صفحهٔ اصلي
گفتار
آغاز برنامه ملي درمان پيشرفته سكته قلبي در بيمارستان‌هاي 247
31 بیمارستان به عنوان بیمارستان‌های 247 یعنی بیمارستان‌هایی كه ...31 رئیس بیمارستان برگزیده كشور امروز گردهم آمدند تا اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سكته قلبی را در قالب طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان‌های خود ملقب به 247 كلید بزنند.
31 بیمارستان به عنوان بیمارستان‌های 247 یعنی بیمارستان‌هایی كه 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته آماده خدمت هستند در كشور انتخاب شده اند.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در حاشیه این گردهمایی در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در خدمت 31 نفر از روسای بیمارستان‌های منتخب كشور بودیم كه كاندیدای درمان پیشرفته سكته قلبی شده اند.
دكتر محمد حاجی آقاجانی با بیان اینكه برای اجرای این برنامه ملی تلاش می‌كنیم افزود: متاسفانه در كشورمان سالانه با بیش از 100 هزار مورد سكته قلبی مواجه ایم.
وی گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی حدود 50 درصد علت مرگ و میر مردم ما را تشكیل می دهد كه مهمترین عامل مرگ و میر در كشور است.
حاجی آقاجانی افزود: ضمن اینكه سن ابتلا به سكته های قلبی در كشور ما پایین تر از متوسط جهانی است كه دلیل آن نوع زندگی، عادات غذایی و ریزفاكتورها یعنی عوامل خطری است كه مردم ما در زمینه بیماری‌های عروق كرونر(تغذیه كننده قلب) با آن مواجه هستند.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: برای اینكه بتوانیم درمان سكته قلبی را در كشور مدیریت كنیم و از مرگ و میر و عوارض آن كم كنیم از سال گذشته در قالب برنامه های طرح تحول نظام سلامت مدیریت درمان این بیماری را آغاز كردیم.
حاجی آقاجانی افزود: درمان پیشرفته سكته قلبی به زیر ساخت های متعددی از جمله نیروی انسانی، تجهیزات پزشكی ثابت، تجهیزات پزشكی مصرفی یعنی كاشتنی ها و همینطور داروهای جدید نیاز دارد.
حاجی آقاجانی ادامه داد: در كارگاه آموزشی به روسای این 31 بیمارستان و پزشكان آموزش‌های لازم را می دهیم تا این برنامه ملی را بتوانند بهتر اجرا كنند.
وی گفت: این برنامه تدریجی است و به مرور در سراسر كشور گسترش پیدا می كند، تا پایان سال فعلا با همین 31 مركز باید كارمان را ادامه دهیم.
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینكه البته در دیگر مراكز امیدواریم بتوانیم از داروهای جدید برای درمان سكته قلبی استفاده كنیم افزود: این 31 مركز از روش‌های پیشرفته تر یعنی آنژیوپلاستی اولیه(روش درمانی برای رفع تنگی رگ‌های خون) برای درمان سكته قلبی بهره مند خواهند شد ولی در دیگر بیمارستان‌ها با در دسترس قرار گرفتن داروهای جدید گام بلندی نیز برای درمان به موقع سكته قلبی برداشته می شود.
حاجی آقاجانی گفت: در واقع بسیار مهم است كه مردم وقتی احساس درد در قفسه صدری(قفسه سینه) می كنند، آن را جدی تلقی كنند و این درد را منتسب به دیگر علل مانند بیماری‌های گوارشی و دردهای عضلانی اسكلتی نكنند.
وی افزود: این افراد فرض را بر این بگذارند كه این درد قفسه سینه درد قلبی است و بلافاصله با مركز اورژانس پیش بیمارستانی یعنی شماره تلفن 115 تماس بگیرند و درد خودشان را مطرح و تقاضای كمك كنند.
حاجی آقاجانی گفت: اگر به مركز بیمارستانی نزدیك هستند بلافاصله باید مراجعه كنند، از آن‌ها نوار قلبی گرفته و مشخص شود آیا علت درد قفسه سینه، قلبی است یا دچار سكته حاد قلبی، حمله قلبی یا آنژین ناپایدار شده اند.
معاون درمان وزیر بهداشت افزود: از جهت اینكه زمان مهمترین فاكتور در درمان سكته حاد قلبی است این موضوع اهمیت دارد؛ اگر در دو ساعت اول باشد بسیار موفق تر است، اگر در شش ساعت اول هم اقدامی صورت بگیرد می‌تواند موفق باشد ولی بعد از آن شانس موفقیت در درمان سكته قلبی كاهش پیدا می كند.
حاجی آقاجانی در پاسخ به اینكه اگر كسی دچار درد قفسه سینه شود پیش از اورژانس چه كار می تواند بكند گفت: بیماران شناخته شده قلبی وقتی دچار درد قفسه صدری می شوند قاعدتا آموزش دیده اند كه از داروی مخصوص نیتروگلیسیرین زیرزبانی برای تخفیف دردشان استفاده كنند، این مربوط به بیماران شناخته شده قلبی است كه تحت نظر پزشكشان این دارو را در موقع بروز حمله آنژین صدری استفاده می كنند.
معاون درمان وزیر بهداشت افزود: درباره افرادی كه بیماری شناخته شده ندارند وقتی دچار درد قفسه سینه شدند بهترین راه تماس با اورژانس 115 یا مراجعه هر چه سریعتر به پزشك متخصص یا مركز درمانی مجهز به دستگاه نوار قلبی و در اسرع وقت گرفتن نوار قلب است.
حاجی آقاجانی افزود: انجام هر چه سریعتر یك نوار قلبی از بیمار دچار درد قفسه صدری برای تشخیص به موقع سكته های قلبی خیلی كمك كننده است.
خبرگزاری صدا و سیما