنـد نكتـه‌ی كلیــدی
اولین موردی كه باید توجه كنید، این است كه مطب پزشك نبایدبرای بیمار دلهره‌آور باشد،چون اثر متقابل پزشك و بیمار بر هم در آنجا رخ می‌دهد.بنابراین تاجایی كه امكانات و بودجه به شما امكان می‌دهند، در این مورد دست و دلباز عمل كنید و مطمئن باشید نتیجه‌ی خوب آن را شاهد خواهید بود.
نـــــور: 
بیایید از چگونگی نور مطب شروع كنیم. در یك مطب مناسب، نورپردازی براساس عملكرد و تخصص پزشك می‌تواند متفاوت باشد. استفاده از نور برای ایجاد یا تاثیر گذاری خوب برروحیه‌ی محیط بسیار مهم است، به طوری كه با كمی تفكر خلاقانه و صرف هزینه‌ی كم می‌توان محیط را آرامش بخش و كاربردی كرد.دراین زمینه چند توصیه می‌توان كرد.
با استفاده از نورهای مهتابی استاندارد یا هالوژنی می‌توانید محیطی گرم و ساكت ایجاد كنید. این تكنیك را در اتاق‌ خصوصی پزشكان یا هر مكان دیگری كه نیاز به محیطی « دوستانه و گرم» دارد، به كار ببرید. می‌توانید از لامپ‌های كم مصرف یالامپ‌های فلورسنت نصب شده در سقف یا در محل‌هایی مانندراهروها، دستشویی ، اتاق استراحت و اتاق كار بهره ببرید.
تا جایی كه می‌توانید از نور طبیعی استفاده كنید. هم منبع ارزانی از نور را یافته‌اید و هم اثر روانشناختی مثبتی بر بیماران خواهد گذاشت. در مكان‌هایی كه كار با دقت و جزییات بیشتری انجام می‌شود، مانند جلوی میز، محل نوشتن و اتاق فایل‌ها از چراغ‌های مطالعه‌ی فلورسنتی استفاده كنید. از گذاشتن نور فلورسنتی متمركز شده روی مانیتور كامپیوتر یا نزدیك آن بر حذر باشید، زیرا انعكاس آن فشار زیادی بر چشم وارد می‌كند. اتاق‌های تاریك حتما به دو منبع نور نیاز خواهند داشت؛ یكی برای استفاده‌ی طبیعی و دیگری برای كارهای تصویر برداری.بهتر است در این اتاق‌ها از سوییچ‌های كنترل شده‌ی شدت نور استفاده كنید تا مشكل خاصی برای فیلم‌ها به وجود نیاید.
از خرید وسایل روشنایی گران قیمت خودداری كنید.نیازی به صرف پول برای چراغ‌های مد روز هم نیست، چرا كه برای بیش از ۱ تا ۲ سال قابلیت استفاده ندارند و مجبورید بعد از این مدت آنها را تعویض كنید.
انتخاب دكــور:
چگونگی چیدمان مطب پزشكان كاملا با دكوراسیون خانه متفاوت است. چیدمان منزل اغلب بیان‌كننده‌ی سبك و سلیقه‌ی شخصی فرد است، در حالی كه مطب یك پزشك باید بیشتر براساس انتظارات بیماران طراحی و چیده شود و بهتر است به گونه‌ای باشد كه تخصص فرد را نیز به نحوی نشان دهد.
در ادامه‌ چند ایده آورده می‌شود كه شایدبه شما كمك كند دكوراسیون مطب خود رابر آن اساس طراحی كنید، البته به یاد داشته باشیم در این مورد به هیچ عنوان از توصیه‌های اهل فن بی‌نیاز نخواهیم بود.
می‌توانید از كاتالوگ‌های موجود در بازار استفاده كنید یامدتی وقت بگذارید و به مطب همكارانتان سری بزنید تا با طراحی مطب آنها هم آشنا شوید.این كار، هم فال است و هم تماشا. از رنگ‌های خنثی مانند سبز روشن، بژ و كرم استفاده كنید.
رنگ‌های روشن پاستلی برای كار شما كاربردی‌تر هستند، چون بیماران انتظار دارند به محض ورود به مطب سایه‌ی روشنی از رنگ‌ها راببینند. واضح است كه باید ازرنگ‌های خیلی برجسته مانند قرمز، زرد، نارنجی، بنفش یا آبی برحذر باشید. از رنگ‌ها و الگویی استفاده كنید كه با هم هماهنگ باشند. ابتدا با انتخاب رنگ اصلی موضوع، كار خود راشروع كنید، مانند سبز روشن. سپس یك رنگ مكمل انتخاب كنید، مانند بژ با سایه روشن‌های مكمل سبز.
حالا به دنبال مواردی مانند مبلمان، پرده‌ی پنجره‌ها، تابلو‌های نقاشی و ... باشید كه سایه‌هایی از رنگ‌های انتخابی شمارا داشته باشند. از كف پوشی استفاده كنید كه رنگ تیره و با كیفیت بالایی داشته باشد.كف پوش یا فرش از مواردی است كه سرمایه‌گذاری برای انتخاب با كیفیت آن ارزش هزینه‌ی صرف شده را دارد. برای دكور اتاق‌ها از شیشه استفاده نكنید. البته شیشه برای دستشویی و اتاق تعویض لباس مناسب است، اما در اتاق‌های دیگر كاربرد خاصی نخواهد داشت.
بد نیست به مطب خود كمی هم زندگی اضافه كنید. این كار را با افزودن برگ‌های سبز یا گل‌های مصنوعی با كیفیت بالا انجام دهید. این گل‌ها، كم هزینه، رنگارنگ و به مدت طولانی نیز قابل نگهداری هستند.
دكتر نیلوفر شایسته
منبع: WWW.Chiroeco.com