صفحهٔ اصلي
گفتار
سازمان بهداشت جهاني خواستار عدالت در دسترسي به پيشرفتهاي بهداشتي در جهان شد .
مارگارت چان مدير كل سازمان بهداشت جهانيمدير كل سازمان بهداشت جهاني توزيع و بهره مندي عادلانه تمام كشورهاي جهان را از پيشرفتهاي پزشكي و بهداشتي خواستار شد.
مارگارت چان مدير كل سازمان بهداشت جهاني با ابراز ناخرسندي از اينكه شمار اندكي از كشورهاي جهان مي توانند از نتايج و امتيازات پيشرفتهاي بهداشتي بهره مند شوند تاكيد كرد جامعه بين المللي بايد به گونه اي عمل كند و عدالت بيشتري در زمينه استفاده از پيشرفتهاي بهداشتي و تقسيم منافع ان در جهان ايجاد شود.
مارگارت چان كه در مراسمي در شهر اوويئدو در شمال اسپانيا سخنراني مي كرد خاطر نشان ساخت بهداشت از اركان اصلي حيات جامعه بشري است.
مارگارت چان در اين مراسم جايزه "همكاري بين المللي" را به نام سازمان بهداشت جهاني به خاطر تلاشهاي اين سازمان در ريشه كني سرخك و كاهش قابل توجه نود و نه درصدي فلج اطفال دريافت كرد. وي در سخنراني خود در اين مراسم از تمام كشورهاي جهان خواست با ايجاد يك روح مشترك، براي بهره مندي هر چه عادلانه تر از پيشرفتهاي بهداشتي در جهان تلاش كنند.
مدير كل سازمان بهداشت جهاني تاكيد كرد از انصاف به دور است كه بخواهيم به دلايل غير منطقي و غير عادلانه اقتصادي يا اجتماعي برخي از جوامع را از دسترسي به پيشرفتهاي بهداشتي در جهان محروم كنيم.
مارگارت چان تصريح كرد شيوع بيماري همه گير انفلوانزاي نوع آ اولين اپيدمي قرن بيست و يكم است. اين بيماري در شرايطي در نقاط مختلف جهان شيوع پيدا كرده است كه نابرابريهاي موجود ميان ملتها بيشتر از هر زمان ديگر در تاريخ بشر محسوس است.
مارگارت چان در عين حال از نتايجي كه در مقابله با شيوع انفلوانزاي نوع آ در جهان به دست امده است ابراز خرسندي كرد و افزود شرايط موجود اطمينان بخش است. مارگارت چان افزود به لطف تلاشهاي گسترده كشورهاي مختلف جهان اولين واكسنهاي اين بيماري توليد شش ماه پس از بروز اين بيماري توليد شد.
مدير كل سازمان بهداشت جهاني افزود هر چند واكسن انفلوانزاي نوع آ پيش از ماه نوامبر در اختيار اين سازمان قرار نخواهد گرفت اما اوضاع كلي در جهان رضايت بخش است. مارگارت چان در عين حال از همه مردم خواست هوشيار و محتاط باشند چرا كه اچ يك ان يك، ويروسي غيرقابل پيش بيني است كه به راحتي مي تواند جهش و شيوع پيدا كند.
چان در عين حال از اين مسئله ابراز نگراني كرد كه شرايط نابرابر موجود در جهان از جمله نابرابري سطح درامدها، در دسترسي به مراقبتهاي بهداشتي و در منابع پزشكي موجود در كشورهاي مختلف مي تواند شيوع بيماري خطرناك انفلوانزاي نوع آ را تسريع بخشد. وي افزود اين نابرابريها در جهان اكنون بيشتر از هر زمان ديگري مشهود است.
بنا به اعلام سازمان جهاني بهداشت، كشورهاي ثروتمند تا كنون تقريبا تمام ذخيره هاي واكسن را كه ازمايشگاهها و موسسات داروسازي در جهان ارائه كرده اند، خريداري كرده اند. مقامات برخي كشورها از جمله كشورهاي امريكاي لاتين خواستار ان شده اند كه اولويت ساخت و توليد واكسنهاي ضدويروس به كشورهاي ثروتمند جهان از جمله كشورهاي اروپايي،‌ امريكا و استراليا اختصاص نداشته باشد.
به گزارش خبرگزاري شينهوا از اوويئدو، جايزه همكاري بين المللي را هر سال "بنياد شاهزاده استوري Asturies" به افراد،‌شركتها يا سازمانهايي اعطا مي كند كه در زمينه مطالعات و پژوهشهاي علمي،‌ارتباطات، علوم انساني و علوم اجتماعي به پيشرفتهاي جديد دست مي يابند و با اينكار به ارتقاي شرايط زندگي انسانها كمك مي كنند.
بنياد شاهزاده استوري مستقر در اسپانيا در بيانيه اي اعلام كرد سازمان بهداشت جهان در كاهش، جلوگيري و كنترل بيماريهاي ايدز، وبا و مالاريا تلاشهاي زيادي انجام داده است و در ارتقاي نظام بهداشت عمومي در جهان به موفقيتهاي خوبي دست يافته است.